Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: ALMAN POİNTERİ İLE KURZHAAR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?  (Okunma sayısı 8826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ayhan KARAKAYA

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: Bursa Gemlik
kurzhaar farklı alman pointeri farklı deniyor ama bunu söyleyenlerde nasıl bir fark olduğunu dile getiremiyor..Fakat internet ortamında bu aynı cins köpekler olarak geçiyor..Biri ingilizce açılımı (alman kısa tüylü pointeri)diğeri almanca açılımı(kurzhaar)olarak geçiyor..Eğer bu cins köpekler farklı ise nasıl farkları vardır..Bilgisi olan arkadaşlara rica ediyorum..iyi akşamlar..

Gemlik/Bursa-1976

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
Ynt: ALMAN POİNTERİ İLE KURZHAAR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2011, 20:53:07 »
    Ayhan arkadaşım bu yazdığın Alman Pointeri ile Kurzhaar aynı şeylerdir.
    Bizde Alman Pointeri  Kurzhaar yada Alman kısa tüylüsü derler.
    İngiltere de  German Shorthaired Pointer derler.  Yani kısa tüylü Alman Pointeri anlamına gelir.
    Almanya da Deutsch Kurzhaar derler. Yani Alman Kurzhaar.
    Fransa da German Braque derler. Yani Alman Barak.

Bir de Deutscher Pointer vardır bu deyimi ülkemizde pek az kişi bilir. Anlamı Almanya daki Pointer demektir ancak
    bildiğimiz Pointer dir. Hani bazen Engilsh İngiliz Pointer diyorlar ya onun gibi bir şeydir.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2011, 21:08:38 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Ayhan KARAKAYA

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: Bursa Gemlik
« Yanıtla #2 : 08 Şubat 2011, 21:12:03 »
AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Gemlik/Bursa-1976

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #3 : 08 Şubat 2011, 21:22:32 »

AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Rica ederim bunun için yaptık bu siteyi ve bilgilendirmek için iş başındayız...!
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2011, 21:22:52 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2011, 12:33:42 »
Usta bende naçizane fikrimi yazmak istiyorum...
Ben bu kurzhaar nasıl bir ırktır hep varmıydı yoksa belirli aşılamalardan sonra mı bu halini aldı ne zaman bu kadar popüler olmuştur onu eşsiz yapan sebebler nelerdir diye bir araştırma içersine girmiştim.
Ülkemizde ki hiç bir sayfada ve forum sitelerinde sonuca ulaşamadım Yabancı kaynaklı sitelerde araştırmalar yaptım ve kısıtlı tercümelerle bir sonuca ulaştım ne kadar doğrudur bilmiyorum...
Almanların kendine özgü bir kaç çeşit av köpeği vardı bu alman avcı köpeği alman avı bulan köpek gibi adı vardı fakat bu köpek almanların istediği tarzda bir köpek değildi ve dört mevsim kullanabilecekleri çok yönlü her avı yapabilen aile ortamına ayak uydurabilecek asil güvenilir ve gösterişli bir köpek istiyorlardı...
Günümüzde sizinde belirttiğiniz gibi
    İngiltere de  German Shorthaired Pointer derler.  Yani kısa tüylü Alman Pointeri anlamına gelir.

Fakat 1900 lü gibi yıllardan daha önceki tarihlere gittiğimizde o zaman söylenen alman av köpeği şimdi ki kurzhaar ve alman pointer le aynı köpek değil kurzhaar son yüz yıl içersinde şimdiki halini almış bir köpek...daha iyi avı işaret etmesi vs.. gibi özellikler için çeşitli aşılamalar yapılmış son olarakta siyah renkleri elde edebilmek için bir çalışma sonrasında günümüzdeki halini almış ve bir dahada oynanmamıştır...
kısaca özetlemek gerekirse 150-200 yıl önceki alman kısa tüylü pointer günümüzdeki kurzhaar değildir öyle bir ırk artık yok fakat günümüzdeki alman kısa tüylü pointer ve kurzhaar aynı köpek
benim araştırıp derlediğim sonuç bu dediğim gibi çok fazla kaynak yok ve kısıtlı tercüme ile anlayabildiğim bu kesinlikle yüzde yüz doğru anlaşılmasın tercümelerden anladığım kadarıyla bu böyle fakat almanlar bunu çokta açık açık yazmamışlar belkide bu köpek hep bizimdi bizde hep vardı demeye getirmek için bu konulara pek girmek istemiyor olabilirler...
konuyla alakalı geçmişten bir kaç resime ulaşmıştım onları bu konunun altına ilave ediyorum
http://www.durustavci.com/forum/dunden-bugune-kurzhaar-t2185.0.html
« Son Düzenleme: 09 Şubat 2011, 12:37:55 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Hasan MUMCUOĞLU

• Sabit Üye
  • PİCASSO SAKİN ADAMDI AMA İYİ FIRÇA ATARDI.
  • Yer: ESKiŞEHİR -SAKARYA
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2011, 13:11:31 »
paylaşım için teşekkürler..
Eskişehir - Sakarya - 1981

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2011, 19:57:06 »
Usta bende naçizane fikrimi yazmak istiyorum...
Ben bu kurzhaar nasıl bir ırktır hep varmıydı yoksa belirli aşılamalardan sonra mı bu halini aldı ne zaman bu kadar popüler olmuştur onu eşsiz yapan sebebler nelerdir diye bir araştırma içersine girmiştim.
Ülkemizde ki hiç bir sayfada ve forum sitelerinde sonuca ulaşamadım Yabancı kaynaklı sitelerde araştırmalar yaptım ve kısıtlı tercümelerle bir sonuca ulaştım ne kadar doğrudur bilmiyorum...
Almanların kendine özgü bir kaç çeşit av köpeği vardı bu alman avcı köpeği alman avı bulan köpek gibi adı vardı fakat bu köpek almanların istediği tarzda bir köpek değildi ve dört mevsim kullanabilecekleri çok yönlü her avı yapabilen aile ortamına ayak uydurabilecek asil güvenilir ve gösterişli bir köpek istiyorlardı...
Günümüzde sizinde belirttiğiniz gibi

Fakat 1900 lü gibi yıllardan daha önceki tarihlere gittiğimizde o zaman söylenen alman av köpeği şimdi ki kurzhaar ve alman pointer le aynı köpek değil kurzhaar son yüz yıl içersinde şimdiki halini almış bir köpek...daha iyi avı işaret etmesi vs.. gibi özellikler için çeşitli aşılamalar yapılmış son olarakta siyah renkleri elde edebilmek için bir çalışma sonrasında günümüzdeki halini almış ve bir dahada oynanmamıştır...
kısaca özetlemek gerekirse 150-200 yıl önceki alman kısa tüylü pointer günümüzdeki kurzhaar değildir öyle bir ırk artık yok fakat günümüzdeki alman kısa tüylü pointer ve kurzhaar aynı köpek
benim araştırıp derlediğim sonuç bu dediğim gibi çok fazla kaynak yok ve kısıtlı tercüme ile anlayabildiğim bu kesinlikle yüzde yüz doğru anlaşılmasın tercümelerden anladığım kadarıyla bu böyle fakat almanlar bunu çokta açık açık yazmamışlar belkide bu köpek hep bizimdi bizde hep vardı demeye getirmek için bu konulara pek girmek istemiyor olabilirler...
konuyla alakalı geçmişten bir kaç resime ulaşmıştım onları bu konunun altına ilave ediyorum
http://www.durustavci.com/forum/dunden-bugune-kurzhaar-t2185.0.html

Hemşerim o kadar araştırma yapmana gerek yoktu rahmetli Gazi abimle birlikte bir çalışma yapmıştık onuda sitemize koymuştuk gözünden kaçmış sanırım ;)

http://www.durustavci.com/forum/kurzhaar-hangi-irklardan-geliyor-t2102.0.html
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Adem ÖNCÜ

• Sabit Üye
  • Yer: Antalya/Tokat
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2011, 23:16:43 »
Güzel bilği.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Antalya/Tokat/1979

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2011, 23:43:13 »
Hemşerim o kadar araştırma yapmana gerek yoktu rahmetli Gazi abimle birlikte bir çalışma yapmıştık onuda sitemize koymuştuk gözünden kaçmış sanırım ;)

http://www.durustavci.com/forum/kurzhaar-hangi-irklardan-geliyor-t2102.0.html

Osman Hemşehrim ben bu araştırmayı yaptığımda köpek alma niyetine girmiştim o zamanlarda araştırmaya başlamıştım muhtemelen siteye ya üye olmamıştım yada yeni üye olmuştum o yüzden pek sitedeki konuları bilmiyordum olsun neticede araştırmadan zarar gelmez hep beraber araştırıp birbirimizin eksiklerini tamamlamış oluruz fakat sizin araştırma bu işe son noktayı koymuş
paylaşımınız için teşekkürler
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

• Administrator
    • www.durustavci.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2011, 23:52:28 »

Bir de Deutscher Pointer vardır bu deyimi ülkemizde pek az kişi bilir. Anlamı Almanya daki Pointer demektir ancak
    bildiğimiz Pointer dir. Hani bazen Engilsh İngiliz Pointer diyorlar ya onun gibi bir şeydir.

Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR
Tel:  0 542 337 38 53 - msn: durustavci@hotmail.com

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2011, 23:58:55 »
      Arkadaşlar ben bu soruyu Alman Pointeri ile Kurzhaar aynı şeylermidir olarak algıladım. Yanlışmı anladım acaba...
      Zira bizler varsaki Alman pointeri onu görmedikki farkı anlıyalım değilmi..

Çevrimiçi Mahmut KAPLAN

• Moderator
  • Avcılık Bir Tutkudur..
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #11 : 29 Temmuz 2011, 00:58:00 »
Anlatımlar için teşekkürler...

Mahmut KAPLAN - 1982 - EDİRNE

Çevrimdışı Fethi ERAYBAT

• Sabit Üye
  • Avcılık Aşktır Gerisi Tıraştır......
  • Yer: manisa
« Yanıtla #12 : 16 Mart 2013, 19:50:03 »

KISA TÜYLÜ ALMAN POİNTERİ ( German Shorthaired Pointer ) )

Alman Kısa Tüylü Pointeri ; boyu erkeklerde 58-64, dişilerde 53-58 cm, ağırlığı erkeklerde 25-32 dişilerde ise 20-27 kg arasında değişmektedir. German Shorthaired

« Son Düzenleme: 16 Mart 2013, 20:13:17 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Manisa-1987

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2013, 20:16:02 »
KISA TÜYLÜ ALMAN POİNTERİ ( German Shorthaired Pointer ) )

Alman Kısa Tüylü Pointeri ; boyu erkeklerde 58-64, dişilerde 53-58 cm, ağırlığı erkeklerde 25-32 dişilerde ise 20-27 kg arasında değişmektedir. German Shorthaired

Arkadaşım önce soruyu anlamamışsın.
Sonra yazdığın özellikleride çoğu yanlış..
İşte bu yüzden okunması yanlış bilgi olurdu.
Nette her bulduğuna inanma...!

http://www.durustavci.com/forum/deutsch-kurzhaar-irk-standartlari-t5271.0.html
« Son Düzenleme: 16 Mart 2013, 20:19:47 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »

Çevrimdışı Fethi ERAYBAT

• Sabit Üye
  • Avcılık Aşktır Gerisi Tıraştır......
  • Yer: manisa
« Yanıtla #14 : 16 Mart 2013, 21:21:16 »
pardon ustam ben bilgilendirmek için biraz okudum hatta fotolarıda buldum ama yanlış bilgi paylastıysam özür dilerim
Manisa-1987

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #15 : 16 Mart 2013, 21:35:33 »
pardon ustam ben bilgilendirmek için biraz okudum hatta fotolarıda buldum ama yanlış bilgi paylastıysam özür dilerim

Sorun yok...
« Son Düzenleme: 16 Mart 2013, 21:35:56 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »

Çevrimdışı Turhan KÖFÜNCÜ

• Sabit Üye
  • Yer: MANiSA
Manisa - 1987

Çevrimdışı Muammer BÖÇÜK

• Paylaşımcı Üye
  • Yer: 1962 AKH?SAR/MAN?SA
« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2013, 02:26:12 »
Doğru bilgiler için teşekkürler.
Muammer BÖÇÜK  Akhisar Avcılık Atıcılık ve Amatör Balıkçılık İh. Sp. Klb. Der. Saymanı  Tel: 0 532 6474505

Seo4Smf Tagleri: İle alman NELERDİR POİNTERİ ARASINDAKİ FARKLAR 

Avclk