Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ  (Okunma sayısı 15446 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 322
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« : 13 Haziran 2010, 11:29:35 »
  DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
 
            Hayatta kalma mücadelesinde su kadar önemli başka bir şey yoktur. Vücudumuzun % 70’ i sudur. Bir insan düzenli ve minimum oranda su almaz ise, o insanın hızlı ve verimli olması beklenemez. Bir insanın iklime, doğadaki aktivitesine ve ortam ısısına bağlı olarak her gün en az 2.5 lt. su içmesi gerekmektedir. Yemek yemeden 30 gün dayanabilen insanlar su içmeden 7-10 gün ancak dayanabilmektedir. Bu süre sonunda ölüm kaçınılmazdır.
 
            Susuz bir ortamda, vücudumuzdaki var olan suyu korumak için :
1-     Su kaybını önlemek ve güneşten yanmamak için vücut derisi örtülmeli,
2-     Sıcak saatlerde aşırı çalışmaktan kaçınmalı, yürümeniz zorunlu ise acele etmeden yürünmelidir.
3-     Su yoksa yemek yenmemeli, konuşarak ağız ve boğazın kurumasına neden olunmamalıdır.
4-     Var olan su akşam serinliğinde veya gece küçük yudumlarla içilmeli,
5-     Çevrede bulunan deniz suyu veya içilmez su ile yalnız giysiler ıslatılmalı,
6-     Alkol ve sigara içilmemelidir.
 
Susuzluk nedeniyle durgun ve pis yüzey sularını arındırmadan asla içmeyiniz. Bu sular sizde hastalık yapacak bakterileri içerir. Susuzluk hızlı bir ölüm ise, pis suları içmek de yavaş bir ölümdür.
 
SU ARITMA VE SU BULMA TEKNİKLERİ
 
 
 Suyu arıtmak için şekil 1’ de görülen sistemi kurmamız gerekmektedir. Şekilde bir kolu bağlanmış bir giysi görülmektedir. Aynı amaçla bir çorap da kullanılabilir. Suyun süzülmesi için kum ve otları giysi veya çorap içine koymamız yeterli olacaktır. Varsa yanmış odun kömürü de konularak suyun kokusunu alması sağlanır. Süzülen su bir kapta veya içi oyulan bir ağaç parçası içinde toplanır. Su 5 dak. Kadar kaynatılmalıdır. Eğer ağaçtan bir kap elde edilmişse, daha önce ateşte ısıtılmış temiz taşları suyun içine atarak ve bu işlemi taşlar soğudukça yineleyerek suyu kaynatabiliriz. Aynı amaçla şekil verilmiş ve güneşte kurutulmuş kil kapta kullanılabilir. 
            Pek çok yerde yüzey suyu bulmak mümkün değildir. Doğada su ararken memeli hayvanlara ve kuşlar izlenmelidir. Vahşi hayvanların ayak izlerinin yoğunlaşması suya giden hayvanlar hakkında ip ucu olabilir. Düz araziden yükselen kayalıkların yamaçlarında su olma olasılığı fazladır. Bu gibi yerlerde bulunan yeşil bitkiler ve onların dibindeki nemli toprak kazıldığında bulanık bir suya ulaşmak mümkündür. Bulunan su önce bulanık olacak,suyun bulanık kısmı atıldıktan sonra gelen su temiz olacaktır.
 
Sabahları güneş doğmadan çimenler üzerinde     biriken çiğ damlaları ince bir bezle toplanarak ve yeterince ıslanan bez sıkılarak içilecek su temin edilebilir.

Doğada dar ve güneş almayan derin kaya yarıklarında su bulunabilir
 
Kurumuş görünen dere yataklarının zemininde, kum altında su olabilir. Dere yatağının bir engel veya bir kaya ile karşılaştığı bölümünün ön tarafı kazılarak su bulunabilir.

Kurumuş dere yataklarının tam tersine arazi çok ıslak ve bulunduğumuz yer bataklık olabilir. Suyun az ötesine kazacağımız çukura dolan su başlangıçta bulanık olacak ancak beklenildiğinde su berraklaşacaktır.
  
Deniz kıyısında ve geniş kumsalda isek, denizden karaya doğru en az 100 m. ileride kumu kazdığımızda az tuzlu ama içilebilecek suyu bulabiliriz.

Eğer deniz kenarında isek ve elimizde su kaynatacak bir kap varsa şekilde görüldüğü gibi bir  sistem oluşturarak ve kabın üzerine konulan kumaş parçası buhardan ıslandıkça sıkarak su elde edebiliriz

Deniz kıyısında isek ve elimizde büyük bir naylon torba varsa, deniz suyunu kaynatarak buhardan su elde eden bir imbik yapabiliriz. Tencereden çıkan buhar naylon torba içinde yoğunlaşarak su haline gelecek ve içeri kıvırdığımız naylon torbanın kenarında toplanacaktır.

Kar olan bir ortamda ise, yandaki şekilde hazırlanan sistemdeki bezin içine doldurduğumuz kar, aynı zamanda ısınmak amacıyla yaktığımız ateşin ısısı ile eriyerek alttaki kapta toplanacaktır.
 
Yenen kar susuzluğu gidermemekte aksine artırmaktadır. Bu nedenle kar yenmemeli, avuç içinde sıkılarak şekildeki gibi içilmelidir.
 
Bir bitkinin yaprakları üzerine geçirilen naylon torba içinde yapraklardan çıkan nem yoğunlaşarak toplanacak ve susuzluğumuzu giderebilecektir.

  Bir bitkinin üzerine geçirilen ve yanda oluşturulan kanallarda kıvrılan naylon içinde yapraklardan ve zeminden çıkan nem yoğunlaşarak kenarlarda toplanacaktır.

Su imbiği en kurak ortamlarda bile çalışan bir sistemdir. Bunun için 180x 180 plastik örtü, bir kap ve ince bir hortum gereklidir. Ağız genişliği 100 cm. ve derinliği 70 cm. olan bir çukur kazılır. Çukur dibine bir kova ve kovanın içinden gelen yaklaşık 150 cm. boyunda hortumun ucu çukur dışına alınır. Çukurun üstüne örtülen naylon Torbanın kenarlarına toprak örtülür ve tam ortasına taş konur. Güneş doğup hava ısındığında henüz serin olan topraktan çıkan buhar yoğunlaşarak aşağıdaki kaba damlar. Gece ise hava soğurken henüz sıcak olan topraktan çıkan buhar yoğunlaşarak kaba damlar. Böylece gece ve gündüz su toplamak mümkündür. Gündüz geceye oranla daha çok su toplanır. Biriken su plastik hortum aracılığı ile emilerek alınır. Plastik hortum konulmasındaki amaç sistemi bozmadan su elde etmektir.
 
Yazı ve resimler alıntıdır
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 733
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #1 : 13 Haziran 2010, 13:05:01 »
Mustafa KÜÇÜK - 1981 - Çanakkale İkamet Kayseri

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 622
 • Mekanın Cennet Olsun
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2010, 13:49:18 »
Güzel bir paylaşım teşekkürler.Birkaç şeyde ben ekleyeyim.
1-SU ARITMA
Herkes dağa ve ya ormana giderken en azından yanına bir pet şişe alır.Bu pet şişeyi tabanından 3-4 cm kalacak şekilde kesin.Tres çevirip ağız kısmı aşağığa gelmek kaydıyla yosun parçalarını iyice sıkıştırın.Sıkıştırdığınız yosun parçalarının üzerine yakmış olduğunuz ateşten kalma kömür parçalrını sıkıştırın ve kömür parçalarının üzerine tekrar az sıkışacak biçimde yosun koyun.Bu doğal bir arıtma filtresidir.Unutulmamalıdır ki yosun iyi bir dezenfektandır.Ayrıca yosunların bulunduğu yerde özellikle nemli ve güneş görmeyen ve hafifi olan çukurlarda su bulma ihtimalinizde çok yüksektir.Yosunları doğada elinizi silmek içinde kulanabilirsiniz.

Bundan başka suyu bulabileceğiniz yerler:
Hayvan İzleri
Geviş getiren hayvanların günde en az iki defa yani günbatımı ve doğumunda su içmeleri gerekir, bu zamanlarda genellikle su kaynaklarına doğru giderler. Hayvan izlerini takip edin. Özellikle izlerin yoğun olduğu yön sizi bir su kaynağına götürebilir. Eğer bir gölet bulursanız civarda karşılaşabileceğiniz etobur hayvanlara karşı dikkatli olmalısınız.

Arı ve Sinekler
Arılar çoğunlukla yuvalarından en fazla beş kilometre uzaklaşır. Devamlı bir su kaynağına ihtiyaç duydukları için, yuvalarından ayrılırken uçtukları yöne bakarak su kaynağının yönünü tahmin edebilirsiniz. Sinekler ise su kaynağından yüz metreden fazla uzaklaşmaz. Ama çöllerde sanki yoktan var olmuş gibi ortaya çıkıverirler, bu nedenle onları izleyerek su kaynağının yerini tahmin etmek çok zordur.

Karıncalar
Karıncaların da devamlı bir su kaynağına ihtiyacı vardır. Ağaca tırmanırken gördüğünüz bir sıra karıncanın tepedeki bir yağmur suyu birikintisine gidiyor olması güçlü bir olasılıktır.

Su kaybını engellemek
Sadece gölgelik bir yerde yatsa bile insan solunum ve idrar yoluyla günde bir litreden fazla su kaybeder. Özellikle sıcak havalarda terleme yüzünden su kaybı artacağı için eğer suyunuz azsa bol bol dinlenmeli ve geceleri yolculuk yapmalısınız. Terlememeye ve gölgede kalmaya gayret edin. Su kaybını azaltmak için burnunuzdan nefes alın ve sigara içmeyin. Sıcak toprağa yatmayın. Sağ kalmanıza yetecek kadar yiyin. Yağlı yiyeceklerden kaçının ve kesinlikle alkol almayın. Yağ ve alkolün sindirimi sırasında çok fazla su harcanır. Su aramaya çıkmak için de suyunuzun tamamen tükenmesini beklemeyin.

Su kuyusu nasıl kazılır
Gevşek zeminlerde su genellikle toprak altındaki oyuklara sızar. Otuz santim derinliğinde bir çukur kazın ve içinde toplanan suyu alın. İlk birkaç defada su biraz bulanık olacak ama giderek daha temiz ve içilebilir hale gelecektir.
Dikkat: Su çukurunu kazmadan önce çevrenizi inceleyin. Eğer çamur garip kokuyorsa ya da üzeri yeşil bir tabakayla kaplıysa içerdiği su kirli demektir. Ölü hayvanların olduğu yerlerden de su almamalısınız. İçmeden önce suyu mutlaka arıtın.
 Su biriktiren bitkiler
Su biriktiren bitkilerin birçok çeşidi vardır: Bazıları yaprak ya da köklerinde, bazıları böcek yakalayabilmek için çiçeklerinin içinde yağmur suyu biriktirir, bazıları ise kendi sıvılarını kendileri salgılar. Bütün bu su ve sıvıları acil durumlarda kullanabilirsiniz.
Carrion Çiçeği (Stapelia)
Diğer etli bitkiler gibi carrion çiçeğinin de sapında su bulunur. Ayrıca taç yaprakları da çiğnenebilir.
Hint İnciri (Opunthia)
Hint inciri gibi bazı kaktüs çeşitleri çiğnediğiniz zaman neminden faydalanabileceğiniz etli yapraklara sahiptir.
Testi Çiçeği (Nepenthes)
Bu bitki, testisinin dibinde biriken bir çeşit yapışkan sıvıyla böcek yakalar. Bu suyu içmek mümkün olsa da önce içindeki böcekleri temizlemelisiniz.
Fıçı Kaktüsü (Ferocactus, Echinocactus)
Fıçı şeklindeki bu kaktüs cinsi, sütümsü bitki sıvılarının içilmemesi kuralına tek istisnadır. Fıçı kaktüsünün bazı türleri bir metreye kadar büyüyebilir.
1. Fıçı kaktüsünden su almak için tepesini keskin bir bıçakla kesin. Dikenlere dikkat etmeyi unutmayın
2. Kaktüsün içindeki etli kısmı bir sopayla karıştırarak posa haline getirin. Bu şekilde etli kısmın nemi açığa çıkar.
3. Bir kamış kullanarak posanın sıvısını için. Ama aklınızdan çıkarmayın, kaktüsler çok yavaş büyür ve sıklıkla kullanılırlarsa bazı bölgede türleri yok olabilir. Bu nedenle kaktüsleri sadece çok acil durumlarda kullanmalısınız.
Sarmaşıktan su elde etmek
1. Büyük bir bıçak ya da palayla sarmaşığı erişebildiğiniz kadar yukardan kesin. Önce dibini kesmeyin ki sıvı bitkinin damar hareketleriyle yukarı doğru çıkmasın
2. İkinci olarak sarmaşığın dibini keserek hazır bulundurduğunuz bir kaba koyup sıvının akmasını sağlayın. Gerekirse başka sarmaşıkları da keserek yeterince su sağlayabilirsiniz.
Dikkat
Sütümsü bitki özsuları genellikle zehirlidir. Hindistancevizi sütü ve hayvanların vücut sıvıları ise protein içerdiklerinden sindirilmeleri için fazladan su gerekir. Buna ek olarak yoğun ve tatlı hindistancevizi sütü gevşetici olduğu için ishale yol açabilir, güçsüzlük ve su kaybına sebep olur.
Doğadaki suyun tehlikeleri
Hayvanlar su içerken suyun içine insanlar için zararlı olabilecek birçok mikroorganizma ve bağırsak paraziti karışır. Bunların birçoğu uzun dönemde oldukça zararlı olabilir. Bazıları ise etkilerini hemen gösterir. Modern insan bu maddelerin çoğuna alışkın olmadığından çok kötü etkilenebilir. Dağlardaki su kaynaklarının temiz olması gerekse de içlerinde endüstriyel kimyasal maddeler bulunabilir. Bu yüzden doğada bulduğunuz bütün su kaynaklarından alacağınız suyu kullanmadan önce arıtmalısınız.


Kötü su işaretleri
Önünüzde duran su kaynağının tehlikeli olduğunu gösterecek hayvan kemikleri ve iskeletlerini her zaman göremeyebilirsiniz. Eğer suyun içinde tehlikeli kimyasal maddeler varsa kaynağın kenarına birikmeler olur. Kaynattığınız zaman bu maddeler açığa çıkar. Suyun çevresinde bitki örtüsü olmaması, yüzeyinde fazla miktarda yeşil alg olması da suyun içilemez olduğunun göstergesidir.
Kamış ve sazlar durgun sularda yetişir. Bu sularda parazit bulunması ihtimali daha fazladır.
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2010, 13:51:44 Gönderen: Gazi SUBARİ »
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL


[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimdışı Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 185
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2010, 15:22:19 »
Bu güzel ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan Hacı Hüseyin ve Gazi abilerime çok teşekkür ederim.Hayati bilgiler lütfen okumadan geçmeyiniz..
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Nadir YILMAZ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 469
 • Avcı, doğayı seven, hayvanı koruyandır.....
 • Yer: Trabzon
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #4 : 13 Haziran 2010, 15:27:33 »
Bu güzel ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan Hacı Hüseyin ve Gazi abilerime çok teşekkür ederim.Hayati bilgiler lütfen okumadan geçmeyiniz..
Nadir YILMAZ - 1979 - KAYSERİ/TRABZON

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 322
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #5 : 13 Haziran 2010, 16:38:12 »
gazi bey davamıda olunca daha güzel oldu teşekkürler
birbirini tamamlayan iki önemli husus
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3 700
  • www.durustavci.com
 • Yer: İZMİR
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #6 : 06 Temmuz 2010, 23:40:26 »
Bu güzel ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan Hacı Hüseyin ve Gazi abilerime çok teşekkür ederim.Hayati bilgiler lütfen okumadan geçmeyiniz..
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR


Çevrimdışı Caner KAYAR

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 159
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #7 : 07 Temmuz 2010, 03:48:41 »
Caner KAYAR - 1988 - Foça - İZMİR
    

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 042
 • ANKARA
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #8 : 07 Temmuz 2010, 10:28:36 »
Bu güzel ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan Hacı Hüseyin ve Gazi abilerime çok teşekkür ederim.Hayati bilgiler lütfen okumadan geçmeyiniz..
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Burak ERTAN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 635
 • Burak ERTAN
 • Yer: OSMAN?YE
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2010, 18:16:54 »
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER H.HÜSEYİN ABİ.....
BURAK ERTAN -  1991 - OSMANİYE


Çevrimdışı Tayfun AKÇASOY

 • Paylaşımcı Üye
 • ***
 • İleti: 150
 • Emeğe Saygı - Bir Teşekkürü Çok Görme
 • Yer: Tekirdağ
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #10 : 12 Eylül 2010, 18:46:46 »
Bu güzel ve değerli bilgileri bizlerle paylaşan Hacı Hüseyin ve Gazi abilerime çok teşekkür ederim.Hayati bilgiler lütfen okumadan geçmeyiniz..
Tayfun AKÇASOY 
Tekirdağ - Çorlu
1991 - B Rh (+)
Tel: 0 536 454 38 81
ak_tayfun_gs@hotmail.com
www.durustavci.com
O Şimdi Asker...
Acemi Birliği : İzmir / Narlıdere
Teslim Tarihi : 22.08.2012
Bitiş Tarihi    : 19.10.2012
Usta Birliği   : Çanakkale / Gelibolu
Teslim Tarihi : 29.10.2012

Çevrimdışı Tarık TOKATLI

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 1 297
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #11 : 14 Kasım 2010, 22:32:08 »
güzel bir paylaşım..ben çok begendim...ayrıca gerektiğinde can kurtarır bu yöntemler.....
16/10/1973 Güzelbahçe-Yelki/İZMİR İkamet:Karşıyaka/İZMİR Tel:0530 518 56 51

photo hosting

Çevrimdışı Onur UYSAL

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 1 038
 • Yer: izmir/selcuk
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #12 : 28 Kasım 2010, 13:33:16 »


Çevrimdışı Hasan MUMCUOĞLU

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 985
 • PİCASSO SAKİN ADAMDI AMA İYİ FIRÇA ATARDI.
 • Yer: ESKiŞEHİR -SAKARYA
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #13 : 28 Kasım 2010, 13:40:57 »
GÜZEL PAYLAŞIMLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER..
Eskişehir - Sakarya - 1981

Çevrimdışı Veli AKŞİT

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 343
 • Rasgele....! www.durustavci.com
 • Yer: BURDUR
Ynt: DOĞADA SU BULMA TEKNİKLERİ
« Yanıtla #14 : 28 Kasım 2010, 13:42:41 »
paylaşım için teşekkürler
Dünyada Tedevisi Mümkün Olmayan Tek Hastalık
AVCILIKTIR...    BURDUR  1985   A rh (+)  Veli AKŞİT   


Seo4Smf Tagleri: bulma teknİklerİ doĞada 
 

Avclk