Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez  (Okunma sayısı 4002 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 321
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« : 14 Nisan 2012, 20:08:56 »
http://www.izlesene.com/tv/ntv/video/hayvanlara-protez/3573907  İzleseneden izleyiniz
http://www.izlesene.com/tv/ntv/video/hayvanlara-protez/3573907Engelli hayvanları protezler yürütüyor
NESLİHAN TUNÇ23.07.2011
Kim demiş felçli ya da sakat hayvanlar da koşup oynayamaz diye? Eskişehirli tıbbi protez fabrikatörü Niyazi Çapa, yaptığı protez bacaklar ve yürüteçlerle 500'den fazla hayvanı yürütmeyi başardı
Eskişehirli bir işadamı Niyazi Çapa... Ancak renkli kişiliğiyle ünü Eskişehir sınırlarını aşmış biri. Eczacı çıraklığından fabrikatörlüğe uzanan sıra dışı bir kariyer hikayesi var. 30 yıldır tıbbi protez üretimi üzerine faaliyet gösteren Çapa Ortopedi ve Medikal Şirketi, bugün ürünlerini 46 ülkeye ihraç ediyor. Aynı zamanda sıkı bir hayvan dostu olan Niyazi Çapa, son altı yıldır da engelli hayvanlara yönelik sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor. Türkiye'nin ilk ve tek hayvanlara hizmet veren ortez (yürüteç), protez atölyesi, bugüne kadar 500'ü aşkın hayvana umut ışığı olmuş. Kediden köpeğe, buzağıdan leyleğe, güvercinden serçeye kadar her türlü sakat hayvanın tekrar yürüyebilmesini sağlamış. Çapa, ilk kez altı yıl önce, arkadaşının bacağı kopan kurt köpeğine bir protez bacak takmış. Sonra da Türkiye'nin her tarafından üst üste talepler gelmeye başlamış.

ONLARIN SOSYAL GÜVENCESİ YOK
Niyazi Çapa, engelli hayvan sahiplerinin yurtdışından 800-1000 dolar gibi rakamlara getirttiği protezleri hiçbir ücret almadan hazırlıyor. Yaklaşık 200 TL civarında bir maliyeti olan protezlerle ilgili kendisinden talepte bulunanlara tek şartı var. Çapa sadece protezin ederi kadar hayvan barınaklarına yardım yapılmasını istiyor: "Ülkemizde yaşayanların SSK, Bağkur gibi sosyal güvenceleri var. Hayvanların sosyal güvencesi ise vicdan sahibi insanlarımız."

HAYVAN HAKKI İNSAN HAKKINDAN ÖNDE
Niyazi Çapa, yürüttüğü her hayvanla birlikte büyük bir mutluluk yaşadığını söylüyor: "Bu hayvanlar bize emanet. Hayvanları sevmemek söz konusu olamaz. Hayvan hakları insan haklarından önce gelir bence. İnsanlar kendi aralarında bir sorun olduğunda konuşup halledebilir. Ama bir insanın bir hayvana yaptığı eza, cefa, can yakma, aç bırakma, ihtiyacı olduğunda ona ilgi göstermeme gibi bir haksızlıkta helalleşmesi mümkün değil. Hiçbir şey dünyaya nedensiz gelmiyor. Eski Osmanlı evlerinin saçaklarına bir bakın; su yalakları vardır kuşlar için. Peygamberimiz 10 bin askeriyle Mekke'ye giderken bir bakıyor; yolun ortasında bir köpek, yavrularını emziriyor. Bu hayvanların başlarına nöbetçileri dikip orduya farklı bir güzergahtan geçilmesi emrini veriyor. Peygamberimiz bile böyle davranmış, biz nasıl aksini yapabiliriz ki?" Özellikle de engelli hayvanların insanlar tarafından çok destek görmesi gerektiği görüşünde Niyazi Çapa: "Keşke çok daha önce başlasaydım hayvanlar için protez yapmaya. Ama bilmiyordum ki... Felç olan, kaza yaptıktan sonra yürüyemez hale gelen hayvanların uyutulmaması gerekiyor. Yaptığım protez ve ortezlerle gayet güzel yürüyebiliyorlar. En son Bursa'dan Yumak adlı bir kedi geldi. Kediyi tüfekle vurmuşlar. Sahibi Bursa'da çok araştırmış, sonra bizi duymuş. Geldi, kediye uygun bir protez yaptık ve şimdi çok güzel yürüyor. Başka firmaların da bu konuda sosyal sorumluluk projesi geliştirmeleri gerekiyor. Türkiye'de binlerce hayvan engelli. Hepsine yetişmemize imkan yok." Eğer engelli bir hayvanınız varsa veya mahallenizdeki bir köpek ya da kedi kaza geçirip sakat kaldıysa, Niyazi Çapa'ya başvurabilirsiniz. www.capaortopedi.com adresine girip, üst banttaki 'evcil hayvanlar için protez ve ortez' bölümüne tıklayıp protez ya da ortezin boyutlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Yürüteçlerde yükseklik uzunluk göğüs boyu çevreleri ile omuz ve kalça genişliklerinde zayıflama ve kilo almalarına göre ayar mekanizması var. Bilgi için tel: (0222) 231 44 81
http://www.sabah.com.tr/Cumartesi/2011/07/23/engelli-hayvanlari-protezler-yurutuyor

Türkiye'nin En İyileri Ödülü Eskişehir'in Renkli Siması Niyazi Çapa'ya Verildi
evşehir'de yapılan "Anadolu Kent Ödülleri 2011 Türkiye'nin En İyileri" ödülleri alanında Sosyal ve Kültür Hizmetleri dalında Eskişehir'den Niyazi Çapa, ödüle layık görüldü.

Ödülünü Nevşehir'de yapılan törende aldığını belirten, özürlü hayvanlara ücretsiz protez bacak takmasıyla tanınan ve Osmangazi Kültür Dernekleri Genel Başkanlığı görevini yürüten Niyazi Çapa yaptığı açıklamada, ödülünü tüm Eskişehirlilerin adına aldığını belirterek, "İdarecilerimiz Eskişehir'imizi bu kadar güzelleştirmeseler, medyamız bizi bu kadar güzel ülke genelinde tanıtmasa, Eskişehirliler bize ilgi ve teveccüh göstermeseydi, Kapadokya'dan Eskişehir'e gelen düzenleme komitesinin bizden haberi olmayacaktı. Bize bu ödülü vermelerinin sebeblerinden bazıları ise, kırk yıldan bu yana çapa grubu olarak ürettiğimiz 580 çeşit ürünümüzle sadece kentimiz değil, sadece 81 ilimiz değil, 3 kıta 36 ülkeye hizmet verdiğimiz ve ülkemize döviz kazandırdığımız için. Ayrıca, 40 yıldır insanlara verdiğimiz hizmetin yanı sıra Türkiye'de ilk defa evcil hayvanlara protez ortez atölyesi açıtığımız için. Tarihi Odunpazarı Bölgesi'nde Osmanlı Cihan Devleti'nin kuruluşunun 700. yılında kendi imkanlarımızla açtığımız Beylerbeyi Konağı Kültür Merkezi için, Türkiye'nin ilk nostalji eczanesi, dünyanın ilk protez ortez müzesi, ecdadımızın günlük yaşantısını tanıtan Osmanlı Türk Evi, gençlere örnek olması için kurulan Yunus, Mevlana, Atatürk, Çanakkale köşeleri için verdiler" dedi.
http://www.haberciniz.biz/turkiyenin-en-iyileri-odulu-eskisehirin-renkli-simasi-niyazi-capaya-verildi-1070939h.htmGeçirdiği trafik kazası sonucu sağ ayağı kangren olan 3 yaşındaki Road Fighter cinsi köpeğin ayağına protez takılarak, yeniden yürümesi sağlandı.
Geçirdiği trafik kazası sonucu sağ ayağı kangren olan 3 yaşındaki Road Fighter cinsi köpeğin ayağına protez takılarak, yeniden yürümesi sağlandı. Protez ayağına çabuk alışan Oscar, protezi takan yetkililerle birlikte sokakta tur attı.

Eskişehir’de evcil hayvanların özürlerini düzeltmek amacı ile protez ve ortez kliniği kuran Çapa Ortopedi, hayvanların umudu olmaya devam ediyor. Sosyal sorumluluk projesi olarak 3 yaşındaki Road Fighter cinsi köpeğe protez takılan atölyede, Oscar yeniden yürümenin mutluluğunu yaşadı. Trafik kazası sonucu sağ arka ayağı kangren olan Oscar için atölye yetkilileri, 3 günlük çalışmanın ardından ayağın ölçüsüne uygun protez bacağı hazırladı. İlk denemede yeni bacağına alışan Oscar, dört ayağı üzerine yeniden basmaya başladı.

Sosyal sorumluluk projesi olarak evcil hayvanlar için herhangi bir ücret almayan Çapa Ortopedi Genel Koordinatörü Niyazi Çapa, özürlü olan bir evcil hayvanı yeniden yürütmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sosyal sorumluluk projesi olarak, evcil hayvanlar için çalışmaya devam edeceklerini belirten Çapa, “Bu tür projeleri Türkiye geneline yaymak istiyoruz. Evcil hayvanlarımızın bu tür özürlerini kapatmak sadece bizim sorumluluğumuzda olmasın. Herkes bu konuya destek versin.” diye konuştu. Yeni takılan protez bacağı ile keyifli olduğu gözlenen Oscar, protezi takan yetkililer ile birlikte sokakta dolaştı. CİHAN
http://www.aktifhaber.com/ayagini-kaybeden-oscara-protez-bacak-495023h.htm

Arkadaşlar biraz reklam gibi oldu ama o kadar olsun zira ücretsiz yapıyor...
Ölçü Bilgi formu

http://www.capaortopedi.com/yurutecler.php
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2012, 20:56:08 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimdışı Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 181
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2012, 21:15:39 »
Hemşerim paylaşım için teşekkürler.Niyazi amcayı avcı olmamasına rağmen kendisini ESKİŞEHİR MERKEZ AVCILIK VE ATICILIK KULÜBÜNDE devamlı görür ve ayak üstü de olsa muhabbet ederim.Avcılardan oluşan bir çok dostu olan bu koca yürekli insan karşılık beklemeden bir çok hayvanın acılarının biraz olsun hafifleterek kendi kendine ihtiyaçlarını görmesini sağlayan ortezler hazırlayarak ücretsiz kullanıcılarına teslim ediyor ve bu yaptığı ürünün bedeli kadar da yaptıran kişinin hayvan barınaklarına yardım yapmasını isteyerek 1 hayvana yaptığı 1 tek ortez sayesinde en az 100 hayvanın bir günlük ihtiyacının karşılanmasını sağlıyor..EMEKLERİNE SAĞLIK KOCA YÜREKLİ NİYAZİ AMCA....
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Cem MENGÜŞ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 2 027
 • Yer: istanbul
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #2 : 14 Nisan 2012, 21:59:58 »
Hacı paylaşım için teşekkürler,Niyazi Amcayada Allah razı olsun...


Çevrimdışı HasanGÜZEL

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 579
 • Yer: k mara?
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #3 : 14 Nisan 2012, 22:47:33 »
paylaşım için teşekkürler Niyazi beyi tebrik ederim


Çevrimdışı Kemal KIRCI

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 828
 • Yer: TRABZON
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #4 : 14 Nisan 2012, 22:53:30 »
Paylaşım için teşekkürler gerçektende önünde eğilecek bir kişiliğe sahip bir insan ne kadar değerli bir insan...
Trabzon-1981
Tel: 0538 568 58 71

Çevrimdışı Tayfun GÜLEN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 804
 • Yer: BURSA
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2012, 23:47:50 »
Teşekkürler Niyazi Bey
Bursa-1972 Brh +

Çevrimdışı Mehmet Doğan KIVRAK

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 5 140
 • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
 • Yer: balikesir edremit
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #6 : 15 Nisan 2012, 09:11:23 »
paylaşım için teşekürler hacı abi....niyazi abimin ellerinden öperim....
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

Çevrimiçi Mahmut KAPLAN

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 304
 • Avcılık Bir Tutkudur..
 • Yer: Edirne
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #7 : 15 Nisan 2012, 09:35:06 »
Paylaşım için teşekkürler Hacı abi...


Mahmut KAPLAN - 1982 - EDİRNE

Çevrimdışı Ali KAVAS

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 621
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #8 : 15 Nisan 2012, 11:24:40 »
Paylaşım için teşekkürler.
ALİ KAVAS  1981 - KKTC LEFKOŞA

 

Çevrimdışı Ahmet VURAL

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 3 633
 • Yer: ANTAKYA
Ynt: KÖPEKLERE PROTEZ Engelli Hayvanlara Protez
« Yanıtla #9 : 15 Nisan 2012, 13:41:07 »
Paylaşım için teşekkürler.
03.02.1954 - Tirebolu

Seo4Smf Tagleri: hayvanlara KÖPEKLERE PROTEZ Engelli 
 

Avclk