Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ  (Okunma sayısı 25422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 622
 • Mekanın Cennet Olsun
GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« : 25 Nisan 2010, 19:40:14 »

Arkadaşlar bir çoğumuz bu cihazları sadece internet sitelerinde ve dergilerde görüyoruz.Nasıl çalıştığına karanlığı nasıl aydınlığa çevirdiğine inanması zor olsada çok iyi yapıyorlar.Peki nasıl çalışır bu cihazlar?Bu yazının yardımcı olacağına en azından bu konu üstünde meraklı olan arkadaşlara bir nebze yardımcı olacağına inanıyorum.Bu yazının bir kısmı alıntı olup bir kısmını ben çevirdim.Ülkemizde bu cihazların kullanılması yasaktır.
GECE GÖRÜŞ SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR
Gece görüş sistemleri(el dürbünleri/ silah dürbünleri/ monodürbünler) mevcut ışıkla yetinmek yerine, bunları güçlendiren ( veya besleyen ) elektro-optik cihazlardır.
Bu cihazlar görünür ışıktan infrared ışığa kadar çeşitli ışıklara duyarlıdırlar. Ayrıca ek bir araçla, (Illuminator) ışık hüzmesinin infrared ucundaki aydınlığı, arttırılabilir. Böylece daha karanlık zamanlarda daha iyi bir görüntü elde edilmiş olur. Ancak bu görüntü bir koridor şeklinde olduğundan açısı kısıtlıdır ve menzili azdır.
Gece görüş cihazlarının objektifleri reflex değildir. Yani görüntü, objektiften direkt olarak görülmez. Gördüğünüz görüntü, fosfor ekran üzerindeki beslenmiş resimdir.
Işık gece görüş cihazına bir objektif lensten girer ve güç kaynağından beslenen yüksek bir enerjiyle yüklü olan fotoğraf katoduna çarpar. Enerji yükü güçlendiricinin içindeki vakumdan geçerek görüntünün odaklandırıldığı fosfor bir ekrana ( TV ekranı gibi ) çarpar. Göz merceği ise görüntüyü büyütür.
Gece görüş cihazlarının fosfor ekranı yeşil renge maksatlı olarak boyanmıştır. Çünkü insan gözü yeşildeki gölgeleri fosforun diğer renklerine oranla daha fazla algılar.
Gece görüş dürbünleri aynı fotoğraf makinalarında olduğu gibi çeşitli görüntü büyütücüleri içerirler. İnsan boyutunda bir nesnenin normal şartlar altında ( ay ve yıldız ışığı, sis olmayan geceler ) açıkça belli olabildiği uzaklık objektif lensinin büyütme gücüne ve görüntü güçlendiricinin kuvvetine bağlıdır. Örnek olarak, görüntü verebilmek için ay ışığına ihtiyaç duyan gece görüş cihazlarının maksimum görüntü uzaklığı 100-400 feet arasıdır.
Gece görüş cihazları, (Nesil 0'ı saymassak) yapılış teknolojileri açısından 4'e ayrılırlar:
1.NESİL(GENERATION-1)

Amerikan gece görüş sistemleri NESİL olarak adlandırılan 3 aşamadan geçmiştir. 1960'larda geliştirilen I.NESİL cihazlar büyük ve ağırdı. Bir görüntüyü 1000x defa güçlendirebilmek için tam ayışığına ihtiyaç duyardı. Tam ayışığı (dolunay) olması durumunda bile tam performans sağlıyamazlardı. I.Nesil ve II.Nesil cihazların her ikisi de insanın görebileceği ışığı ancak güçlendirebilirlerdi. En pahalı parçaları olan güçlendirici tüplerin ömürleri, yaklaşık 2000 saat olurdu. Bu sürenin sonunda tüplerinin değişmesi gerekiyordu. 1960'lı yılları düşündüğümüzde bu teknoloji dahi olağanüstü idi. Ancak teknoloji ve ihtiyaçlar değiştikçe çağ dışı kaldılar.
2.NESİL(GENERATION-2)

1970'lerin başındaki Microchannel Plate teknolojisinin geliştirilmesi, gece görüş cihazlarının ışığı daha fazla güçlendirmelerini, aynı zamanda boyutlarının küçülmesini sağladı. Cihazların ışığı 1000x kez güçlendirmeleri yerine 20.000x kereye kadar güçlendirebilir hale geldiler ve kullanım ömürleri 2.500 ila 4000 saate kadar çıktılar. Tüm bunların yanında I.Nesil gece görüş cihazları, çalışabilmek için dolunaya ya da eşdeğer bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarken II.Nesil cihazlar çeyrek ayışığında çalışabilir duruma geldiler. Bu ilerleme 70'li yıllar için muhteşem bir sıçramaydı ancak yeterli değildi
3.NESİL(GENERATION-3)
Bu Nesil 1980'lerde geliştirilen en son teknolojidir. Her şeyden önce bu cihazlardaki ışık kazanımı çok daha yüksektir. Bu yükseklik 30.000 ila 50.000 kat arasında olabilir. I. ve II. Nesil cihazlar insanın görebileceği ışığı kullanmak zorunda olmalarına karşılık III. Nesil cihazlar infrarede yakın ışığa duyarlıdırlar. Başka bir deyişle 600-900 nanometre bölgesi ışığı kullanırlar ki, bu ışık gece gökyüzünde bol miktarda bulunur. Çok düşük seviyedeki yıldız ışığı bile III. Nesil güçlendiricilerin çalışabilmesi için yeterlidir. II. Nesil cihazlardan 3 kat daha uzağı görebilir ve 3 kat daha doğru görüntü verirler. III. Nesil cihazlar infrarede yüksek tepki verdikleri için, doğal yüzeyleri görmek çok daha kolaydır. Örneğin su infrared ışığı çok az yansıtır. Ancak tahta ve bitki gibi nesneler infrared ışığı daha çok yansıtır. Bunun anlamı eğer gece suda botla uğraşırken III. Nesil cihazlarla çok daha iyi görüntü elde edebilirsiniz.
4.NESİL(GENERATION-4)

Şu anda mevcut dünyanın en iyi gece görüşüne sahip cihazlardır.Zifiri karanlıkta dahi görüntü imkanı vermekte ve çok güzel sonuçlar elde edilmeltedir.
Bütün bunların yanında Amerikalı bir şirket olan ATNCORP bir ilke imza atıp yeşil zemin yerine siyah beyaz görüntü elde etmeyi başarmış ve adına White phosphor technology© (WPT™)Beyaz fosfor teknolojisi adını vermiştir.

Gece görüş dürbünlerinin belirli bir mesafeye kadar görme uzaklığı vardır.Bu uzaklık onun üstünde bulunan IR Illımunotior ile ilgilidir.IR gücü ne kadar yüksek olursa o kadar çok uzaklığı yani mesafeyi arttırabilirsiniz.Bundan başka bazı firmalar çeşitli ekipmanlar çıkararak bu mesafeği dürbünden ayrı olarak arttırmışlardır.Bunlardan bir tanesi aşağıdaki resmi olan spot ışık ile IR filtresidir.

Aşağıdaki resim dürbünün kendisiyle ve sonradan spotla dışarının nasıl göründüğünü gösteren resimlerdir.
   
Son olarak bu cihazlar kesinlikle gündüz çalıştırılmamalıdır.Hatta gece çalıştırılırken bile ışığa karşı tutulmamalıdır.Aksi takdirde dürbün elden çıkabilir ve kullanılamaz hale gelir.
Bazı dürbünler vardır ki bunlar genelde tüfek üzerine takılan cinsten olup hen gece hem gündüz kullanılmakta bunu da dürbüne takılıp çıkarılan bir aparat yardımıyla yapılmaktadır.

Aşağıda bazı gece görüş dürbünlerinden birkaç resim

« Son Düzenleme: 25 Nisan 2010, 19:48:57 Gönderen: GAZİ SUBARİ »
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL


[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimiçi Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 199
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2010, 19:47:45 »
Gazi abi hep merak ettiğim bu cihazları bizlere tanıttığın için çok teşekkür ederim...Mükemmel bir paylaşım olmuş emeklerine sağlık...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 042
 • ANKARA
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2010, 12:07:01 »
Gazi abi eline emeklerine sağlık.Abicim bunlar avda kullanılan cinsindenmi yoksa kulanılmayandanmı...
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 622
 • Mekanın Cennet Olsun
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2010, 17:18:01 »
Arif dostum bunları istediğin yerde kullanabilirsin.Ama lakin ülkemizde kullanılması yasak olan ekipmanlardandır.
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL


[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3 701
  • www.durustavci.com
 • Yer: İZMİR
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #4 : 07 Temmuz 2010, 22:28:16 »
Mükemmel bir paylaşım olmuş emeklerine sağlık...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR


Çevrimdışı Serhat BURHAN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 555
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2010, 22:36:04 »
Saol Gazi abi iyi anlatmışsın askerde çok kullandık ama sivilde yasak.Bizde ay ışıgında normal yivli tüfek dürbünleriyle idare ediyoruz.


Çevrimdışı Onur UYSAL

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 1 038
 • Yer: izmir/selcuk
Ynt: GECE GÖRÜŞ DÜRBÜNLERİ
« Yanıtla #6 : 19 Eylül 2010, 20:05:19 »
bilgilendırme icin tesekkurler . . .


Seo4Smf Tagleri: gece gÖrÜŞ dÜrbÜnlerİ 
 

Avclk