Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Avda süratli köpeğin avantajları ve dez avantajları  (Okunma sayısı 3280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• Sabit Üye
  • Yer: Hatay
Ustalar burada toplanmışken herkesin fikirlerini alayım.

M.Kemal KESKİN - 1957 -İSKENDERUN
0 505 4577838

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
Ynt: Avda süratli köpeğin avantajları ve dez avantajları
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2012, 23:06:10 »
Süratli köpekiğin avı cabuk bulacağına inanılır....(bence) süratli köpek hızından dolayı avı atlayabilme ihtimali oldugunu düşünüyorum....
tabiki bu hız ve yavaş olmakla beraber koku yani burun sağlam olması şart,
burun zayıfsa hızlı yada yavas ne işe yarar...
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

• Sabit Üye
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2012, 23:20:32 »
Teşekkürler Mehmet bey. Koku mükemmel diyelim. Peki devamlı koşan bir köpek kaç dakika avın kokusunu normal olarak alabilir?

0 505 4577838

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2012, 23:22:57 »
Teşekkürler Mehmet bey. Koku mükemmel diyelim. Peki devamlı koşan bir köpek kaç dakika avın kokusunu normal olarak alabilir?
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

• Sabit Üye
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2012, 23:34:41 »
Teşekkürler Teoman bey, gerek sizdeki, gerekse Serkan kardeşimdeki köpeklerin kalitelerinden hiç şüphem yok. Amacım bir ırkı ya da birilerinin  köpeklerini kötülemek te değil. Burada sizler gibi ustatlar varken samimi bir şekilde bu konu hakkında görüşlerinizi almak. Bilirsiniz Teoman bey İskenderun'dan Pointer meraklısı arkadaşlara sizin köpeklerinizi tavsiye eden de bendim. Saygılar.

0 505 4577838

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2012, 23:42:26 »

Abi teoman abim gerekli kilit noktaları yazmış onun sayesinde bende bilgilendim....
Ama yinede düşünmelerime göre hızlı köpek bütün gün koşamaz diye yorumluyorum,
Bu da avda cabuk yorulmayı getirir,ama yavaş köpek daha cok arama yapıp daha dayanaklı olur düşüncesindeyim...
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
  • ANTİ - DOMUZ GALABET TİMİ SAYGIYLA SUNAR...
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2012, 23:47:25 »
Avda sürat denince niye herkesin aklına hep kuş avı geliyor. Mesela domuz avında sürat bir köpek için mükemmeldir. Domuza aman vermez, çemberde boşluk bulmasına fırsat tanımaz, günde 3 posta yapabiliyorken posta sayınız 5 e çıkabilir. Yaralı domuzu çok çabuk yorar, yıktırır.  Sevgili ve değerli abilerim, kardeşlerim bu Sitede sadece kuş değil domuz avcıları da var :) . Bu arada fırsat bulmuşken hemen haber vereyim. Elime 1.5 - 2 yaşında bir kurzhaar geçti. Bu kış onu Allah izin verirse mükemmel bir domuzcu yapıcam. Bakalım hayırlısı. Ama olmaz diyen olursa lütfen uyarsın şimdiden
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

• Administrator
    • www.durustavci.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2012, 00:04:52 »

Aynen katılıyorum...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR
Tel:  0 542 337 38 53 - msn: durustavci@hotmail.com

Çevrimdışı Serkan ZEYBEK

• Sabit Üye
  • Yer: izmir buca
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2012, 00:06:34 »
mehmet abi ben bildiğimce bir şeyler yazmak isterim ama açık arayan ve süratli olan 7 . grup yani fermalı kuş köpeklerinden mi  bahsediyoruz ???

2. si  açık ve süratli arayan köpek ırkları  ingiliz setter    ingiliz pointer     gordon setter  irişh setteri  benim bildiğim ırk bunlar ..    zaten continantel ırkları kendine özgü agır ve kısa mesafe arama yapmalarıyla tutulan köpeklerdir ..(  her kez önce zevkine göre köpek bakar .. )   tartışma  olmayacaksa   benim anladığım  ırk setter ve pointerdir ...  diğer ırklardan inan zerre kadar anlamam   bu 2 ırktan sana genel olarak ögrendiklerimi aktarabilirim ....   
İzmir- buca  0537 657 72 14

Uploaded with ImageShack.us

• Sabit Üye
« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2012, 00:18:38 »
Arkadaşlar seneler evvel bir sarıkafa erkek besledim. Çok açılan, çok suratli koşan, çok suratli koşarken 30 M'den ferma eden bir köpekti. Kolay kolay kuyruğunu sallamazdı. Aynen Teoman abimizin dediği gibi taş çamur demez akşama kadar koşardı. Ertesi gün götür gene aynı performansı gösterirdi. Ben bu köpeğin güzelliklerinin yanında birtakım dez avantajlar da gördüm. Bu dez avantajlar sadece benim ingilizde mi vardı, yoksa hızlı koşan köpeklerin hepsinde mi var? Bunu ancak bu köpekleri şu anda besleyen ya da benim gibi geçmişte besleyen arkadaşlar bilebilir düşüncesindeyim.

0 505 4577838

Çevrimdışı Özkan BAKIR

• Özkan Bakır
  • Moderator
  • Yer: Akhisar/Manisa
« Yanıtla #10 : 17 Haziran 2012, 00:27:20 »
Şimdi konu başlığı çok geniş bir kavram.. Belirli bir ırk ve belirli bir av denilse görüşlerimiz daha net olurdu...
 Teoman bey pointerden bahsetmiş sağolsun delvanto..rüzgar gibi hızlı ve dayanıklı....böyle gördük ve böyle biliyoruz.
   Bu güne kadar bize böyle iyisi ve avı bize uygunu gelmediğinden Kurzhaarı daha uygun buldum ve bu ırka gönül vermiş gibiyiz. (lütfen yanlış anlamasın kimse her ırkın güzeli güzeldir..)
   Konu kurzhaar olursa ben kesinlikle süratli köpekten yanayım.Genelde avı atlama ve yalancı ferma gibi huyları olmadığından süratli köpek her zaman avı ilk bulandır ve bu bir avantajdır.Malesef benim köpeğimde böyle süratli bu konuda da çok iddalıyım.  Her türlü koşulda ..her türlü avda..sabah 5 akşam 5 herkeze hodri meydan diyebilirim...Ama sadece avda... kırmızı halıda ,mera,padok yarışmalarında değil...(zaten bu işler bana uygunda değil.)
Özkan BAKIR - 1958 - Akhisar Avcılık,Atıcılık ve Amatör Balıkcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği  genel sekreteri

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2012, 00:36:43 »
Kemal ağabey konu o olmadığı için ben sorumu geri aldım affola..
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Serkan ZEYBEK

• Sabit Üye
« Yanıtla #12 : 17 Haziran 2012, 00:38:41 »
hahaa  süratı geçtimde benim gandi de böyle olursa ne yapacaz acep  ;D ;D ;D

Otrivin Novartis - Hound
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2012, 00:39:00 Gönderen: Serkan ZEYBEK »

• Sabit Üye
« Yanıtla #13 : 17 Haziran 2012, 00:45:43 »
Kemal ağabey konu o olmadığı için ben sorumu geri aldım affola..

Ben de merak ettim ustam. Konu av ve köpekler olunca fark etmiyor.

0 505 4577838

Çevrimdışı Serkan ZEYBEK

• Sabit Üye
« Yanıtla #14 : 17 Haziran 2012, 01:05:07 »
sn. serdar abik torunum anelka yarışmada koşarken kuş (koku) atladığını görünce bu köpek koşarken burnunu sıkıyor veya kapatıyor demiş..
şimdi bu tartışılır, bir köpek nasıl burnunu kapatır? daha önceleri süper perfermansı varken..bence burda durmak lazım..acaba doğrumu?..

bence değil sadece ve sadece yarışma heyecanı ve sahibi ile olan uyumsuzluk..bence bu böyle..
anelkayı çok sıkan bir sahip ve sonucu stress..

bu arada anelka..

sevgiler..

konuda biraz kaycak kusura bakmayın benim yazımı gerçerseniz sevinirim  ( kemal abi kusura bakma lütfen )     teoman abi merak ediyorsun ya  merakına ben cevap vereyim ...    angelos gonidakis 2 sene önce setter istanbul   
 yarışmasında bazı şampiyon köpeklerini  show  için yarışma sonrasında salmadan önce bunlar üst sınıf ve muhteşem köpekler bu saldığınız kuşların kokusunu önemsemeyip ferma bile vermeyebilirler dedi  ;)
ilk 2 köpeği gerçekten kuş bulamadı hiç koku bile yapmadan muhteşem galop yaptılar ..  3 köpeği de muhteşem galop ama o şak kaldı fermada ..  o üst sınıf köpekler ..  kuşu bulamama sebebi ise bizim üretim bıldırcını olmasından kaynaklanıyor  ;) bu köpekler hep avrupada doğal çilde egitim gördüler çünki ....     bizim köpekler içinde aynısı geçerli ..  köpeğin koku kullanması zekayla ilgilidir ... kokuyu algılar burundan koku septörlerine gider ve bu sümükümsü koku septörleri beyne emir vererek durmasını  sağlar ...  köpek beynide insan beyni gibi hafıza yataklarına belli kokuları kaydederler ..  burun kapama değil  beyin kullanımında sorun olabilir yada bu köpek üretim bıldırcınıyla antreman yapmamış olabilir ...   bu köpeğide canlı gördüm ( en son setter yarışmasında beraberdik ) ..  sercan sayın sizin akrabanızmıdır ?   ... ???    ( köpeğin fizik yapısı harika ... ) ama bence köpeğini yalnış bir pointerle eşledi  benden de fırçayı yedi   ;D   ;) ;)  neyse ona biraz akıl verdim oda zamanla her şeyi ögrenecek  ;) 

Çevrimdışı Serkan ZEYBEK

• Sabit Üye
« Yanıtla #15 : 17 Haziran 2012, 01:07:24 »
mahmut abi doğru söylüyor  setter ve pointerlerde  çok rastlanan bir olay kelebek peşine koşmak fareye fermada kalmak ..  boşa fermalar  bunlar çok yaşanıyor ..

Çevrimdışı Şakir ÜNAL

• Sabit Üye
  • Yer: KIRIKKALE
« Yanıtla #16 : 17 Haziran 2012, 12:05:04 »
arkadaşlar biz burda sürekli koşan köpek muhabbeti yaptık..
pekii bunun dez avantajını irdeledikmi?

evet çok yazık..koşan köpeğin kötü tarafları da var..yanınızda bir setter olmazsa şayet..

sürekli kokuyla basıp giden bir köpek düşünün..
illaki bir kaç koku paslayacak yani atlayacak..
hırs mükemmel acaip koşan ve sahibine tutkun..10-15 dk arayla sürekli bağlantı halinde ama yinede pas geçiyor fazla süratten..

peki ne olacak..
bir setteriniz olacak..mümkünse tabii..

hisseden bulan ve ama süratten mütevellit zamanını size ayıramayan bir ingiliz..adeta avla kafa bulan bir ingiliz..

amaaa setter öyle değil, pointerin bulduğu kokuyu eliyle koymuş gibi yavaş yavaş avcıya sunan bir köpek..
işte ben bu yüzden bir radentis bakıyorum..benim vurdurucum o.. benim bulucum pointerim çaksi ve alişyam, vurdurucum radentis lindam..

sevgiler..

AŞİL cadının torunu

Bu açılan konudaki merakımı biraz gidermekle birlikte birşeyi daha merak ediyorum.Bizim burası iç anadolu bölgesi arazi şartları gayet engebeli sert taşlık ve kayalıktan oluşuyor.Böyle bir arazide çok hızlı çok koşan bir pointer sabahtan akşama kadar aynı performansta keklik avı yapabilirmi.
Şakir ÜNAL - 1979 / KIRIKKALE  A Rh(-)  0542 894 29 79

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #17 : 17 Haziran 2012, 13:05:42 »
Arkadaşlar bu konu aslında biraz karışık kişiye göreceli bir konu...

köpeğinizin cinsi ve av yetisi ile alakalı olarak değişecektir

bu arada

sizin ne sıklıkla ve ne kadar başarılı av yaptığınız av tecrübenizde etkileyecektir

köpeğinizle uyumunuz ve sizin köpek hakkında ne kadar tecrübeli olduğunuz ,  beklentiniz çok önemli...

Serkan ve Teoman Bey anlatmaya çalışmış ama bu farklı bir boyut anlatmak zor iş...
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

• Sabit Üye
« Yanıtla #18 : 18 Haziran 2012, 22:43:18 »
Yanıtlar için teşekkürler. Güzel bilgiler geliyor. 

0 505 4577838

Seo4Smf Tagleri: avda köpeğin süratli avantajları 

Avclk