Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR  (Okunma sayısı 32795 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 327
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« : 21 Şubat 2011, 19:24:49 »

Bir seferde 18 yavru doğurdu
Dişi bir köpeğin doğurganlığı 1 ile 8 arasında iken, Bingöl'de bir dişi köpek tam 18 yavru dünyaya getirdi.
Bingöl merkeze bağlı Kumgeçit köyünde bir dişi köpek 18 yavru doğurdu. 1 hafta önce doğurduğu yavrularından 4'ü ölürken, anne köpek geriye kalan yavrularını yaşatmaya çalışıyor.

Köy merkezindeki bir ahırın çatı katında doğurduğu yavrularını daha sonra teker teker dere yatağındaki bir yere götürmeye çalışırken köylüler tarafından fark edilen anne köpek ve yavruları korumaya alındı. Köydeki gençler tarafından bir barınak yapılarak içine konulan yavrulara anne köpek kimseyi yaklaştırmıyor.

Normalde 6 hafta boyunca anne sütü emmek zorunda olan yavrularını yaşatmaya çalışan anne köpek, köyün alt kısmındaki dere yatağındaki barınağından sık sık çıkarak yiyecek arıyor. Hayatlarında ilk defa bir köpeğin bu kadar yavru doğurduğuna şahit olduklarını belirten köylüler, ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade ettiler.

Yeni doğan yavruların hayatlarının ilk dönemlerinde annelerini emmelerinin çok önemli olduğunu bildiklerini belirten köyün gençlerinden Bayram Yıldız ve Faruk Kayru, anne köpeğe sık sık et getirip yedirdiklerini söylediler.

Köyün gençleri olarak bu yavruların yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Yıldız ve Kayru, "Her gün anne köpeğe yiyecek getirip veriyoruz. Yaklaşık bir hafta önce doğan bu yavrulardan 4'ü öldü. Biz bu ölü yavruları yaşayanların içinden alıp uzak bir yere götürdük. Bunu gören anne peşimizden gelerek, bu ölü yavrularına bile sahip çıktı. Bıraktığımız yerden tekrar alarak diğer yavrularının içine bıraktı" dedi.
alıntı http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/02/21/18_yavruyu_tek_seferde_dogurdu

Bir seferde 20 yavru doğurdu

Kumluca'da "Peri" isimli 1,5 yaşındaki kangal köpeği 20 yavru dünyaya getirdi.10 Mayıs 2014 Cumartesi 12:47

Bir seferde 20 yavru doğurdu
Antalya Kumluca'da 1,5 yaşında olan ve ilk defa yavrulayan kangal köpeği 20 yavru doğurdu.

Kavak Mahallesi'nde yaşayan Osman Aydın'a ait "Peri" isimli kangal köpeği, bir batında 20 yavru dünyaya getirdi. Doğumdan kısa süre sonra yavrulardan 3'ü öldü. Diğer 17 yavru ise hayatta kalmayı başardı.

Köpeğinin 20 yavru dünyaya getirmesinden dolayı çok şaşkın olduğunu ifade eden Aydın, doğumun yaklaşık bir gün sürdüğünü anlattı. Anne köpeğinin de sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Aydın, hamilelik dönemi ve doğum nedeniyle köpeğin bitkin düştüğünü, yavrularını da bu yüzden beslemekte zorlandığını kaydetti.

Kendisinin de gün içinde belirli aralıklarla yavruları biberonla beslediğini dile getiren Aydın, yaşamlarını sürdürebilecek büyüklüğe geldikleri zaman isteyenlere yavruları verebileceğini dile getirdi.

http://www.trthaber.com/haber/turkiye/bir-seferde-20-yavru-dogurdu-126990.html

GENEL BİLGİ
Dişi köpeklerin ilk seksüel olgunluk yaşı?
Dişi köpeklerin ergenlik çağı (seksüel olgunluk) ---cög---unlukla 7-12 ay arasındadır (bazı köpeklerde bu sürenin 20-22 aya kadar uzadığı gözlenmiştir). Bu sürenin uzamasına etki eden faktörler şu şekilde sıralanabilir;
Hastalık, beslenme, ırk farklılığı, iklimsel farklılıklar, genetik faktörler.

Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme yaşı ne zamandır?
Bizim bu konudaki tavsiyemiz sağlıklı bir erişkinliğe ulaşmış köpekte genellikle 3 öestrüs dönemi yada 18 ay civarıdır.

Dişi köpeklerin oestrus (Kızgınlık) dönemini nasıl anlarım?
Hareketlilik ve oyunculuk artar. Dışarı çıkma isteği fazladır. Sürekli yalanma ve temizlenme isteği vardır. Vulva ---sıs---kin ve kızarıktır. İlk bir iki gün sarımsı beyaz daha sonra gittikçe koyulaşan kırmızı bir akıntı görülür. Her oturup kalktığı yerde kırmızı bir leke bırakır veya yürürken yerlere kan damladığını görürsünüz. Nadir olarak çok titiz köpeklerde sürekli temizlenme nedeni ile bu tür bir akıntı görmeyebilirsiniz.
Sokağa çıkıldığında çevredeki erkek köpeklerin sürekli takip etmesinden.

Dişi köpeklerin oestrus (Kızgınlık) döneminin süresi ne kadardır?
Dişi köpeklerin oestrus (kızgınlık) süresi ortalama 21 gündür.
İki oestrus dönemi arasındaki süre ortalama 6 aydır. Zaman zaman hormonal bozukluklar, hastalıklar, stres, iklimsel faktörler gibi sebeplerden dolayı bu süre artabilir veya azalabilir.

[size=10pt]Dişi köpeklerin en uygun çiftleşme günü ne zamandır? [/color][/size]
En uygun çiftleşme günü köpeğin genel yapısına göre de---gıs---mekle birlikte oestrus döneminin 9-13 günleri arasıdır.

Köpeklerde gebelik süresi ne kadardır?
Köpeklerde gebelik süresi ırklara göre de---gıs---iklik göstermekle birlikte ortalama 58-63 gündür.

Köpeklerde bir doğumda yavru sayısı ne kadardır?
Büyük ırklarda 6-14
Orta ırklarda 5-10
Küçük ırklarda 1-4

Köpeğinizi çiftleştirmeyi düşünüyorsanız neleri göz önünde tutmalısınız?
Unutmayın ki, köpeklerde bir doğumda ortalama yavru sayısı 3-14 arasındadır. Bu nedenle köpeğinizin fazla sayıda yavru doğurabileceğini düşünmeli ve evinizin ortamının buna uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız.
Fazla sayıda yavrunun bakımınında çok fazla zaman alacağını unutmayın.
Eğer anne yavruları ile ilgilenmezse tüm yavruların bakımının size kalabileceğini (mamalarını vermek,---cıs--- ve kakalarını yaptırmak,ısınma sorununu çözmek gibi) bilmelisiniz.
Güç doğum ve benzerleri gibi anneyi ve yavruları etkileyebilecek bazı doğum problemleri ile karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.
çiftleşme ile bulaşabilecek bazı hastalıkların olduğunuda aklınızda tutmalısınız.
Yavruları sahiplendirmenin büyük bir sorun olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.
Yavruları sahiplendirene kadar onların bakımı için yapacağınız harcamalarıda göz önünde bulundurmalısınız.

Köpeğinizi çiftleştirmeye karar verdiyseniz nelere dikkat etmelisiniz?
Her şeyden önce veteriner hekiminizle görüşerek köpeğinizin doğumuna engel bir şey olup olmadığını öğrenin ve genel bir kontrolden geçirtin.
Köpeğinizle çiftleştirmeyi düşündüğünüz erkek köpeğin sağlık durumunu,mizacını ve genetik bir probleminin olup olmadığını öğrenin.
Erkek köpeğin boyutlarının kendi köpeğinizin boyutlarına uygun olmasına özen gösterin.
çiftleştirmenin nerede yapılacağına karar verin. Genelde dişinin daha rahat ve huzurlu olabilmesi kendi mekanında olması uygundur.
Erkek köpek sahibi ile görüşerek yavruların ne şekilde paylaşılacağını kararlaştırın. Bu daha sonra yaşanabilecek tatsız durumların önüne geçecektir.
çiftleştirme sırasında, köpeğiniz erkek köpeğe izin vermeyebilir veya erkek köpek çiftleşmek istemeyebilir. Bu durumda veteriner hekiminizden ne yapabileceğiniz konusunda yardım alınız.
Sakın ve sakın çiftleştirme sırasında her iki köpeği de aşırı zorlamayınız. İstenmeyen durumlar yaşayabilirsiniz.

Köpeğinizin hamileliğinde nelere dikkat etmelisiniz?
Gebelik sırasında en önemli konu beslenmedir. Bu dönemde annenin ihtiyaçları çok fazla artacağından dolayı ona verilecek gıdanın özenle seçilmesi ve hekiminiz gerekli görürse vitamin, mineral takviyesi yapılması gerekir. Bu konuda en büyük yardımcınız veteriner hekiminiz olacaktır.
Kilo almasına engel olun.
Bazı köpeklerde hamilelik sırasında mizaç de---gıs---ikliği olabileceğinden bu tür durumlara karşı hazırlıklı olun ve gerektiğinde veteriner hekiminizden yardım almakta tereddüt etmeyin.
Hamilelik sırasında aşırı egzersizlerden (uzun yürüyüşler, atlama, koşturma gibi) kaçınmalı ancak tamamen haraketsizde bırakmamalısınız.
Hamileliğin seyri sırasında (30- 45- 55. günlerde)veteriner hekiminize götürerek hamilelik sürecinin normal olup olmadığını teyit ettirin.
Ultrason bakısı ile yavruların sağlıklı gelişip gelişmediğini ve sayısını öğrenebilirsiniz. Bunun için çiftleşmenin üzerinden en az 27 gün geçmelidir.
Hamilelik sırasında eğer zorunlu bir neden yoksa röntgen ışınlarına maruz bırakmayın. Eğer kullanmak zorunluysa bu, yavrular 50 günlük olduktan sonra olabilir.
Köpeğinizin doğum yapacağı yeri önceden belirleyerek oraya alışmasını sağlayınız. Aksi taktirde bir çok örnekte olduğu gibi yerini o seçer ve bu yerde genellikle sizin yatağınız olur.
Köpeğinize hamilelik sırasında çok daha fazla ilgi ve alaka gösterin.
Eğer yavru sayısını öğrenebildiyseniz şimdiden onlara bir yuva aramaya başlayın. İnanın asla erken sayılmaz.

Doğumun yaklaştığını nasıl anlayabilirim?
Doğumun son günlerinde memeler artık iyice büyümüştür ve hafifce dokunduğunuzda uclarından sütün sızdığını görebilirsiniz.
çok çabuk yorulur.
Karnı iyice gerilmiş ve yavru sayısına bağlı olarak oldukça büyümüştür.
Vulva dışarıya doğru büyümüştür ve sürekli yalanma isteği vardır.
Doğum için sürekli yer arama eğilimindedir. Huzursuzdur ve devamlı eşelenme halindedir. Doğum iyice yaklaştığında sancılı hali çok belirginleşir.
Doğuma 1 veya 2 saat kala vulvadan bir miktar sıvı akar. Bu doğumun başlayacağının en önemli belirtisidir.

Doğum saati geldi çattı. şimdi ne yapacağım?
öncelikle köpeğinizin başında kalabalığın oluşmasını önleyin. Unutmayınki doğum onun için oldukça zor olacaktır ve buna birde çevredeki insanların varlığından oluşacak tedirginliği eklemeyin. Onu mümkün olduğu kadar sezsiz ve sakin bir yerde tutun

Yavrular doğduklarında bir kese içindedirler ve göbek kordonuyla anneye bağlıdırlar. Genelde doğum sırasında anne yavruların göbek kordonlarını keser ve üzerlerindeki zar tabakasını temizler. Ancak bazı durumlarda bunu sizin yapmanız gerekebilir. Bu nedenle elinizin altında keskin bir makas, biraz dikiş ipliği ve birazda antiseptik olarak biokadin veya tendürdiyot bulundurmalısınız. Yavru doğduğunda üzerindeki zar tabakasını elinizle yırtın ve yavrunun üzerinden alın. Göbek kordonunu göbeğin yaklaşık 2 cm ilerisinden bağlayın. Sonra bolca antiseptik sürün ve bağladığınız yerin 1 cm ilerisinden kordonu kesin. Eğer yavruyu anne yalayıp temizlemiyorsa temiz ve kuru bir havlu ile siz yavruyu kurulayın.

Normal bir doğumda her yavrunun doğum aralığı 15-30 dakika kadardır. (Bazı doğumlarda bu sürenin 7-8 saate kadar uzadığı görülmüştür) doğum sırasında eğer yavrunun bir kısmı doğum kanalından çıkmışşa ve o şekilde sıkışıp kalmışşa siz yardım edebilirsiniz. Bunun için annenin her ıkınması sırasında yavrunun geliş pozisyonuna göre arka veya ön bacaklarından dikkatlice çekerek dışarı almaya çalışın. Burdaki en önemli konu çekme işleminin annenin ıkınmalarıyla eş güdümlü olmasını sağlamaktır.

Eğer anne sık sık ıkındığı halde yavruyu doğuramıyorsa bir terslik olabilir (yavru çok büyüktür veya geliş pozisyonu terstir). Bu durumda en fazla 30 dakika bekleyip (bazı durumlarda iki yavru arası doğum süresinin daha uzun olabileceğinin görülmesine rağmen siz yinede riske girmemeye çalışın) hemen veteriner hekiminizden yardım isteyin. Eğer bir tecrübeniz yoksa sakın anneye yardım etmeye kalkmayın.

Doğum sırasında dikkat edilmesi gereken şeylerden biriside her yavru ile birlikte düşmesi gereken plesanta artığıdır. Bunun takibi önemlidir çünkü herhangi bir plesanta artığının içerise kalması daha sonra ciddi sorunlara yol açabilir.

Doğum sırasında veya doğumdan sonra annenin doğum artıklarını yemesine izin vermeyin. Gerçi anne için bir zararı yoktur ama bu onun kusmasına sebep olabilir.

Doğum sırasında bazı köpeklerin aşırı yorgunluk, stres yada kıskançlıktan sahiplerini bile kabul etmeyebileceğini düşünerek dikkatli olun.

Doğum bitti. şimdi ne yapacağım?
Doğum bittikten sonra ilk iş annenin temizliğini yaparak yavrularla ilgilenmesini sağlamaktır.
Normalde doğum yapan köpekler yavrularıyla aşırı ilgilidirler. Bazı acemi anneler yavrularından uzaklaşabilir veya üstüne basmak yada ısırmak gibi yavruya zarar verecek kasıtlı davranışlarda bulunabilir. Böyle bir duruma hazırlıklı olup anneye engel olmalı gerekirse yavruları uzaklaştırmalısınız.

Eğer yavru sayısı çok fazla ise hepsinin birden anne tarafından beslenmesi çok zor olacaktır. Bu nedenle yavruların bir kısmını da siz biberonla besleyerek anneye yardımcı olmalısınız. Aksi takdirde beslenemeyerek zayıf kalan yavruları anne içgüdüsel olarak iyice kendinden uzaklaştıracaktır.

Annenin memelerini sık sık yavrulara zarar vermeyecek bir antiseptik ile temizleyin ve kontrol edin. çünkü yavruların tırnakları çıkmaya başladıktan sonra memeler ve civarı tahriş olmaya başlayacaktır. Bu durumdada anne canı yanacağından yavrularını emzirmek istemeyecektir. Bunu önlemenin en iyi yolu memeleri biokadin (1/3 oranında sulandırarak) ile temizlemek ve bepanthol losyon vb. bir yumuşatıcı ve doku besleyici kullanmaktır.

Annenin beslenmesi normal beslenme dönemine göre çok daha zengin olmak zorundadır. Bunun için veteriner hekiminize danışarak bilgi alınız. Hekiminiz köpenizin durumuna ve yavru sayısına göre karar vererek onun için en uygun beslenme şeklini belirleyecektir.

Eğer anne doğumdan sonra yerinden kalkmakta zorlanıyor veya hiç kalkamıyorsa, halsizlik ve bitkinlik artarak devam ediyorsa hiç zaman yitirmeden veteriner hekiminizi arayın. Bu durum çok ciddi sonuçlar doğurabilir hatta anneyi kaybedebilirsiniz.

Doğum bittikten sonrada anneden bir müddet daha akıntıların olması normaldir. Ancak bu süre çok uzarsa (20-30 gün) veteriner hekiminizle görüşmeyi ihmal etmeyin.
alıntı petkütüphanesi

Sağlıklı yavrular istiyorsanız

9 ve 15'ncü günler arası köpeğin en kızgın olduğu ve çiftleşmeye en hazır olduğu dönemdir.

24 saat içerisinde 2-3 defa çiftleştirilmesi hem yavru olma ihtimalini artırır hemde doğan yavruların irili ufaklı olması engellenmiş olur. 

24 saat içersinde köpeği 2 kez eşlemek doğacak yavruların tam gelişmesini ve sağlıklı olmalarını sağlar...

Tabiki öncesinde dişi ve erkek köpek aşıları tam sağlıklı olacak dişi köpek gebe kalmadan önce ve sonra iyi bakılmalı...
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2014, 20:46:52 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Murat BAHÇECİ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 2 223
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2011, 19:26:49 »
Hay maşallah yaaaa...
Paylaşım için teşekkürLEr Abi
Murat BAHÇECİ  / SAKARYA / 1978 

Çevrimdışı Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 196
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2011, 20:21:44 »
Hey maaşallah meme başına 2 yavru :)
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Ahmet VURAL

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 3 640
 • Yer: ANTAKYA
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2011, 20:22:29 »
yavrularını cami kapılarına bırakan insanlar bu hayvandan birazcık annelik nasıl oluyormuş ögrenmelerini isterdim. paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
03.02.1954 - Tirebolu

Çevrimdışı Cem MENGÜŞ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 2 027
 • Yer: istanbul
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2011, 20:24:40 »
MAŞALLAH MAŞALLAH....


Çevrimdışı Mustafa BÜYÜKKARDEŞ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 372
 • Kurzhaar ile avlanmak ayrıcalıktır
  • www.fencimustafahoca.tr.gg
 • Yer: ESKİŞEHİR
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2011, 20:36:03 »
yavrularını cami kapılarına bırakan insanlar bu hayvandan birazcık annelik nasıl oluyormuş ögrenmelerini isterdim. paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
Eskişehirli oldum artık...
Fenci Mustafa hoca-1957-Bursa
İçteki hainlere, dışarıdaki düşmanlara bu vatan topraklarını çiğnetme yarabbi. amin.

Eskişehir

Çevrimdışı Ertan ACAR

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 2 005
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2011, 22:20:47 »
Dişiyi annelik iç güdüleri kabul ettim ama erkeginde hakkını yemegin abiler :):)
ERTAN ACAR  1982  BALÇOVA-İZMİR


Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3 701
  • www.durustavci.com
 • Yer: İZMİR
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #7 : 22 Şubat 2011, 01:00:11 »
                Anne işte, bu her köpekte her hayvanda var ama bazı insanlarda ne yazıkki yok, sonra köpek işte diyorlar. Köpek işte deyip geçenlerden her zaman şüphelenmişimdir, anlayan anladı...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR


Çevrimdışı Yavuz TAŞKIN

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 28
 • Telafisi Mümkün Olmayan Şeylerin İzahı Gerekszdir
 • Yer: Azerbaycan-Baku
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #8 : 22 Şubat 2011, 08:20:20 »
                Anne işte, bu her köpekte her hayvanda var ama bazı insanlarda ne yazıkki yok, sonra köpek işte diyorlar. Köpek işte deyip geçenlerden her zaman şüphelenmişimdir, anlayan anladı...
aynen katılıyorum yasar kardesıme
Y.Taşkın / 1979 /Azerbaycan-Baku

Çevrimdışı Veli AKŞİT

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 343
 • Rasgele....! www.durustavci.com
 • Yer: BURDUR
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2011, 10:15:07 »
MAŞALLAH MAŞALLAH
Dünyada Tedevisi Mümkün Olmayan Tek Hastalık
AVCILIKTIR...    BURDUR  1985   A rh (+)  Veli AKŞİT   


Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

 • Öner PEKŞİRİN
 • Teknik Admin
 • *****
 • İleti: 4 029
 • Avcı avını iyi tanıyandır...
 • Yer: İZMİR/Balçova
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2011, 10:18:43 »
Maşallah inşallah bütün yavruları büyütebilir
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com
oner.peksirin@pardus.net.tr

Çevrimdışı Adem ÖNCÜ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 648
 • Yer: Antalya/Tokat
Ynt: DİŞİ KÖPEKLER EN FAZLA KAÇ TANE YAVRU DOĞURUR
« Yanıtla #11 : 23 Şubat 2011, 18:46:52 »
Paylaşım için teşekkürler.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Antalya/Tokat/1979

Seo4Smf Tagleri: yavru kaÇ dİŞİ kÖpekler FAZLA TANE DOĞURUR 
 

Avclk