Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Domuz Avı İçin Hangi Kalibre Tercih Edilmelidir ?  (Okunma sayısı 11542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
  • Yer: Tokat
Değerli ustalarım, Domuz avı için tavsiye edilen .50 kalibre ve üstü mühimmatları atabilen tabancaların Türkiye şartlarına göre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle .45acp ve 357 magnum mermi atabilen tabancalara yöneldim. Türkiye'de bu iki kalibre mühimmatı bulmanın diğer iri çaplı mühimmatlara göre daha kolay olduğu söyleniyor.

İkinci bir husus ise avlanan domuzun savunma amaçlı mı yoksa saldırı/avcılık amaçlı mı avlanacağı konusu. Olası bir domuz saldırısından kurtulmak için .45acp ve .357 magnum mühimmatların yeterli olabileceği, ama saldırı/avcılık amacıyla domuza atılan mermilerin daha iri çaplı olması gerektiği çeşitli forumlarda yazılıyor. Anlamadığım şey savunma için yeterli gelen .45acp kalibre merminin saldırı/av için neden yetersiz geleceğidir ?

.45acp kalibrenin savunma amaçlı kullanılmasında yeterli geleceği konusunda birçok kişi hemfikir iken avcılık için daha iri mermilerin kullanılması gerektiği görüşü neye dayanarak ortaya atılıyor. Mesela şu videoda 45acp kalibre ile domuz avı yapılıyor. Her ne kadar domuzlar daha çok evcil domuza benzese ve sabit hedef olsa da...

Wild Boar Hunt With Ranger 45 Air Rifle and 430 Grain Hollow Point

başka bir videoda sanırım .45acp kalibre kullanan 1911 modeli ile 210 metreye atış yapılıyor. .45acp kalibrenin genel olarak 50 metre etkili menzili olduğu söylenir. Bu menzil yeterli görülmez. Oysaki aşağıdaki videoda 210 metreye atış yapılıyor. Tabiki 50 metredeki kadar etkisi olacağı düşünülemez ama videodaki atışlara göre iyi bir nişancının 50 metreden daha uzaktaki bir yaban domuzunu öldürebileceğini tahmin ediyorum. Yanılıyor da olabilirim...

1911 at 230 Yards

Aklıma takılan bir başka kalibre ise .357 magnum mermidir. Bu merminin delici özelliği yüksek olması sebebiyle yaban domuzu avında kullanılabilirliği nasıl olabilir ?

Türkiye'deki arazi şartlarında yaban domuzu avında .357 magnum mu daha uygundur yoksa .45 acp mühimmatı mı daha uygundur ?
Daha önce bu kalibre mühimmatları kullanan ustalarım varsa domuzdaki tesirleri hakkında bilgi verebilirmisiniz ?
Yada bir iki sene daha para biriktirip her iki kalibrenin de üzerinde bir çap ile mi bu işe başlamak lazımdır.
Saygılar, Sevgiler....

1984-Tokat

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
Ynt: Domuz Avı İçin Hangi Kalibre Tercih Edilmelidir ?
« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 19:04:24 »
  Ahmet bu bahsettiğin çaplardan genellikle bir çok kişi anlamayacaktır istersen ben daha anlaşılır şekilde yazayım. 45 acp çaplı mermi ülkemizde 11.43 mm. olarak adlandırılır,357 magnum ise 38 kalibre yani 9.65 mm. fakakt magnum yani uzun tip mermi anlamına gelir ve bu merminin normal 38 calibre mermilere göre barut haddi ve kovan uzunluğu fazladır.357 magnum bir silahta 38 kalibre bir mermi atılabilirken 38 kalibre bir silahla 357 magnum mermisi kullanılamaz.
  Ben ülkemizde uzun 9 mm. tabir edilen 9X19 mm. çapında tabanca kullanıyorum ama daha domuza ateş etmek nasip olmadı genelde domuz avında her ihtimale karşı yanımda bulundururum.Benim silahımda uzun mesafe atışlarında 150 metre mesafede yaklaşık 60-70 cm sapma ile hedefe ulaştı ama (tabancada nişan almak ve hedefe vuruş tüfeklere göre çok daha zordur) bence tabancanın iyi bir atıcının elinde de olsa 50 metreden daha uzağa iyi verim vermeyeceğidir.
  Senin almak istediğin tabancalarla zaten MAK kararları gereğince her türlü tabancalar ile avlanmak yasak ;)
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Adem ÖNCÜ

• Sabit Üye
  • Yer: Antalya/Tokat
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2012, 19:05:10 »
Paylaşım için teşekkürler.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Antalya/Tokat/1979

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #3 : 11 Ocak 2012, 19:12:27 »
  Ahmet bu bahsettiğin çaplardan genellikle bir çok kişi anlamayacaktır istersen ben daha anlaşılır şekilde yazayım. 45 acp çaplı mermi ülkemizde 11.43 mm. olarak adlandırılır,357 magnum ise 38 kalibre yani 9.65 mm. fakakt magnum yani uzun tip mermi anlamına gelir ve bu merminin normal 38 calibre mermilere göre barut haddi ve kovan uzunluğu fazladır.357 magnum bir silahta 38 kalibre bir mermi atılabilirken 38 kalibre bir silahla 357 magnum mermisi kullanılamaz.
  Ben ülkemizde uzun 9 mm. tabir edilen 9X19 mm. çapında tabanca kullanıyorum ama daha domuza ateş etmek nasip olmadı genelde domuz avında her ihtimale karşı yanımda bulundururum.Benim silahımda uzun mesafe atışlarında 150 metre mesafede yaklaşık 60-70 cm sapma ile hedefe ulaştı ama (tabancada nişan almak ve hedefe vuruş tüfeklere göre çok daha zordur) bence tabancanın iyi bir atıcının elinde de olsa 50 metreden daha uzağa iyi verim vermeyeceğidir.
  Senin almak istediğin tabancalarla zaten MAK kararları gereğince her türlü tabancalar ile avlanmak yasak ;)

Ben sadece havali tabanca yasak saniyordum :) Amerikada her türlüsü serbest bunlarin. Malesef her konuda oldugu gibi bu konuda da ülkemiz son derece yasakci. :( Bu durumda Avrupa veya Amerikanin ünlü firmalarinin otomatik av tüfeklerini almak lazim. Klavyem icin özür dilerim. Almanca klavyeden yaziyorum.
1984-Tokat

Çevrimdışı Salih BOSTANCI

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: Diyarbakır Şimdilik
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2012, 19:42:41 »
Domuz avı için 9x19 mm. parabellum ve 45 acp yetersiz gelir. Kesinlikle denemeyin ve boşuna hayvanın canını yakıp yaralı kaçmasına sebep olmayın derim. (Eğer aksi olursa istisnadır.)

9x19 mm parabellum insanın gövde orta noktasına isabet etse bile anında tek atışta durdurucu güce sahip olması istisnadır. Domuz gibi sert-dirençli bir hayvana 9x19 mm ile atış için en uygun ölümcül hayati organlarının olduğu ön kol üzerine isabet sağlasanız bile hemen hayvan olduğu yerde yıkılmaz.
(Yaşanmış tecrube olarak anlatmak istedim. Parabellum ile köpeğe atış yapmak zorunda kaldık ön kol üzerinden yaklaşık 7 metre civarından ilk mermiyi isabet ettirdim, sonrasında gövdesine 4 atış daha yapılarak hayvan tamemen hareketsiz hale getirildi.)

45 acp geniş çaplı ağır bir mermi çekirdeğine sahip, hızı parabellumdan düşük olmasına rağmen insana karşı kullanıldığında gayet etkili durdurucu güce sahiptir. Ama domuz için aynı yıkıcı güce ulaşmacaktır.

Tabanca ile domuza kullanacağınız mermi ağır çekirdekli, hızı yüksek olmalıdır. İsabet anında mermi enerjisini hayvan gövdesine aktararak vucut derinliğine ilerleyebilmelidir.Bana kalırsa kesinlikle 44 magnum ve üzerini tavsiye ederim.

Örnek olarak bu güçlü tabancalar etki sırasına göre 357 magnum, 44 magnum, 45 colt, 454 casual, 500 sw magnum gibi tabancalardır ve bazılarının yakın mesafelerde öldürücü gücü şuan ki piyade tüfeklerinden bile fazladır.  Bu mermileri googlede inceleyebilirsiniz.   AK- 47 mermisi olan 7.62x39 , G-3 mermisi olan 7.62x51 , kannas mermisi olan 7.62x54 MMR ile güclerini kıyaslayabilirsiniz. Sonuçlarda 500 Sw Magnumun bahsettiğim tüfek mermilerden yakın mesafede etkisinin daha fazla olduğunu göreceksiniz. Tabiki tüfeklerin mermileri uzak mesafeler için de kullanılmaya göre diyazn edildiğinden 100-150 metreden sonra tüfek mermileri daha düzgün uçuşunu ve hızını koruyarak yoluna devam edebilirler.

Seçiminiz av tüfeği ise en iyisi 25 metreye kadar şevrotin daha uzak mesafelerde ise domuz kurşunudur.

Ayrıca yukarıda adamın domuz avı yaptığı tüfek 45 acp tabanca mermisi kullanmıyor.  45 kalibrelik tüfek mermisi kullanıyor.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2012, 19:53:52 Gönderen: pardus84 »
Diyarbakır-1984

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

• Administrator
    • www.durustavci.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2012, 20:34:00 »
Paylaşım için teşekkürler...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR
Tel:  0 542 337 38 53 - msn: durustavci@hotmail.com

Çevrimiçi Mahmut KAPLAN

• Moderator
  • Avcılık Bir Tutkudur..
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #6 : 15 Mayıs 2012, 20:43:56 »
Paylaşım için teşekkürler...

Mahmut KAPLAN - 1982 - EDİRNE

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2012, 21:27:35 »
Türkiye'de herşeyin yasak olduğu gibi tabancanın her türlüsü ile domuz avı da yasakmış. Yerli tüfekler çok kalitesiz onlardan bahsetmek dahi istemiyorum. (Bu gidişle ordumuz için piyade tüfeği bile üretemeyiz.) Yurt dışından ithal edilen yivli tüfekler fahiş kere fahiş fiyattan satılıyor. Üstelik bu tüfekleri sadece Makina Kimya Endüstrisi ithal edip satabiliyor.  Üstelik yıllık 200 mermi sınırlaması var. Yeni başlayacak kişilerin tabancaya veya yivli tüfeğe iyi alışabilmeleri için binlerce mermi atmaları gerektiğinden bahsediliyor. Yılda 200 mermi atarsak 1000 adet mermiyi ancak 5 yılda atabiliyoruz. Bu demektir ki ilk defa tabanca veya yivli tüfek alacak kişinin silahına alışması için en az 5 sene geçmesi lazım. Türkiye'de komünistler sık sık devrim yapmaktan bahsediyorlar. Bundan daha iyi komünizm olabilir mi ? Özel sektör yivli tüfek üretemiyor, mermi ithal edemiyor. Avcılık ve silah konusunda herşey katı kurallarla devlet denetiminde. Hani Türkiye'de serbest piyasa vardı ? Yurt dışında bir memur 1 aylık maaşı ile 2000 dolar gibi bir fiyata yivli tüfek yada çok kaliteli bir tabanca alabiliyorken Türkiyede böyle bir silaha sahip olabilmek için en az 15.000 tl kadar para ayırmanız gerekir ki bu rakam bir Türk memurun 1 yıllık maaşına yaklaşık bir miktardır. Üstelik sadece devletin seçip ithal ettiği marka/model ithal yivli alabilirsiniz. İstediğimiz silahı seçme şansımız dahi yok. Devlet bu işlerde katı bir şekilde komünist uygulamalar ile herşeyi kısıtlamaktan vazgeçmeli, serbest piyasa ekonomisine geçmelidir. Ayrıca ithal yivli tüfeklerden hiçbir vergi alınmamalıdır. Yerli üretim var da biz mi almıyoruz ? Devletin bu gibi komünist uygulamalarından dolayı avcılık, silahseverlik gibi hobilerimden vazgeçtim. Ben hobilerimden vazgeçtim ama Türk milletini buradan uyarmak istiyorum. Bir devletin ordusunda diğer devletlerin silahlalarına üstün gelebilecek yerli üretim silahları yok ise o devletin yıkılması kaçınılmazdır. Avcılık, silahseverlik bir kenara bu mesele milli menfaatlerimiz açısından beyin gibi, kalp gibi hayatidir ve Türkiyenin en acil gündemidir.
1984-Tokat

Çevrimdışı Salih BOSTANCI

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: Diyarbakır Şimdilik
« Yanıtla #8 : 15 Mayıs 2012, 21:39:43 »
Colt 1911 45 acp ile domuz avı videosu buldum arkadaşlar. Şimdi anlatmak istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.
Ryan kills hog. TN 2009

Aşağıdaki video yabancı devlette sokak ortasında pitbull vatandaşa saldırıyor, polis köpeği tabanca ile vuruyor ve zor öldürüyor. (polis tabancası 9X19 mm)

Bu nedenle av tabancası olarak 357 magnum ve üzeri 44 magnum, 454 casual ve en güçlüsü olarak 500 sw kulanın derim.
Eğer yivli av tüfeği almak için yeterli bütçeniz yoksa av tüfeği ile 25 metreye kadar mesafelerde şevrotin, 100-150 metreye kadar tek kuşun kullanabilirsiniz.
Saygılar.

« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2012, 21:57:55 Gönderen: Salih Bostancı »
Diyarbakır-1984

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
  • ANTİ - DOMUZ GALABET TİMİ SAYGIYLA SUNAR...
« Yanıtla #9 : 15 Mayıs 2012, 23:26:35 »
Domuz avında az çok bilgi dağarcığımın oluştuğunu düşünüyorum. Geçen sezon 30 a yakın domuz vurmuş biri olarak şunu söyleyeyim ki Ahmet arkadaşım- affına sığınarak- biz avcılar hep iyi silahlar, iyi mühimmatlar ve  iyi mermiler arıyoruz. Oysa mesele biz de. Tabanca sana domuz avında hiçbir avantaj sağlamaz buna emin olabilirsin. kesinlikle özenme derim.videolarını falan izlemişsindir onların hepsi reklam. silah pazarı eşittir silah kapitalizmi. eğer  gerçek bir domuz avı yapmak istiyorsan kurşun atan bir silahın olsun bu sana yeter.1 hafta izin al ve yanıma gel. misafirim ol. sana 7/24 domuz avı yaptırayım. Hatta hiç silah kullanmadan da domuz elde edebilirz. Daha da ileri giderek sana domuz soyunu öğretmek isterim. Siteden Mustafa Küçük kardeşime öğrettim ve o gün soydan bir tane vurduk. Yani kokuyu köpek değil sen götürüosun. Tabi bunun belli dönemleri var ve havaları var.Domuz avının zevki takip de ve bulmadadır. domuzun zevki izindedir. Bana inan arkadaşım çok samimi bir şekilde söylüyorum tabanca falan hikaye.PC nin başında oturan Forum avcılarının işi bunlar. bence tabanca sevdasından vazgeç. kalite konusuna gelince önce biz avcılar kendi kalitemizi yükseltmeliyiz gerisi zaten gelir. İyi geceler.
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #10 : 20 Mayıs 2012, 00:19:09 »
Ahmetçim Hüseyin hocama kesinlikle katılıyorum bende iyi kötü domuz avı yapan bir arkadaş olarak söyleyebilirim ki Tabanca ile gerçek anlamda bir yaban domuzu avı yapman mümkün değil (Besleme yöntemiyle belki vurulur) Tabancayı sıkça kullanan biri olarak diyebilirim ki tabanca ile hareketli hedeflere isabetli atışlar yapmak çok zordur ve domuz gibi bir hayvana karşı yakın mesafeden yapacağın atışlarda ıskalama veya yaralama gibi bir şeyi gözü almaksa ahmaklık etmekten başka bir şey değildir. Gel sana slog namlu bir tüfek alalım ve remington marka  domuz kurşunuyla istediğin büyüklükte domuz vur derim....Bu arada Hüseyinim sayesinde geçen sene izinden ve kokusunda bir domuz vurduk havasını ve şartları doru denk getirirsen biberiye gibi bir kokusu var domuzun dikkatli bir şekilde domuza atış mesafesi kadar yaklaştık ve vurduk tekrar teşekkürler Hüseyincim müthiş bir anı olarak kaldı bende o av....
Mustafa KÜÇÜK - 1981 - Çanakkale İkamet Kayseri

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
« Yanıtla #11 : 20 Mayıs 2012, 00:57:05 »
Güzel bir gündü kardeşim.Benim burnuma senin de ellerine sağlık. mermi manyağa yapmıştın.unutmak ne mümkün
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı Bülent SARAÇ

• Sabit Üye
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2012, 04:19:32 »
TABANCA İLE HAREKETLİ HEDEFLERİ YAKALMAN ZORDUR.İYİ BİR KONUMA GELEBİLMEN İÇİN ÇOK MERMİ YAKMAN GEREKİR.BUNU DA NE İMKAN NE DE BÜTÇE KALDIRIR ŞAHSIMCA.ZEVK İÇİN TABANCA ALABİLİRSİN YA DA SAVUNMA AMAÇLI FAKAT AV TABANCA İLE ÇOK ZORDUR.VİDEODAKİ DOMUZLAR HEP BESLEME ONLAR İÇİN SAPAN YETERLİ OLURDU KOCA MERMİLERİ HAYVANA SIKMAYA GEREK YOKTU.
Bülent BEY 1977 ANKARA

Çevrimdışı Ahmet OĞUL

• Sabit Üye
  • Yer: ANAMUR
« Yanıtla #13 : 21 Mayıs 2012, 15:20:03 »
TABANCA İLE HAREKETLİ HEDEFLERİ YAKALMAN ZORDUR.İYİ BİR KONUMA GELEBİLMEN İÇİN ÇOK MERMİ YAKMAN GEREKİR.BUNU DA NE İMKAN NE DE BÜTÇE KALDIRIR ŞAHSIMCA.ZEVK İÇİN TABANCA ALABİLİRSİN YA DA SAVUNMA AMAÇLI FAKAT AV TABANCA İLE ÇOK ZORDUR.VİDEODAKİ DOMUZLAR HEP BESLEME ONLAR İÇİN SAPAN YETERLİ OLURDU KOCA MERMİLERİ HAYVANA SIKMAYA GEREK YOKTU.
1989

Çevrimdışı Tayfun GÜLEN

• Sabit Üye
  • Yer: BURSA
« Yanıtla #14 : 22 Mayıs 2012, 00:56:20 »
Bilgilendirme için teşekkürler
Bursa-1972 Brh +

Çevrimdışı İlhan İPEK

• Aktif Üye
  • **
  • Yer: KONYA
« Yanıtla #15 : 13 Ekim 2013, 16:11:52 »
Hüseyin abi yanına domuz avlamaya geleyim mi.
Konya-1994

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
« Yanıtla #16 : 13 Ekim 2013, 17:43:16 »
Ne demek İLHAN gel buyur. Ama Bana 350 metre uzak durmak şartıyla. Malum senin kamanın hedefi o mesafe. Ben menzilin içinde kalmayayım. Ne olur ne olmaz.Allah korusun 30 yaşındaki domuz avcısı 350 metreden öldü demesinler sonra. Kendime acımam da ÖZKURSAN ın reklamını yaparız ona acırım.  Gel kim olursan gel demiyorum, domuzdan korkmuyorsan gel.
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı İlhan İPEK

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #17 : 14 Ekim 2013, 09:25:34 »
Hüseyin abi ne zaman müsaitsin ve hangi şehir köy ve ne kadar kurşun getireyim bu arada abi tabanca var demi ters dönerek domuz vurmaya çalışayım.Saygılarımla.
Konya-1994

Çevrimdışı Veysel AÇARI

• Sabit Üye
  • Yer: AkhisAr- mAnisA
« Yanıtla #18 : 14 Ekim 2013, 11:35:13 »
ilk video da 45 kalıbre ne tabanca ne ateslı tufek   ozel yapım havalı tufekk
Akhisar/Manisa-1982

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
« Yanıtla #19 : 21 Kasım 2013, 20:28:42 »
Hüseyin abi ne zaman müsaitsin ve hangi şehir köy ve ne kadar kurşun getireyim bu arada abi tabanca var demi ters dönerek domuz vurmaya çalışayım.Saygılarımla.

Kardeşim kurşunumuz, tüfeğimiz var. Sen gelirken kendine bol bol çamaşır getir. Domuz avında ters dönerek atış yaparsan bolca lazım olur.
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı Ahmet ERDEMİR

• Sabit Üye
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #20 : 21 Kasım 2013, 22:32:11 »
Hüseyin abi sizin oralarda domuzlar ağaçta mi yetişiyo baksana İlhan bey ters falan atiyo, ha eğer öyleyse ben de amuda kalkip atmayi deneyecem...
Eskişehir-1986

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
« Yanıtla #21 : 21 Kasım 2013, 22:44:31 »
Hüseyin abi sizin oralarda domuzlar ağaçta mi yetişiyo baksana İlhan bey ters falan atiyo, ha eğer öyleyse ben de amuda kalkip atmayi deneyecem...
Ahmet sen de gelirken kendine değil ama ilhan gardaşıma biraz çamaşır getirirsen iyidir. Bu arada fantazini beğendim :)
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı İlhan İPEK

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #22 : 20 Aralık 2013, 14:20:30 »
Hüseyin abi burda o kadar dönerek atış yaptım Allah'a şükür daha pantolon yırtmadım.Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2013, 14:21:22 Gönderen: İlhan İPEK »
Konya-1994

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
« Yanıtla #23 : 20 Aralık 2013, 23:51:43 »
İlhan kardeşim Allah av için de olsa kimseyi döndürmesin kardeşim.Sevgilerimle.
Hüseyin HIDIR - 1983

Seo4Smf Tagleri: hangi İçin Kalibre Tercih Edilmelidir 

Avclk