Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: El Yapımı Kuluçka Makinası Yaptık.  (Okunma sayısı 14226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
El Yapımı Kuluçka Makinası Yaptık.
« : 26 Nisan 2010, 19:35:06 »
Arkadaşlar bende çatpat elektronik bilgisi var ama açıkçası bu cihazı yapmaya başlarken ben bile bu kadar kapsamlı bir şey yapacağımızı tahmin etmiyordum.Cihazı yaparken bana yardımı dokunan Sinan arkadaşımıza teşekkürü bir borç biliyorum.Gerekli ekipmanların çoğunu hurdacıdan topladık :) boyadık sildik cillop gibi oldu. İhtiyaç duyulan malzemeler şunlardır. Hurda 1 Adet mini buzdolabı,Mümkünse şanzımanlı tip ufak bir motor,hareket için kullanmak üzere 4 adet mini rulman,40 cm.lik bir vidalı mil,2 adet zamanlayıcı,2 Ad termometre (0,1 derece hassaslığında olursa daha iyi olur),1 Ad. nem ölçer,1 ad. su kabı,nemi yükseltmek için 1 ad.akvaryum tipi rezistans,hava sirkilasyonu içinse 1 ad.fan,2 ad.sviç isteğe göre ışık amaçlı led ışık veya lamba)
Hangikanatlı hayvan kuluçkadan çıkarılacaksa internetten ön bir araştırma yapılmasını tavsiye ederim her kanatlını kuluçka süresi ihtiyaç duyduğu ısı ve nem miktarı farklıdır.)

Ben şimdilik köy tavuğu,cin tavuğu ve fizan tavuğu yumurtalarını kuluçkaya bastım.Arkadaşlar yumurtaların saatte bir 45 dercelik açıyla sağa ve sola yatırılması gerekiyor bizim tasarladığımız cihaz bunu yapıyor.Birde son üç gün yani yumurtaların çıkabilmesi için bu hareket kesilecek ve nem %80 lere çıkartılacak.Yapmak isteyen arkaşlara yardımcı olabilirim.

resimlerde termostad derecesi 40 gözüküyor panik yapmayın makinayı ısıtmak için yükseltik akabinde 37,5 e düşürdük
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2010, 20:29:09 Gönderen: Mustafa KÜÇÜK »
Mustafa KÜÇÜK - 1981 - Çanakkale İkamet Kayseri

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
Ynt: El Yapımı Kuluçka Makinası Yaptık.
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2010, 19:42:54 »
Mustafam ellerine sağlık.Çok güzel olmuş.Yetenek ve bilgi olunca yapılamayacak şey yoktur.Bunların ikiside sende var.Paylaşım için teşekkürler.Eğer gün gelir kendi çiftliğime taşınırsam senin kapını çalacağım haberin olsun dostum.
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL

[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimdışı Ertan ACAR

• Sabit Üye
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2010, 19:56:46 »
tebrik ederim mustafa 10 numara valaha olmuş bizde yapsak iii olcak keklik çıkarır büyütüp salarız sonrada vururuz :):):):):)
ERTAN ACAR  1982  BALÇOVA-İZMİR

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2010, 20:18:05 »
Mustafam ellerine sağlık.Çok güzel olmuş.Yetenek ve bilgi olunca yapılamayacak şey yoktur.Bunların ikiside sende var.Paylaşım için teşekkürler.Eğer gün gelir kendi çiftliğime taşınırsam senin kapını çalacağım haberin olsun dostum.
Gazi abim her zaman emirlerini beklerim yardımım olursada çok sevinirim.

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2010, 20:21:36 »
tebrik ederim mustafa 10 numara valaha olmuş bizde yapsak iii olcak keklik çıkarır büyütüp salarız sonrada vururuz :):):):):)
Ertan kardeşim demek kalleşçe planladığım projemin gerekçesini anladın... :) Laf aramızda tavuk yumurtaları aslında kobaylar onlarda yeterli başarıya ulaşırsam keklik ve sülün yumurtalarını kuluçkaya basıp  askeri bölgelere salmayı düşünüyorum ne dersin işe yarar mı?

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2010, 20:23:04 »
Mustafa'm uzun süredir bunun üzerinde çalıştığınızı biliyorum.Sinan kardeşiminde katkılarıyla gerçekten harika bir alet yapmışsınız tebrikler...Ertan'ın da dediği gibi hep doğadan çalıyoruz birazda doğaya bişeyler kazandırmak lazım keklik palazı salmak için harika bişey olmuş....Ben keklik yumurtası siparişlerini verdim geldiğinde bir aksilik olmazsa doğaya tekrar en az 10-15 kadar keklik salacağız...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2010, 20:32:48 »
Mustafa'm uzun süredir bunun üzerinde çalıştığınızı biliyorum.Sinan kardeşiminde katkılarıyla gerçekten harika bir alet yapmışsınız tebrikler...Ertan'ın da dediği gibi hep doğadan çalıyoruz birazda doğaya bişeyler kazandırmak lazım keklik palazı salmak için harika bişey olmuş....Ben keklik yumurtası siparişlerini verdim geldiğinde bir aksilik olmazsa doğaya tekrar en az 10-15 kadar keklik salacağız...
Osman kardeşim kesinlikle Ertanımın ve senin fikirlerine katılıyorum umarım bir gün bizim gibilerin bireysel bu tarz hareketlerimizin yanında Orman Bölge Müdürlüğüde bu tarz projelerine ağırlık verir ve Tarım İl Müdürlükleride Yanlış zirai ilaçlamalara bir çözüm bulursa meralarımızda av hayvanı görmek daha mümkün olur.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2010, 22:58:59 Gönderen: Mustafa KÜÇÜK »

Çevrimiçi Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2010, 20:43:59 »
             TEBRİKLER MUSTAFA...!
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Ali KAVAS

• Moderator
« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2010, 20:49:13 »
Paylaşım için teşekkürler
ALİ KAVAS  1981 - KKTC LEFKOŞA

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

• Administrator
    • www.durustavci.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #9 : 26 Nisan 2010, 22:26:36 »
                            Mustafa abi damarıma bastın :D tamda bu günlerde kümes yapıyorum, üç bölümden oluşuyor ve amacım safkan tavuk bakmak, iki cins bakıcam, biri paçalı tavuk büyük olanlardan, tavukları ortalama 5.5 kg. oluyor, birde hint tavuğu-horozu, bir bölüm 5m. ye 4m. ve bu şekilde iki bölüm olacak, üçüncü bölümde ise amerikan ördeği, pekin ördeği ve ördek bakıcam, üçüncü bölüm ise 6m. ye 5m. 2m.ye 2m. de havuz yapıyorum ördeklere 40 cm. derinliğinde, bakalım uğraşıyorum ama benimki kendime göre 20 şer tavuk bakıcam ördeklerde toplamda 25 tane olucak, artı bunların belli bölümü üstü eternit çatı olucak, kümesi tamamlayıp içine tavuklarımı koyduktan sonra bende bi paylaşım yaparım inşallah, şimdilik böyle...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR
Tel:  0 542 337 38 53 - msn: durustavci@hotmail.com

Çevrimdışı Ümit YOKSUL

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #10 : 26 Nisan 2010, 22:37:19 »
büyük emek ve uğraş inşallah randımanlı çalışır bide maliyeti ne oldu acaba merak ettim
Ümit Yoksul - 1977 - İstanbul

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #11 : 26 Nisan 2010, 22:44:13 »
Yaşar Kardeşim daha şimdiden meraklandım valla entegre kümesin faaliyete geçince görmek isterim.Dörtdörtlük olacağına kuşku yok kardeşim.Eline bileğine sağlık.

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #12 : 26 Nisan 2010, 22:45:17 »
             TEBRİKLER MUSTAFA...!
Saol Mahmut üstad beğendiğine sevindim :)

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #13 : 26 Nisan 2010, 22:55:24 »
büyük emek ve uğraş inşallah randımanlı çalışır bide maliyeti ne oldu acaba merak ettim

Ümit Bey biz 200 Lira'ya mal ettik (hurda buzdolabın varsa maliyeti 3te bir düşüğede mal edersin) ama Allah seni inandırsın her hafta bit pazarındaydım...Hurdacılarla kanki olduk anlıyacağın :)

Uygun parçaları toplamak biraz zaman aldı ama deydi bence yalnız termostadı sıfır almak lazım bir 0,1 derece hassasiyetinde yoksa sonuç fiyasko olur.Yumurtalar çatlayınca fotoları paylaşıcam.Yalnız yumurtaların bazılarI 10 günü geçti bu biraz sorun olabilir.  

« Son Düzenleme: 26 Nisan 2010, 23:02:26 Gönderen: Mustafa KÜÇÜK »

Çevrimiçi Veli AKŞİT

• Sabit Üye
  • Rasgele....! www.durustavci.com
  • Yer: BURDUR
« Yanıtla #14 : 26 Nisan 2010, 23:21:10 »
tebrikler mustafa  abi güzel olmuş
Dünyada Tedevisi Mümkün Olmayan Tek Hastalık
AVCILIKTIR...    BURDUR  1985   A rh (+)  Veli AKŞİT   

Çevrimdışı Ali GÜNDÜZ

• Sabit Üye
  • ava git ama av olma
  • Yer: AKŞEHİR
« Yanıtla #15 : 27 Nisan 2010, 09:30:51 »
usta çok güzel olmuş ellerine saglık sana yardm cı olana arkadaşlarada elelrine saglık keşke bende yapa bilsem benim keklikler yumurtaya başladı yanlışlıkla dikkatle baksan yumurtaları kırıyolar bizde kurk tavuk arıyoz ufagından bulmasıda zor böle bişey yapsak olur aslında birazda usta olmak gerekiyo sanırım güzel olmuş.....
1968 AKŞEHİR 

resim yükleme servisi

Çevrimdışı Uğur KEKLİK

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #16 : 27 Nisan 2010, 10:08:48 »
Mustafa ellerine sağlık,çok güzel düşünülmüş bir düzenek.İnşallah beklediğimiz yavruları görmek nasip olur.

... üçüncü bölümde ise amerikan ördeği, pekin ördeği ve ördek bakıcam.....[/b]

Aman Yaşarım,ben o haltı 4 yıl evvel denedim.Tavuk ve inek pisliği bile ördekler kadar kötü kokmuyor.O ne koku!! Düşündükçe bugün bile burnumun direği sızlıyor.
  ;D
Uğur Keklik-1973 Ödemiş/İZMİR 0 532 521 96 91

Çevrimdışı Ertan ACAR

• Sabit Üye
« Yanıtla #17 : 27 Nisan 2010, 12:10:59 »
yaramazmı mustafa o biçim yarar hemde :) hatta beraberde avlaya biliriz askeriyeye girip avlamak kadar zevkli bi av yokki yakalanma  korkusu bi yandan kuşun çoklugu bi yandan harikadır askeriye avları bayılırım laf aramızda en büyük asker bizim asker :):)
ERTAN ACAR  1982  BALÇOVA-İZMİR

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
« Yanıtla #18 : 27 Nisan 2010, 13:26:55 »
Mustafa kardeşim eline emeğine sağlık şu keklikleri bi çıkartta Ankara dolaylarınada bırakıver inanki sevmek için istiyoruz.Sezon acılınca gereği düşünülür..
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Ahmet PAŞAOĞLU

• Sabit Üye
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #19 : 27 Nisan 2010, 21:07:07 »
Mustafa tebrikler çok güzel olmuş.yetiştireceğin keklikleri nerde bırakıcaksan haber verde ben ve kızım linda antreman yapmaya geliriz inşaallah tabiiki Bursa meralarında olursa
Ahmet Paşaoglu -1961 -Bursa

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #20 : 27 Nisan 2010, 21:58:58 »
Mustafa süper çalışma, kendi avını kendin üret, sen yetiştir, sen vur! :)
İbrahim kardeşim askeriyede kazan tek kaynar ama yemek hep beraber yenir.Hem böle olunca tadıda artar bereketide .İşallah birlikte avlar yaparız ne dersin üstad?

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #21 : 27 Nisan 2010, 22:02:35 »
Ellerine sağlık adaş süper ne kelime mükemel olmuş,çokta iyi görünüyor orjinalinden de iyi vala görüntüsü tebrik ederim seni kardeş harika,bu başarıaların devamını dilerim.....
Mehmet abim beğendiğine sevindim valla başta amotörce başladık ama bitince professyonele yakın oldu.İşallah neticede cihazın görüntüsü kadar iyi olur. :)

Çevrimdışı Nadir YILMAZ

• Sabit Üye
  • Avcı, doğayı seven, hayvanı koruyandır.....
  • Yer: Trabzon
« Yanıtla #22 : 06 Mayıs 2010, 22:14:54 »
Mustafa yine marifetini konuşturmuşun. Valla bu kadar olur. eline sağlık. İşallah meyvelerinide alırsın ve burada, çıkan ilk yavruları bizimle paylaşırsın.
Nadir YILMAZ - 1979 - KAYSERİ/TRABZON

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #23 : 06 Mayıs 2010, 22:18:44 »
Mustafa yine marifetini konuşturmuşun. Valla bu kadar olur. eline sağlık. İşallah meyvelerinide alırsın ve burada, çıkan ilk yavruları bizimle paylaşırsın.
Vay Nadir Ağam hoşgeldin aramıza...Sen merak etme abicim civcivler çıksın hemen eklicem fotoları

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #24 : 03 Haziran 2010, 21:29:20 »
Dostlar civcivlerim çıktı malüm oğlanla ilgilenmekten resimleri çekip anca atabildim.

Civcivlere ilave olarak keklik ve bıldırcın yumurtasıda koydum makineye maşşallah verimde aldık.

Çok sevimliler keratalar bakalım büyütecez İşallah

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #25 : 03 Haziran 2010, 21:49:16 »
Mustafa  abicim bundan sonrakiler daha iyi olacak işallah...

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
« Yanıtla #26 : 04 Haziran 2010, 00:14:19 »
Mustafam tebrikler.Çivcivler de çıkmış.Çok ta güzel görünüyorlar.Ellerine sağlık kardeşim.Güle güle büyüt.
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL

[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
« Yanıtla #27 : 04 Haziran 2010, 07:31:37 »
Maşallah Mustafa kim tutar seni; sen bu gidişle entegre tesise döndür bu hobini Allah(cc) sana milyontane civciv nasip etsin...
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #28 : 04 Haziran 2010, 21:26:26 »
Biraderim süper...devam...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Tarık TOKATLI

• Moderator
« Yanıtla #29 : 04 Haziran 2010, 21:54:22 »
        Mustafa keratalar sağlıklı görünüyorlar bıkmadan devam kardeş ;)
16/10/1973 Güzelbahçe-Yelki/İZMİR İkamet:Karşıyaka/İZMİR Tel:0530 518 56 51

photo hosting

Seo4Smf Tagleri: yapımı kuluçka makinası yaptık 

Avclk