Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

 

Gönderen Konu: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ? ( BARİGAT PARAKATE )  (Okunma sayısı 23437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 7 321
 • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
CAISSE A PALANGRE A FILAGE AUTOMATIQUE


Paragat Avcılığı - Longline Fishing


paragat fishing cunda02


SARGOS PARAGADIAalıntı
amatör balıkçılık
Paragatlar
Paragat tekne ile yapılan bir avlanma yöntemidir, en önemlisi paragatın serileceği yeri doğru belirlemektir. Değişik türlerde paragat çeşitleri vardır bunlardan bir kaçı; kılıç, kırlangıç, kefal, levrek ve çipura paragatıdır, yakalanacak balığın cinsine göre değişmektedir, en zor olan bölümde paragatı atmak ve toparlamak.. köstek sayıları çoğaldıkça yemlemek, sermek ve toparlamak gerçekten çok zor oluyor, tabi deneyimli olunca ve yakalanacak balık hesap edildiğinde bütük zorluklar yok oluyor, Levrek paragatının bedeni 0.80mm kalınlıkta misinadan oluşmak üzere, paragatın köstek sayılarını isteğe göre ayarlamak mümkündür.. ama minimum 30 ile 50 arasındadır, genel olarak 200 , 300 arasında değişmektedir... köstek aralıkları 2.5 metre, iğneler 2/0 , 3/0 çelik düz iğneden oluşmaktadır, köstek boyları 1 metre ve 0.60mm misinadandır. Yine dediğim gibi köstek sayıları çoğaldıkça sermek ve atmak zor oluyor.. ilk deneyecek olanlar için başlangıç olarak 30 köstekli yapılmasını öneriyorum daha sonralar deneyim sahibi olunca köstek sayılarını yükseltirsiniz. Ben mesela Levrek ve çipura paragatı için 100 köstekli yapıyorum. Levrek ve çipura balıkları için mutlaka derin, kumluk ve çakıllı bölgeler seçilmelidir. Yemlemeye gelince levrek ve çipura paragatına midye çeşitleri, deniz tarağı ve madya gibi sert ve ufak balıkların yemi tırtıklıyıp yememesi için genelde bu tür yemler kullanılır. Levrek ve çipura paragatının sabah 9 gibi atılması ve akşam 6 , 7 gibi toparlanması önerilir. Aşağıda gördüğünüz resim levrek paragatının örneğidir.
Bunun yanında köstek balığı kasası dip oltasındaki bağ gibi değildir! kopan ve aşınan köstekleri yenilemek için ilk önce köstek kasası yapılır ve oluşturulan kasaya köstek bağlanır. yukarıda saydığım paragat çeşitlerinden sadece kefal hariç hepsi yaygın olarak kullanılmaktadır. Kefal paragatını kendimiz keşfettiğimiz için doğal olarak bilinmiyor  kefal paragatını fazla derine atmaya gerek yoktur büyük kefaller genelde kıyıdan 40 , 50 metre uzaklıktadır daha derine atılırsa sonuç alınması imkansızdır. Kefaller fazla derinlere gitmeye korkarlar çünkü derin sularda onlara saldırmaya hazırlanmış bir sürü yırtıcı balık bulunmaktadır. Zıpkınla kovalarken sizden kaçarken nekadar derinlere gitsede sizden kurtulduğu an hemen kıyıya döner. Kefal paragatının bedeni 0.60mm misinadan oluşmaktadır. Köstek sayısı kefal için en fazla 10 ile 20 arasındadır, köstek aralıkları 3 , 4 metredir, iğne boyu isteğe göre çapraz veya düz olarak yapılabilir bizim tavsiyemiz düz , 5 veya 4 numara beyaz iğne. Çapraz iğnede kullanılabilir ama büyük kefaller çok direndiği için kurtulma ihtimali var.. bu yüzden düz iğne seçmenizi tavsiye ediyoruz. Paragatlarda kurşun kullanılmaz ama kefal paragatında mantar kullandığımız için, mantarların su yüzüne çıkmaması için her köstek arasına birer tane 50gr gezer kurşun takıyoruz. Kefal paragatının sabah 6 gibi atılması öğlen 12 veya 1 gibi yani atıldıktan 7 saat sonra toparlanması gerekmektedir. Çünkü kefal paragatına sadece kefaller saldıracak diye bir kural yok... sarpa, karagöz gibi balıklarında en sevdiği yemlerden biri ekmek olduğu için, bu yüzden paragata yakalanmaları büyük ihtimal vermektedir. Aşağıdaki resim kefal paragatının örneğidir.
alıntı
uslanmam.com amator ve profesyonel balikcilik paragat tekne ile yapilan avlanma yontemiPARAGAT
Balıkçılık sektöründe, değişik su ürünlerini avlamak amacıyla çok çeşitli olta takımları geliştirilmiştir. Kıyı, sahil ve açık denizde, dip, pelajik ve yüzeyde av yapmaya yönelik olmak üzere oltalar 4 ana grupta toplanır.

Bunlar hareketli oltalar, hareketsiz (durgun) oltalar, paragat ve mekanize oltalardır.

Paragat, uzun bir beden üzerine çok sayıda iğnenin köstek adını verdiğimiz kollar ile belirli aralıklarla bağlanması sonucu oluşan, yemli ve yemsiz olarak kullanılabilen hareketsiz oltalar sınıfında pasif bir av aracıdır. Ülkemizde kullanılan paragat takımları esas olarak 4 grup malzemeden oluşur.

a) Paragat selesi, tamburu, kutusu
b) Paragat bedeni ve köstekler
c) Paragat iğneleri
d) Fırdöndü yüzdürücü ve batırıcılar

Paragat çeşitleri ve avcılık tekniği
Paragat ile avcılık yöntemi, diğer av araçlarına göre daha zahmetli ve tecrübe gerektiren bir avcılık operasyonu olarak adlandırılır. Av operasyonu öncesi paragat hazırlanılır ve avlanılacak türe göre yem takılır. Yem hazırlama işlemi, yemin türüne göre değişir. Örneğin sardalya ile yapılacak yemlemede, yemler kesilir ve iğneye özenle takılır. Av sahasına gelindiğinde paragatın bir ucunda şamandıra, diğer ucunda ayaktaşı olarak tabir edilen ipe, dipten bağlanarak hem av takımının yerinin belirlemesini hem de takımın akıntı ile sürüklenmemesi sağlanmış olur. Tekne ağır yol ile “S” çizerek hareket eder. Bu arada sepetin başında olan kişi, sırası gelen iğneyi mantardan çıkararak yavaşça suya bırakır. Bu şekilde paragat denize bırakılmış olur. Takımın denize dökülmesi sırasında sepetin içerisine yemli bir iğne mantardan kurtulup düşmüş ise, bu iğnenin sepetten çıkarılmasına çalışılmamalı ve köstek bedene en yakın yerden kesilmelidir. Operasyon sabah gün ağarmadan veya akşam güneş batımına doğru başlar. Takımın toplanması kürekle olur. Önce ayaktaşı ve şamandıra tekneye alınır daha sonra paragat sepetinin içinde istiflenmeye başlanır.

1) Dip paragatlar : Deniz, göl veya akarsu dip zeminine av takımlarının uzatılması, bırakılması şekli ile av yapılan bu takımda 100 -300 iğne yer alır. Takımda ayaktaşı hariç batırıcı ve yüzdürücü bulunmaz.
2) Dipüstü paragatlar : Kendi içinde 3 kısma ayrılır
a) Zigzag paragat : Semi pelajik türlerin avcılığında kullanılan paragat modelidir. Av takımları üzerinde belirli uzunluklarla bir yüzdürücü bir batırıcı donatılarak oluşturulur. Yem kaybının azaltılması ve dipüstünde farklı derinliklerde avlanmayı sağlayan paragat moıdeli ülkemizde geleneksel paragatın operasyon zorluğu nedeniyle pek yaygın kullanılmamaktadır.
b) Şamandıra köstekli paragat : Dip paragatlarının kösteklerine şamandıra bağlanmasıyla oluşturulur. Bu av takımında amaç, yemin otlar arasına girip kaybolmasını önlemektir. Ülkemizde çipura avcılığında kullanılan dip paragatları, iğne diplerine yüzdürücüler takılarak kullanılır.
c) Dipüstü set paragat : Dip paragatı ile avcılığın mümkün olmadığı taşlık kayalık yerlerde av takımının zeminden 1 – 2 kulaç yukarıda asılı durabilecek şekilde donatıldığı paragatlardır. Takımın her iki ucunda ayak taşları mevcuttur. Belirli aralıklar ile yüzdürücüler ile donatılır. Av takımının çok yükselmesini önlemek amacıyla takım belirli uzunlukta ayaktaşı halatları ile zemine sabitlenir.

3) Pelajik paragat : Dip paragatlarının kösteklerine şamandıra bağlanmasıyla oluşturulur. Bu av takımında amaç, yemin otlar arasına girip kaybolmasını engellemektir. Herhangi bir yere sabitlenmeyip akıntı ile sürüklenen takımlardır. Genellikle pelajik balıklardan kılıç ve orkinos avcılığında kullanılır.Bu yüzden; balık yakalandığında yorulmasını sağlayacak şamandıralar su yüzeyinde yer alır. Operasyon sırasında; balık yakalandığını anladığında suyun dibine doğru dalmaya eğilimi gösterir. Bu esnada paragatlarda bulunan yüzdürücüler balığın dibe kaçmasını önler. Pelajik paragat sistemlerinde genellikle gece avcılığı yapılır. Yem olarak sardalya ya da uskumru şeklindeki balıklar avlanılır.
4) Vertikal Eksen Köstek Bağlantılı Paragat (Brashpole) : Bu tür paragat modeli, bir iskelet vazifesi gören plastik veya metal boru üzerine belirli aralıklarla birbirine ve zemine paralel olarak geçirilmiş paslanmaz tel çubuklardan oluşur. Tel çubukların uç kısımlarında, bir fırdöndü bulunan köstekler bağlıdır. Bunun alt ucuna kurşun, üst ucuna şamandıra bağlanarak dipte dik durumda kalması sağlanır. Bu tür paragat sistemlerinde operasyon çok kolaydır.

MEKANİZE OLTALAR
Paraketa tekniğinin çapari kullanım yöntemi ile kombinasyonu ve mekanize aksamlara kurşun eklenmesi ile meydana gelen hareketli oltalara otopar yani otomatik paragat adı verilir. İlk defa 1970’li yıllarda Norveç’li araştırmacılar tarafından geliştirilen prototipler, günümüzde tam otomatik olarak kullanılan modeller durumuna gelmiştir. Otopar adını verdiğimiz oltalar, ana beden, fırdöndü, köstek, bağlantı kancaları ve iğnelerden oluşur. Bu yapı ile paragat donanımı taşınmaktadır.Kullanım tekniği hareketli oltalara benzer şekilde yatay ve dikey hareketleri içermektedir. Hareketli bir tekne arkasından bırakılır ve toplanır.

Otopar yerleştirilen bir teknede yardımcı mekanize araçlar da yer alır. Komple bir otopar ünitesi paragat toplama ünitesi, kaloma verici ünite, iğne ayırıcı ünite, depolama ünitesi, yemleme makinesi ve iğne temizleyici üniteden oluşmaktadır.

1. Paragat toplama ünitesi : Yatay ve dikey olmak üzere iki tipi mevcuttur. Esas olarak ana gövde tamburlar ve rölelerden oluşur. 24 bolt elektrik veya 180 atu hidrolik basınçla çalışır. 440 kg. ağırlığına sahip paragat toplama ünitesi, dakikada 112 mt. Bedeni denizden çekebilmekte, ana gövde üzerine monte edilen iğne temizleme ve kaloma verici ünite ile kombine çalışabilmektedir.

2. Kaloma verici ünite : Bu bölüm paragat toplama ünitesine bağlı olarak çalışır. Denizden çekilen paragat bedenini kontrol ederek gerektiği durumda bedenin zarar görmemesi ve kopmaması için, boşluk verilmesinde görev alır. Teknenin hızı, akıntı, rüzgar, dalga hareketleri paragat takımının takılması veya yüklü olması durumunda, hidrolik olarak belirli gerilmelere ayarlanabilen bu ünite, çekilen bedenin belirli bir süre ve miktarda kaydırılmasını sağlar. Bu bölüm 78 kg. ağırlığında ve 2 V’luk bir güç kaynağına bağlıdır. Kaloma verici ünite; ana gövde, kasnak, baskı diski ve ayar kolu gibi bölümlerden oluşur.

3. İğne ayırıcı ünite : İğne ayırıcı ünite, adından da anlaşılacağı üzere, iğnenin yakalanan balıktan ya da yemden ayrılmasını sağlar. Bu ünite, dakikada 98 metre paragat bedenini iğnelerden ray sistemine istif edebilmektedir. 95 kg. ağırlığına ve 25 atu çalışma basıncına sahiptir.

4. Depolama ünitesi : Depolama ünitesi, iğne ayırı ile yemleme makinesi arasında yer alır. Paragat takımı iğnelerden bir ray sistemine sıra ile geçiriliri ve tüm paragat bedeni kösteklerden asılı olmak suretiyle askıda roda şeklinde istiflenir. Depolama ünitesinin 1 metresi 5 kg. ağırlığı sahiptir.


Bilgi: EGE Üniversitesi Su Ürünleri kişisel ders notlarından aktarılmıştır.
RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK sayfasından alıntı yapılmıştır
« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2013, 08:57:07 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir


Çevrimiçi Öner PEKŞİRİN

 • Öner PEKŞİRİN
 • Teknik Admin
 • *****
 • İleti: 4 024
 • Avcı avını iyi tanıyandır...
 • Yer: İZMİR/Balçova
Paylaşım için Teşekkürler...
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com
oner.peksirin@pardus.net.tr

Çevrimdışı Yusuf KONAN

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 168
 • bolsanslar
 • Yer: Kahramanmaraş
güzel paylaşım olmuş teşekürler

Çevrimiçi Mahmut LİMNİLİ

 • Mahmut Limnili
 • Administrator
 • *****
 • İleti: 4 386
  • Kurzhaar
 • Yer: Foça - 1964
Eline sağlık Hüseyin ben bu işi çok yaptım Foça da hatta yem olarak ciğer ve et bile takardım..!
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170    www.mahmut64.com     mahmutlimnili@hotmail.com
   


Çevrimiçi Osman KURT

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 8 185
 • Yer: İzmir-Eskişehir
Hemşerim paylaşım için teşekkürler.Cemal'in babası yapardı bende oradan biliyorum ama o iğnelere yemleri takması tam bir ölüm :) hem dayanıklı yem olacak balık hemen iğneden kurtarıp koparamayacak hemde balıkları cezbedecek.Denk geldiğinde çok fazla balık yakalanır.
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimiçi Ahmet VURAL

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 3 633
 • Yer: ANTAKYA
Yıllar önce parakete ile Karadenizde Mezgit avlardık bazı yörelerde bu sisteme Karmak denir. Paylaşım için teşekkürler.
03.02.1954 - Tirebolu

Çevrimdışı Süleyman YILDIZ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 851
paylaşım icin teşekkurler
Süleyman - YILDIZ- 1977 - MANİSA

Çevrimdışı Gürhan ZOR

 • Teknik Admin
 • *****
 • İleti: 2 913
 • Yer: Ankara
Rahmetli babam kullanırdı bunu çocukluğumdan hatırlıyorum..
Güzel paylaşım Hacı eline sağlık..
Şevket Gürhan ZOR - 1972  - Batıkent/Ankara 
0 Rh (-) Negatif
532-5525824

Çevrimdışı Ali KAVAS

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 621
paylaşım için teşekkürler.
ALİ KAVAS  1981 - KKTC LEFKOŞA

 

Çevrimdışı Yaşar KABAYEL

 • Administrator
 • *****
 • İleti: 3 700
  • www.durustavci.com
 • Yer: İZMİR
         Güzel paylaşım olmuş teşekürler...
Yaşar KABAYEL - 1986 - BERGAMA - İZMİR


Çevrimdışı Adem ÖNCÜ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 648
 • Yer: Antalya/Tokat
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #10 : 04 Mart 2012, 18:52:49 »
Paylaşım için Teşekkürler.
Beni Bilen Bilir Bilmiyen Kendi Bilir......!!!

Antalya/Tokat/1979

Çevrimdışı Tarık TOKATLI

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 1 297
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #11 : 04 Mart 2012, 19:06:27 »
Hacım ellerine sağlık çok meşakatli bir işciliği var,sabırlı adam işi...
16/10/1973 Güzelbahçe-Yelki/İZMİR İkamet:Karşıyaka/İZMİR Tel:0530 518 56 51

photo hosting

Çevrimdışı Cem MENGÜŞ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 2 027
 • Yer: istanbul
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2012, 19:29:35 »
Hacı paylaşım için sağolasın...meşakkatli bir iş...


hasanpektas

 • Ziyaretçi
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #13 : 04 Mart 2012, 19:50:18 »
Paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı Ali KALEMCİ

 • Sabit Üye
 • *****
 • İleti: 1 214
 • kurzhaarı olan avcının tüfeye ihtiyacı yoktur
 • Yer: RiZE
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #14 : 04 Mart 2012, 19:52:59 »
hacı abi eline sağlık güzel bi payalaşım abi
Ali KALEMCİ 1985 Çağlayan vadisi viçe Fındıklı/RİZE 0506 244 69 37 alidurmaz_53@hotmail.com

Çevrimdışı Mahmut KAPLAN

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 4 304
 • Avcılık Bir Tutkudur..
 • Yer: Edirne
Ynt: PARAGAT AVCILIĞI Paragat Nasıl Kullanılır ? Paragat Nedir ?
« Yanıtla #15 : 04 Mart 2012, 20:31:30 »
Paylaşım için Teşekkürler...


Mahmut KAPLAN - 1982 - EDİRNE

Seo4Smf Tagleri: AVCILIĞI PARAGAT 
 

Avclk