Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: Atış Teknikleri UÇAR AVINDA NİŞAN ALMA ÖNLEME YAPMA  (Okunma sayısı 18251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 323
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
   
Tüfek tutuşu :

Bu deyimden maksat, tüfeği tutma ve omuza dayama şeklidir. Ateş etme duruşunun atıcıdan atıcıya oldukça değişmesine mukabil, usta ve tecrübeli atıcıların tüfeği omuza dayaması ve tutması çoğunlukla değişmez.

Tüfek kaldırılıp dipçik önce çeneye getirildikten sonra omuza yerleştirilir. Diğer bir ifade ile çene dipçiğe değil, dipçik çeneye getirilir. Dipçik daima omuzda aynı yere konmalıdır. Yivsiz av tüfekleri nişan hattı ile omuzdan omuza vücut hattı 45 derece teşkil edecek şekilde tutulur.

Tüfeğin omuzlanması hatta daha doğru bir tabirle yanaklanması için tüfeğin omuz, el kundağını tutan el ve teteği çeken el ile sıkıca kıstırılarması ve yanağında kundağa kararlı bir şekilde bastırılmasından ibarettir. Burada gücümüzü kullanırken makul davranmamız gerekir.

Yeniler bu konuda tecrübeli atıcılardan çok şey öğrenebilirler ve dikkatlerini onların vuruşlarına değil, tüfeği tutuşlarına teksif etmelidirler. Bu amaçla onların arkalarında durarak, hem tüfeği tutuşlarına, hem nişan alma durumlarına ilave olarak, hedefi vuruşlarını da görebilir, takip edebilirler.


Doğru atış tutuşu nedir :

Atıcıların fiziki yapıları büyük ölçüde bir birinden farklı olduğundan, her duruma ve herkese uyacak kesin ve değişmez bir duruş şekli tatbik ve tavsiye etmek mümkün değildir. Ancak avcılığa yeni başlayanlar, başarılı olmak istiyorlarsa kendilerine has bir atış duruşu aramaktansa standart duruş şekillerini benimsemedirler. Atıcı bir boksör gibi vücudunun elastikiyetini ve kontrolunu sağlamalıdır. Bir halterci gibi kolu, bacakları ve beli güçlü olmalıdır.

Vücut ve tüfek bir birinin bir parçası gibi, aynı yöne kolayca dönebilmelidir. Sağ elle ateş edenler sol ayaklarını ileri atarak vücut ağırlığını bu ayağa vermelidir. Bunun için atıcı sol ayağını öne adım atar gibi ileri koyup, ayaklarını abartmadan birbirinden ayırır. Vücut hafifçe öne doğru eğilir. Sol ayak atıcının hedefe atış yapacağı noktayı gösterir. Vücut herhangi bir adele kasılması yapılmadan mümkün olduğu kadar gevşek ve rahat tutulmalıdır.

Ancak silahın geri tepmesine belli bir şekilde karşı konulması gerekir. Yeniler, çömelerek ateş eden, ayakta iki ayağı bitişik olarak atış yapan ve büyük başarılı sonuç alan, usta uçar avcıları görmüş tanımış olabilirler. Bu atıcının uzun eksersizler ve tecrübeler sonucu standart duruştan farklı, kendilerine has bir atış duruşuna sahip olmalarının özel nedenleri bulunabilir. Ancak bu herkes için uygun ve geçerli değildir.


Hedefe bakış :

Yivli ve özellikle yivsiz av tüfeklerinin kullanılmasında arzu edilen, hakim göz ile hakim elin aynı tarafta olmasıdır. Diğer bir deyişle sağ elle silah kullanan bir avcının sağ gözü hakim göz ise hareketli hedefe atışta iki gözün açık olması uygundur.

İki gözün açık olması avcının üç boyutlu görmesini dolayısıyla -derinliği de algılayarak- daha isabetli mesafe tahmini yapmasını sağlar. Bu da yivsiz av tüfeği kullanımında tercih edilen bir yöntemdir.

Ancak bir gözü kapatarak avlanmayı tercih edenlerde bu tercihleri doğrultusunda tüfek kullanabilirler. Uçara atışta her iki metodu kullanan ustalar olmakla beraber iki gözün açık olması şartını ön gören taraftarlar çoğunluktadır.

Şüphe yok ki hangi tekniğin uygun olduğuna ancak değişik şartlarda ve ortamlarda tecrübe kazanılarak karar verilebilir. Ayrıca bu konuda antreman yapmak suretiyle iki gözü açık olarak atış yapma kabiliyeti kazanılabilir.


Tetik çekme :

Burada tetik çekme ve nefes kontrolu konusuna, yivli tüfek atış eğitimi görmüş olanlar ve acemiler için yer verilmiştir. Pratik olarak uçara atışlarda, belli bir tetik çekme ve nefes tutma şekli yoktur. Şüphe yok ki yenilere durumlarını bozmadan tetiği ani ve sert olarak çekebileceklerini söylemek doğru olmaz. Ancak bunun hatadan uzak olduğu da düşünülemez.

Hareketli hedeflere av tüfeğiyle atışta çok seri olma gereği nedeniyle, yavaş ve tetiğe tedrici olarak yapılan basma, daha doğru bir deyişle tetiğin ezilmesi yeterli değildir. Gerçekte arzu edilen tetiğin fonksiyonunu en kısa bir anda yerine getirmesidir. Bunu en iyi ifade eden terim “Slap”, yani tetiğin ani çekilmesidir.

Uçarı vurmada nefes kontrolü çok önemli olmamakla beraber nefesin normal olarak alınıp verilmesi en doğru yaklaşımdır.


Atış teknikleri :

Hareketli hedefe, atışta hedefe nişan almak imkansızdır, hareket eden hedef daima yer değiştirdiğinden hiç bir zaman sabit bir hedef gibi nişan alınan noktada durmaz, dolayısıyla atış tekniğinin de bu şarta göre geliştirilmesi gerekir.

Birinci sorun insanın tepkisi (Reaction time) süresidir,bu süre beynin karar vermesi ile parmağın tetiği çekmesi arasında geçen zamandır, bir çok kişi için bu saniyenin beşte biri kadardır.

İkincisi ise mekanik ( Lock time) gecikme diye adlandırılır, tetiğin çekilmesi ile saçmanın veya merminin namluyu terk etmesi arasında geçen zamandır, değişken olmakla beraber yaklaşık saniyenin yedide bir kabul edilir.

Sonuncu olarak da saçma veya merminin avın olduğu mesafeye erişmesi için geçen zamanı dikkate almak gerekir, burada hedefin hızı ve uçuş açısı da gözönünde bulundurulur ve geçen süre yine değişkendir.

Atış teknikleri ; Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği, Süpürme tekniği ve Nokta veya insiyaki atış tekniği olmak üzere üçe ayrılır.


1.Korunan veya muhafaza edilen önleme tekniği (Sustained lead) :

Korunan önleme tekniğinde hedefin açı, mesafe ve hızı tahmin edilir ve bu tahmine dayanarak hedefin önünde boşluktaki bir noktaya ateş edilir. Silah daima hareket halindedir, tetiği çekerken tüfek asla durdurulmaz. Bu teknikte, tepki süresi, mekanik geçikme ve saçmanın hedefe varıncaya kadar geçecek zamanın tahmini son derece önemlidir.


2.Süpürme Tekniği (Swing through) :

Ava ilk başlayan acemi avcılar için en kolay ve başarıya giden en kısa yol süpürme tekniğidir. Hali hazırda bu teknik avcılar ve atıcılar arasında son derece rağbet görmektedir. Bu teknikte hedefin uçuş veya kaçış hattının arkasında bir noktadan başlayarak hat üzerinden tüfek bir süpürme (swing) hareketiyle savrulurken hedefin tam üstünde (tetik çekilir) atış yapılır.

Burada önemle belirtmek gerekir ki bu takip sırasında avcının ava olan uzaklığı ve avın hızı diğer tekniklerde olduğu gibi önemli bir faktördür.3.Nokta veya İnsiyaki atış tekniği (Point,instictive or snap shooting) :

Çok özel eğitim ve deneyimle geliştirilebilen bu teknikte avcı tetiği çektiği an avın olabileceği yeri hissederek uçuş yolundaki veya koşu yolundaki bir noktaya sabit bir atış yapmış olur. Önleme bu teknikte içgüdüsel olarak kullanılır.


Tüfeğin avcıya uygunluğu :

Avcılıkta ustalık, tüfeğin atıcıya uyması ile mümkündür. Burada “Uyma” deyimi, bir elbisenin vücuduna oturması anlamındadır. Ancak nasıl ki ısmarlama bir elbise sahibine tam oturmaya bilirse, bir tüfeğinde avcıya yüzde yüz uyması beklenmemelidir.

Rahat bir tüfek tutuşunda bir el el kundağını tutar. Diğer el tetiği kolayca çekebilecek bir şekilde kabzayı kavrar. Tüfek omuzda belli bir yere oturtulur ve yanak baş eğilmeden kundağa yaslanmıştır.

Tüfek kundağının avcının kendisine uygunluğu aşağıdaki metodla belirlenebilir.
Bir ucu iyice ince ve sivri üçgen şeklinde bir kâğıdı tüfeği kırarak sivri uç tüfek kapandığında bandın bir cm. üstünde kalacak şekilde ve tam koyarak tüfeği kapatın. Bu kâğıt gez işini görecektir. Aynı şekilde bir kâğıdı da yine bandın üstünde kalacak şekilde namlunun ucuna yapıştırın. Bu da arpacık işini görecektir.

Şimdi tüfek elinizde “hazır” duruma geçin ve belli bir noktaya bakın ve tüfeği gözünüz kapalı omuzlayıp tetiği çekin (Unutmayınki tüfek boş olmalıdır. İğnelerinize zarar vermek istemiyorsanız boş kovan veya özel tetik düşürme kovanı “snap cap” kullanabilirsiniz.) ve gözlerinizi açın. Tüfeğin nereye işaret etmekte olduğunu yaptığınız gez ve arpacık üzerinden tespit edin.

Bu işlemi birçok kere değişik cisimlere doğru tüfek omuzlayarak tekrar edin. Bu durumda kendinizi tüfeğe uydurmaya değil, tüfeğin kendinize uyup uymadığını tespite çalışmalısınız. Benzer denemeler av merası veya kırda tüfeği doldurup fiilen atış yapılarakta çeşitli şekillerde denenebilir.

Zira bu deneylerden maksat kendinizi ani atışlara da hazırlayabilmenizdir. Belli yönlerdeki atışlarınızda ıskalamalarınız sebebi öncelikle tüfeğinizin kundağının size uymamasında kaynaklanıyor olabilir.

Avcıya iyi uymayan bir tüfek; yanlış tüfek tutuşu ve avcılığa yanlış yaklaşımlarla başlayan avcılarda insiyaki olarak meydana gelen tüfekten ürkme (flinch) yani tetik çekerken göz kapama irkilme gibi el olmayan kötü reflekslere neden olabilir. Bu tedavisi çok zor ve zaman alan kötü itiyatın oluşmaması avcının başarısında çok önemli bir etkendir.
yazılar ve görsellerin bir kısmı alıntıdır
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2014, 20:25:58 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Serhat BURHAN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 555
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #1 : 27 Temmuz 2010, 23:07:54 »
Bilgiler çok değerli eline sağlık.özelllikle yeni başlayan arkadaşlarımız için çok önemli.3. teknikte en cok sevdiğim teknik sabah tavşan avlarında yada domuz avında çalıya girmeden vuramayacağımı anlayınca çalının  belli bir mesafe içine atıyorum arkasından gecen hayvan vuruluyor.bence cok etkili öğrenilmesi gerekir


Çevrimdışı Onur UYSAL

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 1 038
 • Yer: izmir/selcuk
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2010, 01:54:00 »
bilgilendirme için teşekkürler . . .


Çevrimdışı Hasan MUMCUOĞLU

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 985
 • PİCASSO SAKİN ADAMDI AMA İYİ FIRÇA ATARDI.
 • Yer: ESKiŞEHİR -SAKARYA
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2010, 08:59:54 »
PAYLAŞIM İÇİN TŞK..
Eskişehir - Sakarya - 1981

Çevrimdışı Veli AKŞİT

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 343
 • Rasgele....! www.durustavci.com
 • Yer: BURDUR
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2010, 13:03:26 »
bilgilendirme için teşekkürler . . .
Dünyada Tedevisi Mümkün Olmayan Tek Hastalık
AVCILIKTIR...    BURDUR  1985   A rh (+)  Veli AKŞİT   


Çevrimdışı Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 188
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2010, 23:09:18 »
Hemşerim paylaşım için teşekkürler...Yeni avcılar ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için faydalı bilgiler...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3 700
  • www.durustavci.com
 • Yer: İZMİR
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2010, 23:16:07 »
bilgilendirme için teşekkürler . . .
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR


Çevrimdışı Eser KOÇ

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 202
 • Yer: Ankara
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2010, 00:53:00 »
paylaşım için teşekkürler ...
Eser KOÇ  1984
Ankara
05058041903

Çevrimdışı Murat ALKAN

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 344
 • Yer: SAKARYA
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #8 : 23 Şubat 2011, 06:31:12 »
paylaşım için teşekkürler...
Murat ALKAN - SAKARYA

Çevrimdışı Yavuz TAŞKIN

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 28
 • Telafisi Mümkün Olmayan Şeylerin İzahı Gerekszdir
 • Yer: Azerbaycan-Baku
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #9 : 23 Şubat 2011, 07:48:44 »
degerlı bılgıler ıcın elınıze saglık tesekkurler
Y.Taşkın / 1979 /Azerbaycan-Baku

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 323
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #10 : 22 Kasım 2011, 20:23:18 »
Hemşerim paylaşım için teşekkürler...Yeni avcılar ve kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için faydalı bilgiler...
Gerçektende Benim Beğendiğim Konulardan Biri Umarım faydalı olur...
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Yetkin CAN

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 134
 • Yer: Konya/Seydi?ehir
Ynt: ---Atış Teknikleri---
« Yanıtla #11 : 24 Kasım 2011, 09:02:11 »
bilgilendirme için teşekkürler . . .
1979-Konya   :))

Çevrimdışı Umut ŞAHBUDAK

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 157
 • Yer: MUĞLA - MARMARİS
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #12 : 24 Kasım 2011, 09:45:36 »
Kardeşim faydalı konuları paylaştığın için teşekkürler.
Umut ŞAHBUDAK - 1972-MUĞLA

Çevrimdışı Tevfik Uğur ÖZCAN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 205
 • Yer: ESKİŞEHİR
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #13 : 24 Kasım 2011, 10:01:21 »
Teşekkürler payaşım için...
Tevfik Uğur ÖZCAN - 1975 - ESKİŞEHİR

adult image hosting

Çevrimdışı Arsen AKDOĞAN

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 10
 • Yer: BURSA
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #14 : 10 Şubat 2012, 11:12:31 »
Çok değerli bilgi ve paylaşımlar.
Teşekküler...
Yazılarınızı takip edeceğim...
Arsen AKDOĞAN - 1980 - İnegöl / BURSA  A rh (+)

AVCI AVCININ DOSTUDUR, RAKİBİ DEĞİLDİR...

Çevrimdışı Özkan BAKIR

 • Özkan Bakır
 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 214
 • Yer: Akhisar/Manisa
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2012, 15:36:39 »
Hüseyin çok güzel ve doğru bilgilendirmelerde bulunmuşsun teşekkürler paylaşıma..
Özkan BAKIR - 1958 - Akhisar Avcılık,Atıcılık ve Amatör Balıkcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği  genel sekreteri

Çevrimdışı Muzaffer AĞLUÇ

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 318
 • Yer: FOÇA-İZMİR
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2012, 16:07:55 »
Güzel paylaşım teşekkürler
Muzaffer AĞLUÇ  1967

Çevrimdışı Ali Osman ŞAHİN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 472
 • avcılık ve vicdan ikisi birlikte olsun
 • Yer: Çanakkale
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #17 : 10 Şubat 2012, 16:18:14 »
paylaşım için teşekkürler güzel bilgiler
1979-Çanakkale

Çevrimdışı Mahmut KAPLAN

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 307
 • Avcılık Bir Tutkudur..
 • Yer: Edirne
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2012, 20:58:18 »
paylaşım için teşekkürler....


Mahmut KAPLAN - 1982 - EDİRNE

Çevrimdışı Bülent GÖÇER

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 75
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #19 : 10 Şubat 2012, 21:44:32 »
teşekkürler
Bülent GÖÇER 1968   
Balıkesir-Edremit-AKÇAY

Çevrimdışı Özgür METE

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 35
 • Yer: zonguldak ere?li
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2012, 21:57:31 »
güzel paylaşımlar teşekkürler
Özgür METE - 1983 - Zonguldak Ereğli

Çevrimdışı Kemal KIRCI

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 828
 • Yer: TRABZON
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #21 : 10 Şubat 2012, 22:45:56 »
paylaşım için teşekkürler...
Trabzon-1981
Tel: 0538 568 58 71

Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

 • Öner PEKŞİRİN
 • Teknik Admin
 • *****
 • İleti: 4 027
 • Avcı avını iyi tanıyandır...
 • Yer: İZMİR/Balçova
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #22 : 11 Şubat 2012, 00:25:34 »
Paylaşım için Teşekkürler Hacı abi
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com
oner.peksirin@pardus.net.tr

Çevrimdışı Selim KERİMOV

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 439
 • Yer: Bakü
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #23 : 21 Eylül 2012, 11:37:57 »
Cok iyi bilgiler
1984 Azerbaycan Bakü


Çevrimdışı Halis UZUNDUMLU

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 899
 • Yer: Eskişehir
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #24 : 26 Mayıs 2013, 23:42:15 »
teorik eğitim doğru almışım,,  yazıyı okudum ,, aynıları usta avcı olan babam tarafından verilmiştir,,

pratikte sorunumuz var ,,,

önünde usta avcısı olmayan dostlar için harika bir yazı olmuş ,,

ellerinize sağlık...

İlk senemde  önüme çıkan avlarda %2 isabetim vardı ,,, çok korkunç bir oran,, yani vuruyorsam hasbel kader,,,
İkinci senemde %30 lara çıkardım ,,,
Üçüncü Senemde % 60,,, bu oran süper geliyor bana ,,
gelişmeyi ise inanın  sadece boş tüfeği durmadan omuzlayıp bırakarak geliştirmeye çalışıyorum,,
ani olarak omuzluyorum duruşum kontrol ediliyor,, bu şekilde devam ,,
tavsiye ederim,,  benim durumumdaki arkadaşlarım varsa boş tüfeği sürekli yüzüne alıp bıraksın ve bir av çıktığında tüfek doğru yere otomatikman gitsin,,

bu konudaki paylaşım gayet doyurucu ve güzel olmuş,

sevgiler.
Anlamak İçin Yakınlaşmak Gerekir.

Eskişehir-1972

Çevrimdışı Altuğ MUTLU

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 39
 • Yer: izmir
Ynt: Atış Teknikleri
« Yanıtla #25 : 16 Temmuz 2013, 22:21:15 »
faydalı bilgiler kardeş teşekkürler
Altuğ MUTLU-İzmir-1971

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 323
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Ynt: Atış Teknikleri UÇAR AVINDA NİŞAN ALMA ÖNLEME YAPMA
« Yanıtla #26 : 20 Şubat 2014, 11:06:08 »


« Son Düzenleme: 20 Şubat 2014, 13:46:29 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Uğur TÜRKMEN

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 18
 • Yer: Tekirdağ
Ynt: Atış Teknikleri UÇAR AVINDA NİŞAN ALMA ÖNLEME YAPMA
« Yanıtla #27 : 02 Nisan 2014, 17:40:20 »
Faydalı bilgiler için teşekkürler,
Tekirdağ 1981

Çevrimdışı İlker KONGUR

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 390
 • Yer: TRABZON
Ynt: Atış Teknikleri UÇAR AVINDA NİŞAN ALMA ÖNLEME YAPMA
« Yanıtla #28 : 02 Nisan 2014, 18:23:59 »
Hacı Abi değerli bilgilerin için teşekkürler
Trabzon-1979

Çevrimdışı Gürcan BAYRAM

 • Aktif Üye
 • **
 • İleti: 61
 • Yer: dresden-almanya
« Son Düzenleme: 03 Nisan 2014, 23:07:46 Gönderen: Gürcan BAYRAM »
Almanya-1989

Seo4Smf Tagleri: atış teknikleri 
 

Avclk