Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Özel Yapım Tek Kırma Av Tüfeği [Önerileriniz]  (Okunma sayısı 11496 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
  • Yer: Tokat
Sırf kuş avı için ve belki birazda tavşan avında kullanılmak üzere özel yapım tek kırma av tüfeği yaptırmak istiyorum. Neden tek kırma ? basit mekanizmalı, sorun çıkarmayan, uzun yıllar kullanılabilen, tek fişek hakkı olduğu için daha çok doğa dostu ve yine tek atış hakkı olduğu için  nişancılığı da geliştirdiği için.

aranılan özellikler:

* dürbünlü olacak. hem dürbünle atış yapılabilecek hem de dürbün tüfeğin üzerinde monteli iken göz/gez/arpacık ile kolayca atış yapılabilecek.

* dürbün takılan kısım sağlam olacak, dürbün hiçbir şekilde oynama yapmayacak. dürbün emanet durmayacak yani.

* magnum yatak dayanıklı bir namlu olacak.

* tüfeğin altına aydınlatma feneri takılabilecek. bu kısım plastik değil, kaliteli metal olacak. her türlü uyumlu marka/model fener takılabilecek. kesinlikle çok sağlam yapıda olacak.

* tüfeğe lazer takılabilecek. bu kısım da yine metal olacak çok sağlam olacak. uyduruk birşey olmayacak.

* 1. sınıf kaliteli ceviz dipçik olacak.

* horozlu model olacak.

* namlu uzunluğu belirlenmedi.

* şok özelliği belirlenmedi.

böyle sağlam özel yapım bir tek kırmanın maliyeti ne olur ?

ördek, çeşitli kuşlar, yaban kazı ve tavşan avları yapılacak. bunların tümü için uygun namlu boyu ve şok durumu nasıl olmalıdır ? (sanırım yaban kazı namlu boyunu belirlemede sorun çıkaracak gibi)

başka önerileriniz fikirleriniz varsa görüşleriniz benim için çok önemli. zira her yönden sağlam, kaliteli malzemeye sahip, işçiliği mükemmel, her türlü kuş ve tavşan avı için işlevsel, uzun yıllar kullanılabilecek, her türlü özelliği olan çok özel bir tek kırma yaptırmak istiyorum. mükemmel bir tek kırma olacak inşallah.

1984-Tokat

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
Ynt: Özel Yapım Tek Kırma Av Tüfeği [Önerileriniz]
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2012, 15:46:21 »
Ahmet şimdi alttaki adreste özel bir tek kırma ceviz v.s yaptırabilirsin tamam.
Ancak kusura bakma dürbün ve laser konusunda biraz bilgi eksikliğin var.
Bunlar av tüfeğinde hiç bir işe yaramaz.
Zira kudreti malum attığın yer mesafe malum ve her mesafe için farklı ayar gerektirir.

Fener dersen çoğunun üzerinde tüfek aparatı var zaten..
Mobil şok tüp dersen olabilir.

http://www.durustavci.com/forum/tufeginizin-tamir-ve-bakimini-hugluda-biz-yapalim-t4804.0.html
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 15:55:05 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimiçi Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2012, 15:56:31 »
Ahmet yaptıracağın tek kırmanın,bu kadar aparatı neresine takacaklarını,hiç düşündünmü...
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimiçi Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2012, 16:26:14 »
Tercih tabiki ama üstada dürbün ve lazer konusunda katılıyorum.Ülkemizde bu işi en iyi yapan firmalar var internetten araştır şimdiden hayırlı olsun...
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2012, 17:05:53 »
Ahmet şimdi alttaki adreste özel bir tek kırma ceviz v.s yaptırabilirsin tamam.
Ancak kusura bakma dürbün ve laser konusunda biraz bilgi eksikliğin var.
Bunlar av tüfeğinde hiç bir işe yaramaz.
Zira kudreti malum attığın yer mesafe malum ve her mesafe için farklı ayar gerektirir.

Fener dersen çoğunun üzerinde tüfek aparatı var zaten..
Mobil şok tüp dersen olabilir.

http://www.durustavci.com/forum/tufeginizin-tamir-ve-bakimini-hugluda-biz-yapalim-t4804.0.html

mahmut abi doğru söylüyorsun elimizdeki yivsiz boruların etkili mesafesi çok düşük olduğundan dürbüne hiç gerek yok. bunu düşünemedim :)

fener ve lazer konusuna gelince; bu ikisi benim için önemli. gece tarlaya bağa giderim, diyelimki bir yaban domuzu ile tarlamda yüz yüze geldim. bizim oralarda domuzlar insandan kaçmazlar, insanlara gece gündüz tarlada olduklarından artık alışmışlar. bir defa domuz saldırısına uğramışlığım canımı zor kurtarmışlığım da var. bu durumda böyle şeyler olursa, gece tarlamı sularken domuzlar gelseler tek kırmayı tüfekten saymayıp kaçmalı mıyım ? yoksa üzerinde fener aparatı veya lazer olan bir tek kırma ile saldırıya uğrarsam kendimi savunmak için bir el ateş etmeli miyim ? fener ve lazer olmadan bir elimle el fenerini tutup diğer elimle tüfeği kullanabileceğimi sanmıyorum. kısacası en azından namlunun üst kısmına bir fener aparatı takılabilir mi ? sadece gece güvenlik için yani. yoksa güvenlik için tabanca mı almak lazım ?
1984-Tokat

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2012, 17:30:27 »
Ahmet bak şimdi:
1- Laser tüfeğin üzerine takılır ancak her metre için farklı ayar yani sıfırlama ister.
    5 metereye göre ayarlarsan on meterede üzerine gitmez veya tam tersinde de aynı durum.
2- Fenerin tüfeğin üzerine sabitlenmesinin bir çok şekli var en basiti tesisat buruları kelepçeleri..
3- Bu iş için yapılmış arkasından bir anahtar kablosu çıkan fenerler var. Hatta diğer satılıklar kısmında var burada.
    Bu aparat sayesinde elini tüfekten bırakmadan ateş etme şansın var.
4- Domuz insana bazen ancak çok küçük ihtimal hücum edebilir yaralıdır v.s
    Ancak sen TEK KIRMA diyorsun ZATEN İKİNCİYİ DOLDURMA ŞANSIN BU DURUMDA PEK YOK.

5- Bu durumda senin hayati tehlike ihtimaline karşı POMPALI bir tüfek alman gerekir.
    Zira bu tüfekte hiç patlamama derdi olmaz. Ağzına verdiğin bir fişek patlamasa bile yarım saniyede yerine
    yenisini sürersin...!

Fener:

http://www.durustavci.com/forum/wolf-eyes-170-lumen-fener-ir-filterli-t5940.0.html

« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 17:33:12 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2012, 17:48:05 »
Mahmut abi o zaman normal bir tek kırma alayım. Lazer, dürbün, fener olmasın. Bunu sadece gündüz kuş avında kullanayım. Güvenlik için ise etkili bir s&w toplu tabanca alayım. Sanırım böyle daha mantıklı olur. Ördek ve diğer kuşlar için namlu boyu kaç cm olmalıdır ? Şok durumu nasıl olmalıdır ? İçten şok, mobil şok, şok numaraları felan pek anlamıyorum.
1984-Tokat

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2012, 18:27:47 »
Mahmut abi o zaman normal bir tek kırma alayım. Lazer, dürbün, fener olmasın. Bunu sadece gündüz kuş avında kullanayım. Güvenlik için ise etkili bir s&w toplu tabanca alayım. Sanırım böyle daha mantıklı olur. Ördek ve diğer kuşlar için namlu boyu kaç cm olmalıdır ? Şok durumu nasıl olmalıdır ? İçten şok, mobil şok, şok numaraları felan pek anlamıyorum.
:) :) :) :) :)
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 18:28:13 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: Kaynarca-Pendik/?ST
« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2012, 10:32:59 »
Merhaba
İstediklerinizin bazı özellikleri olan süperpoze tüfek gördüm av bayyinde. internetde de vardı. adını hatırlamıyorum. kısa namlu hem gez hem dürbün kızağı var dürbün takılıiken alttan bakılabilir. namlu altın da da kızak var fener yada benzeri takmak işin.
Kemal VARDAK - 1966 - İST
Avcılığa meraklıyım, colt45 hastasıyım.
Altay silver   y.otomatik
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #9 : 11 Ocak 2012, 13:30:42 »
Merhaba
İstediklerinizin bazı özellikleri olan süperpoze tüfek gördüm av bayyinde. internetde de vardı. adını hatırlamıyorum. kısa namlu hem gez hem dürbün kızağı var dürbün takılıiken alttan bakılabilir. namlu altın da da kızak var fener yada benzeri takmak işin.
öyle bir tüfeği ben de görmüştüm. stoeger marka mıydı neydi ? tam hatırlamıyorum. Ama ben daha çok tek kırmaları seviyorum. Yivsiz tüfekte mesafe kısa olduğu için dürbüne gerek olmadığını söyleyen ustalarımızdan sonra dürbün seçeneğini eledim. Şimdi kuş avı için sadece basit bir tek kırma ve güvenlik amaçlı muhtemelen .45 acp kalibre bir tabanca almayı düşünüyorum.
1984-Tokat

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Ocak 2012, 14:06:39 »
Merhaba
 Aynı bayiide tek kırma ejektörlü mobilşoklu tek kırma da vardı tam hatırlamıyorum lazım olursa sorabilirim. kısa namluydu..
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 11 Ocak 2012, 14:25:14 »
Şİmdi aklıma geldi aynı bayii de satılık 45 lik star vardı 13+1 hemde colt45 den uygun du satılmadıysa istersen onu da sorayım.
öneri olarak güvenlik amacı ile deyince fiyat uygunluğundan 357 magnum toplu da olabilir. gümüşay toplu internetde bulunur..
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #12 : 11 Ocak 2012, 14:55:57 »
Merhaba
 Aynı bayiide tek kırma ejektörlü mobilşoklu tek kırma da vardı tam hatırlamıyorum lazım olursa sorabilirim. kısa namluydu..
Bu tüfeği merak ettim. Dediğiniz bayinin ismi telefon numarası vs. varsa konuşmak isterim. İlginiz için teşekkürler.
1984-Tokat

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 11 Ocak 2012, 14:59:22 »
Arkadaşım dır kendisi.
Kadir usta
nasip av bayii
0 216 354 62 39

0 216 491 26 91
pendik/istanbul
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #14 : 11 Ocak 2012, 15:00:02 »
Şİmdi aklıma geldi aynı bayii de satılık 45 lik star vardı 13+1 hemde colt45 den uygun du satılmadıysa istersen onu da sorayım.
öneri olarak güvenlik amacı ile deyince fiyat uygunluğundan 357 magnum toplu da olabilir. gümüşay toplu internetde bulunur..

.45acp kalibre mühimmat atabilen tabanca için marka/model konusunda henüz kararımı vermedim. Büyük ihtimal stoeger cougar 8045 veya Avrupa ve Amerikanın ünlü markalarından birisini tercih edeceğim. Tabiki .357 magnum seçeneğini de değerlendireceğim.
1984-Tokat

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #15 : 11 Ocak 2012, 15:01:12 »
Arkadaşım dır kendisi.
Kadir usta
nasip av bayii
0 216 354 62 39

0 216 491 26 91
pendik/istanbul
Birazdan arıyorum, teşekkür ederim.
1984-Tokat

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #16 : 11 Ocak 2012, 15:53:07 »
Az önce aradım konuştum. Namlu boyunu sordum. "Uzunluğunu ölçmedik ama sanırım 71-76cm kadardır" dedi. İnternetten resmine baktım güzel bir tek kırmaya benziyor. Sanırım birkaç gün içinde inşallah satın alacağım.
1984-Tokat

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 11 Ocak 2012, 16:28:01 »
Merhaba
 işiniz görülürse memnun olurum. Bende beğenmiştim tekkırma bir tüfeğe göre iyi özellikleri var. namluda 71 cm geçmez daha kısa hatırımda kaldı. ilk fırsatta yakından bakar bilgi veririm. Hayırlısı olsun.
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Ahmet SELİM

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #18 : 11 Ocak 2012, 17:10:28 »
Merhaba
 işiniz görülürse memnun olurum. Bende beğenmiştim tekkırma bir tüfeğe göre iyi özellikleri var. namluda 71 cm geçmez daha kısa hatırımda kaldı. ilk fırsatta yakından bakar bilgi veririm. Hayırlısı olsun.
teşekkür ederim. güzel bir tek kırmaya benziyor. inşallah en kısa zamanda benim olur.
1984-Tokat

Çevrimdışı Adem ÖNCÜ

• Sabit Üye
  • Yer: Antalya/Tokat
« Yanıtla #19 : 11 Ocak 2012, 19:13:05 »
Ahmet kardeşim tek kırma tüfek doga dostu diyorsun ama özel harekatçıların yarı otamatik tüfeklerde ne varsa istiyorsun  ;D hatırladıgım kadarıyla tokattaki tüfekçiler meydanda orda tam olarak adını hatırlamıyorum ama balıkçıların karşısında iki üçtane av bayii vardı ordakilerin biri özel yapım tüfekler sipariş alıyordu onlara gitmen sana yararlı olacaktır.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Antalya/Tokat/1979

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 14 Ocak 2012, 09:04:03 »
Merhaba
 Bahsettiğim tekkırma ya baktım. 12/76 ejektör mobilşok var. bantlı namlu arpacık  var. tetik düşürme de güzel. markası kırıcı.
süperpoze de bahsetmiştim. marka: artemis A TAC modeli. slug namlu.dürbün kızaklı. 
Altay Karatay pompalı.

Çevrimdışı Kemal VARDAK

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2012, 12:10:37 »

image hosting jpeg

resim eklemeye çalıştım .