Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: FİŞEK GRAMAJLARI İLE NAMLU ÇIKIŞ HIZI  (Okunma sayısı 3002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turhan KÖFÜNCÜ

• Sabit Üye
  • Yer: MANiSA
FİŞEK GRAMAJLARI İLE NAMLU ÇIKIŞ HIZI
« : 03 Mayıs 2013, 19:27:24 »
Sevgili abilerim ve kardeşlerim. Kullandığımız av fişeklerinin bazılarında namlu çıkış hızları yazmakta bazılarında yazmamaktadır. Fişeğin gramajına göre namlu çıkış hızları standart mıdır?
Örneğin federal 12 kalibre 32 gram av fişeğinde 1255 fps yani yaklaşık 382 m/sn, ancak Bornaghi 12 kalibre 32 gram av fişeğinde bu bilgi yer almamaktadır. Aynı ağırlıktaki fişeklerde bu hızlar aynı mıdır ? Şimdiden teşekkürler...
Manisa - 1987

Çevrimdışı Hüseyin HIDIR

• Sabit Üye
  • ANTİ - DOMUZ GALABET TİMİ SAYGIYLA SUNAR...
Ynt: FİŞEK GRAMAJLARI İLE NAMLU ÇIKIŞ HIZI
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2013, 21:02:14 »
1600 motor KARTAL model ile 1600 motor BMV aynı sürede 100km ye ne zaman çıkarsa Bornaghi ile Federal in de çıkış süresi de o zaman eşitlenir diye düşünüyorum. Çıkış hızı , mesafe farkı, etki basınç, dağılma (grupman) bunların hepsi kaliteye bağlıdır. Kaliteli kapsül, kaliteli barut ( Yanış hızı fazla ve basıncı yüksek), tapa seçimi, saçma yumuşaklığı, fişeğin ağzının düzgün sıkılması bile her şeyi etkiler. Ve bunların tamamı kalitede vardır ve kalite her zaman pahalıdır.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2013, 21:02:59 Gönderen: Hüseyin HIDIR »
Hüseyin HIDIR - 1983

Çevrimdışı Behram KOÇAR

• Aktif Üye
  • **
  • ya içindesindir çemberin yada dışında yer alacaksı
  • Yer: Balıkesir
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2013, 22:07:37 »
Hüseyin abi güzel örnek olmuş :))BMW almaya karar verdim
1983 Balıkesir

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #3 : 03 Mayıs 2013, 23:56:16 »
12–3" Yarı Otomatik Av Tüfeği, Tek Kurşun Namlu Çıkış Hız Verileri (Namlu Boyu=710 mm) Şekil III.9, Şekil III.10 ve Şekil III.11’ da 12–3” Yarı otomatik av tüfeği, tek kurşun namlu çıkış hız tespitine dair deneysel veriler yer almaktadır. (Test için kullanılan tüfeğin namlu boyu= 710 mm dir, namlu ucunda 5 numara şok kullanılmıştır)

12–3” Pompalı Av Tüfeği, Tek Kurşun Namlu Çıkış Hız Verileri (Namlu boyu=710 mm) Şekil III.12, Şekil III.13’ de 12-3” Pompalı av tüfeği, tek kurşun namlu çıkış hız tespitine dair deneysel veriler yer almaktadır.
(Test için kullanılan tüfeğin namlu boyu= 710 mm dir, namlu ucunda 5 numara şok kullanılmıştır)

12-3” Pompalı Av Tüfeği, Tek Kurşun Namlu Çıkış Hız Verileri (Namlu Boyu=470 mm) Şekil III.14, Şekil III.15’ de 12–3” Pompalı av tüfeği, tek kurşun namlu çıkış hız tespitine dair deneysel veriler yer almaktadır. (test için kullanılan tüfeğin namlu boyu: 470 mm dir, namlu ucunda 5 numara şok kullanılmıştır)

20–3” Pompalı Av Tüfeği, Tek Kurşun Namlu Çıkış Hız Verileri (Namlu Boyu=610 mm) Şekil III.16’ da 20–3” Pompalı av tüfeği, tek kurşun namlu çıkış hız tespitine dair deneysel veriler yer almaktadır. (Test için kullanılan tüfeğin namlu boyu: 610 mm dir, namlu ucunda 5 numara şok kullanılmıştır)

20–3” Pompalı Av Tüfeği, Tek Kurşun Namlu Çıkış Hız Verileri (Namlu Boyu=660 mm) Şekil III.17’ de 20–3” Pompalı av tüfeği, tek kurşun namlu çıkış hız tespitine dair deneysel veriler yer almaktadır. (Test için kullanılan tüfeğin namlu boyu: 660 mm dir, namlu ucunda 5 numara şok kullanılmıştır)

http://www.durustavci.com/forum/av-tufekleri-ve-silahlar-genel-bilgiler-b122.0/
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

• Sabit Üye
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2013, 00:26:58 »
1600 motor KARTAL model ile 1600 motor BMV aynı sürede 100km ye ne zaman çıkarsa Bornaghi ile Federal in de çıkış süresi de o zaman eşitlenir diye düşünüyorum. Çıkış hızı , mesafe farkı, etki basınç, dağılma (grupman) bunların hepsi kaliteye bağlıdır. Kaliteli kapsül, kaliteli barut ( Yanış hızı fazla ve basıncı yüksek), tapa seçimi, saçma yumuşaklığı, fişeğin ağzının düzgün sıkılması bile her şeyi etkiler. Ve bunların tamamı kalitede vardır ve kalite her zaman pahalıdır.
Bilgilendirme için teşekkürler abi.
Manisa - 1987

• Sabit Üye
« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2013, 00:27:22 »
Hacı abi bilgilendirme için teşekkürler :)
Manisa - 1987

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

• Administrator
    • www.durustavci.com
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2013, 00:45:55 »

On numara açıklama olmuş abi teşekkürler :D
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR
Tel:  0 542 337 38 53 - msn: durustavci@hotmail.com

Çevrimiçi Ahmet ERDEMİR

• Sabit Üye
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2013, 10:53:08 »
Bilgilendirme için teşekkürler....
Eskişehir-1986

Çevrimdışı Ahmet OĞUL

• Sabit Üye
  • Yer: ANAMUR
« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2013, 11:16:32 »
en hızlısı federal diye biliyordum ben 1500fps olanları var tabi kalite ve parası da güzel ama değiyor tabi
1989

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2013, 13:05:03 »
Kullandığınız fişeklerin basınç değerlerini ve tüfeğinizin maksimum basınç değerlerini bilmeden her önünüze gelen fişeği kullanmayın,mazallah sakatlık çıkma ihtimali çok yüksek...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Abdullah ARSLANTAŞ

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: mersin
« Yanıtla #10 : 09 Mayıs 2013, 00:08:43 »
sezonun kapalı olması nedeniyle bu günlerde bol bol fişek deniyorum bende. ama osman abinin dediği gibi elimde brovning a5 den kalma yüksek gramaj olduğunu düşündüğüm yaklaşık 20 yıllık wınchester süper speed , rotveil ve peters high velocity ibareleri bulunan fişekler var ve üzerlerinde kaç gram olduğu yazmıyor o yüzden bu fişekleri yerli üretim aliminyum süperpozemde denemeye çekiniyorum. bu fişekler muhtemelen magnum fişekler ve hatta yıldız kıvırmalarının bir kısmındada 8 kıvırma var. internetten fişeklerle ilgili biraz bilgi edineyim istedim net bişeyler öğrenemedim o yüzden denemiyorum .bu fişekler hakkında bilgisi olan varmı acaba , yardımcı olursanız sevinirim.
Abdullah ARSLANTAS 1981 MERSİN
arslantas-@hotmail.com

Çevrimdışı Hamza CİVİL

• Sabit Üye
  • Yer: ANKARA-1983
« Yanıtla #11 : 19 Kasım 2013, 12:02:29 »
http://www.durustavci.com/forum/av-tufekleri-ve-silahlar-genel-bilgiler-b122.0/

Hacı abi bu paylaşımını yeni gördüm,Çok güzel bir açıklama olmuş,Çok güzel,Teşekkürler abi..
ANKARA-1983
MAN Kamyon ve Otobüs Tic. A.Ş.
SRW-TR ( Satış )
Esenboğa havalimanı yolu 22.km.
Akyurt / ANKARA  / TR

Tel       : 0090 312 556 10 00 - 1800
Fax      : 0090 312 556 10 39
E-mail : hamza.civil-ext@man.eu

Çevrimdışı Kemal KIRCI

• Sabit Üye
  • Yer: TRABZON
« Yanıtla #12 : 19 Kasım 2013, 15:50:25 »
Bilgilendirme için teşekkürler...
Trabzon-1981
Tel: 0538 568 58 71

Çevrimdışı Cihan SARSILMAZ

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: diyarbakır
« Yanıtla #13 : 14 Şubat 2014, 20:22:44 »
Kullandığınız fişeklerin basınç değerlerini ve tüfeğinizin maksimum basınç değerlerini bilmeden her önünüze gelen fişeği kullanmayın,mazallah sakatlık çıkma ihtimali çok yüksek...
     S.A.  federalin  kendi katagorisinde en güçlü  slug  la atılabilecek kurşunu f 131 rs 76 mm 36 gr dır, 1. 600 fps namlu çıkış hızına sahiptir, yaklaşık 500/m/sn, hıza tekabül eder, elimde bir kutu var odamın baş ucunu süslüyor atmaya kıyamıyorum çünkü piyasada yok, balistik te çok engin bilgiye sahip olan ansam selçuk ustam bu kurşunun namludan çıktığı anda santi metre kareye 4, 700  kg güçle vurduğunu belirtmişti gerçekten çok güçlü bir kurşun mühimat buna denir kanaatimce SAYGILARIMLA..      NOT. osman kardeş istersen bendeki son 6 7  federali kardeş payı yapabiliriz, hiç olmazsa vuracağın azılıda benimde tuzum olsun cihanın kurşunuydu bu canavarı deviren dersin. ;)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2014, 20:42:54 Gönderen: Cihan SARSILMAZ »
Diyarbakır-1979
Kalın Sağlıcakla...Ras Gele.....

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #14 : 14 Şubat 2014, 21:27:09 »
     S.A.  federalin  kendi katagorisinde en güçlü  slug  la atılabilecek kurşunu f 131 rs 76 mm 36 gr dır, 1. 600 fps namlu çıkış hızına sahiptir, yaklaşık 500/m/sn, hıza tekabül eder, elimde bir kutu var odamın baş ucunu süslüyor atmaya kıyamıyorum çünkü piyasada yok, balistik te çok engin bilgiye sahip olan ansam selçuk ustam bu kurşunun namludan çıktığı anda santi metre kareye 4, 700  kg güçle vurduğunu belirtmişti gerçekten çok güçlü bir kurşun mühimat buna denir kanaatimce SAYGILARIMLA..      NOT. osman kardeş istersen bendeki son 6 7  federali kardeş payı yapabiliriz, hiç olmazsa vuracağın azılıda benimde tuzum olsun cihanın kurşunuydu bu canavarı deviren dersin. ;)

Bende de 2 kutu Federal Trubal Rifled Slug var açıkçası bende atmaya kıyamıyorum.Federal'in standart fişeklerindendir ama piyasada bulunmayınca açıkçası onlar bile değerli oluyor :D
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Ertan ACAR

• Sabit Üye
« Yanıtla #15 : 15 Şubat 2014, 01:37:34 »
Helal Hüseyin 10 numara 5 yıldız açıklama olmuş
ERTAN ACAR  1982  BALÇOVA-İZMİR

Çevrimdışı Cihan SARSILMAZ

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: diyarbakır
« Yanıtla #16 : 15 Şubat 2014, 14:25:58 »
Bende de 2 kutu Federal Trubal Rifled Slug var açıkçası bende atmaya kıyamıyorum.Federal'in standart fişeklerindendir ama piyasada bulunmayınca açıkçası onlar bile değerli oluyor :D
   S.A. aynen öyle.
Diyarbakır-1979
Kalın Sağlıcakla...Ras Gele.....

Çevrimdışı Talip KEÇECİ

• Sabit Üye
  • Yer: Giresun - Tirebolu
« Yanıtla #17 : 15 Şubat 2014, 15:19:23 »
Şuanki avladığım kuşları eskiden kara barutla akşam doldurup sabah kuş avlardık şimdi biraraz daha modernleştik    hazır fişek alıp av yapıyoruz kuşlarda ne BMV ne KARTAL motoru var eski düzen BMC motorlu hız sabit 70 km yi geçen yok düzgün bi fişek belirleyip kendime göre atıp yakıp gidiyorum. Kurşun için bi şey diyemem domuz avını pek sevmem 50 yaşındayım  1 adet domuz vurdum bu zamana kadar
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2014, 15:22:16 Gönderen: Talip KEÇECİ »
Giresun/Tirebolu-1963

Çevrimdışı Veysel TÜRKÜCÜ

• Paylaşımcı Üye
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #18 : 15 Şubat 2014, 17:03:58 »
Şuanki avladığım kuşları eskiden kara barutla akşam doldurup sabah kuş avlardık şimdi biraraz daha modernleştik    hazır fişek alıp av yapıyoruz kuşlarda ne BMV ne KARTAL motoru var eski düzen BMC motorlu hız sabit 70 km yi geçen yok düzgün bi fişek belirleyip kendime göre atıp yakıp gidiyorum. Kurşun için bi şey diyemem domuz avını pek sevmem 50 yaşındayım  1 adet domuz vurdum bu zamana kadar
tamamen katılıyorum talip bey...kuşlara formula 1 motoru takmadılar takılınca fedarele geçicem bende:) aslında güdümlü fişeklerin icad edilmesini bekliyorum:(()))
Veysel TÜRKÜCÜ  - 1973 -  Eskişehir

Seo4Smf Tagleri: namlu fİŞek GRAMAJLARI ÇIKIŞ HIZI 

Avclk