Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: PCP ye hava basma konusunda..  (Okunma sayısı 10556 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali BABAYİĞİT

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: kayseri
PCP ye hava basma konusunda..
« : 27 Mart 2012, 14:05:58 »
selam abiler,ben ali kayseri.den,devlet hastanesinde sağlık memuruyum.. havalı silahlara merakım var daha önce amcamın TORUN.dan bi havalı tüfeği vardı onu kullanmıştım şimdilerde iyi birşey almak istiyorum.. ama yorumlara baktım yaylı-pistonluların tepmesi çok olduğundan almak istediğim HATSAN MOD125 sniper den vazgeçmiş gibi oldum, pekte tavsiye edilmiyor anladığım.. tavsiye edileni de (mod.54 gibi, evanix gibi) pahalı, yani o fiyata güzel PCP alınır diye düşünüyorum.. ama PCP.lerde dolumu falan zahmetli gibi pompa olayları hakkında bilgim yok kullanmışlığım da yok.. bu video.larda gösterilen tüpleri ben kullanabilir miyim? böyle bi tüple mi dolum yapılıyor? böyle bir tüp pahalı mı? Sanayii den alabileceğim dolum yaptırabileceğim Oksijen tüpleri kullanılır mı? böyle bir tüple kaç dolum yapılabilir? bir araziye gittiğimde yanımda götürüp dolum yapabileceğim pompa nasıl birşey tavsiye edersiniz?köyde traktür lastiğine hava basmaya falan kullanılan kopressor de var o kullanılabilir mi acaba? 3. video da ki pompa uzun süren bi işlem, yorucu bi işlem gibi geldi bana :D sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim gerçekten.. Teşekkürler :D ..

Theoben Rapid Airguns : Filling the buddy bottle from a 300 BAR Diving Cylinder

BSA Guns - Operations : Dive Bottle(ft pump)

Intro to high-pressure hand pumps - Airgun Academy Episode 10

1988 Kayseri

Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

• Öner PEKŞİRİN
  • Teknik Admin
  • Avcı avını iyi tanıyandır...
  • Yer: İZMİR/Balçova
Ynt: PCP ye hava basma konusunda..
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2012, 14:15:48 »
Havalı konusunda deneyimli arkadaşlar var eminim sorularına cevap bulabilirsin...
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com

Çevrimdışı Ali BABAYİĞİT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2012, 14:40:48 »
sanırım veysel açarı ve mahmut kaplan gibi abilerden bahsediyorsun :D
[/b] :D
1988 Kayseri

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
« Yanıtla #3 : 27 Mart 2012, 15:06:31 »

Aynen kardeşim ikisinin bu tip tüfeklerde tecrübeleri vardır...
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

Çevrimdışı Özkan BAKIR

• Özkan Bakır
  • Moderator
  • Yer: Akhisar/Manisa
« Yanıtla #4 : 27 Mart 2012, 15:22:17 »
Ali bizim 112 Veysel'e özelden mesaj at bilgilendirsin seni..(aynı zamanda meslektaşsınız bak..)
Özkan BAKIR - 1958 - Akhisar Avcılık,Atıcılık ve Amatör Balıkcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği  genel sekreteri

Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

• Öner PEKŞİRİN
  • Teknik Admin
  • Avcı avını iyi tanıyandır...
  • Yer: İZMİR/Balçova
« Yanıtla #5 : 27 Mart 2012, 15:30:26 »

Bir de Mustafa GÜR abi var oda iyidir havalı konusunda...
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com

Çevrimdışı Ali BABAYİĞİT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 27 Mart 2012, 16:01:12 »
tamamdır abi özelden mesaj atarım.. mustafa gür abi de yardımcı olur inşl. :D
1988 Kayseri

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
« Yanıtla #7 : 27 Mart 2012, 16:05:50 »
Arkadaşımda pompa ile hava basıyor hatta birlikte dönüşümlü basıyoruz ama gerçekten çok zorluyor,akşamdan hava basıp ertesi gün kullanmak lazım yoksa o yorgunlukla atışlar bile zevk vermiyor.
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2012, 16:44:16 »
Bir de Mustafa GÜR abi var oda iyidir havalı konusunda...

unutmuşum hatırlatma için saol öner abi...
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

Çevrimdışı Cüneyt GÜÇLÜ

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 27 Mart 2012, 17:43:09 »
merhaba ali bey merek ettiniz konu hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya calışayım
1-en önemlisi pcp silahlar kesinlikle oksijenle doldurulmaz neden? oksijen yakıcı bir gazdır yağda yanıcıdır silahda kullanılan yağla tepkimeye girerek istenmeyen kazalar olabilir
2-pcp silahlar minimum dolum basıncı 200bardır normal komprasörler bu basınca ulaşamaz maxsimum16 bar civarında basınc üretirler (bu arada barla psi karıştırmayalım çünkü 250bar 3650psi yapar normal bir araba lastiği basıncı 30psi dir)
peki neyle doldurulur?
1-yüksek basınc pompasıyla özel kademeli pompalardır biraz zorluyo ama zamanla alışıyo insan bende hem hatsanın  hemde hill var daystate ye180bardan 250bara arada birkez dryn ederek ve pompayı arada birkez soğutarak20 dakkada basıyorum at44 ise 100 bardan 200 bara10 dakkamı alıyo ama zahmetli bir iş
2- enkolay yolu scuba tüpü bulunduğnuz yerde habaş veya  yüksek basın dolumu yapan biryer varsa buradan bu tüplere dolum yaptıra bilirsiniz
sonucta pcp zahmetli ama bi okadar zevlkli bir hobi bu arada pompalar fiatları 350 450 tl arasında scuba tüpleride300 1200 tl arasında
umarım yardımcı olmuşumdur
« Son Düzenleme: 27 Mart 2012, 17:48:12 Gönderen: Cüneyt GÜÇLÜ »
CÜNEYT GÜÇLÜ-   ''CESAR&LİZ''
MUĞLA/1973

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #10 : 27 Mart 2012, 18:03:10 »
Konuya hakim arkadaşlar gördüklerinde özelden mesaj atmaya gerek kalmadan bilgi ve tecrübelerini yazacaklardır...
« Son Düzenleme: 27 Mart 2012, 18:04:39 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Veysel AÇARI

• Sabit Üye
  • Yer: AkhisAr- mAnisA
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2012, 19:36:14 »
merhaba ali bey merek ettiniz konu hakkında elimden geldiğince yardımcı olmaya calışayım
1-en önemlisi pcp silahlar kesinlikle oksijenle doldurulmaz neden? oksijen yakıcı bir gazdır yağda yanıcıdır silahda kullanılan yağla tepkimeye girerek istenmeyen kazalar olabilir
2-pcp silahlar minimum dolum basıncı 200bardır normal komprasörler bu basınca ulaşamaz maxsimum16 bar civarında basınc üretirler (bu arada barla psi karıştırmayalım çünkü 250bar 3650psi yapar normal bir araba lastiği basıncı 30psi dir)
peki neyle doldurulur?
1-yüksek basınc pompasıyla özel kademeli pompalardır biraz zorluyo ama zamanla alışıyo insan bende hem hatsanın  hemde hill var daystate ye180bardan 250bara arada birkez dryn ederek ve pompayı arada birkez soğutarak20 dakkada basıyorum at44 ise 100 bardan 200 bara10 dakkamı alıyo ama zahmetli bir iş
2- enkolay yolu scuba tüpü bulunduğnuz yerde habaş veya  yüksek basın dolumu yapan biryer varsa buradan bu tüplere dolum yaptıra bilirsiniz
sonucta pcp zahmetli ama bi okadar zevlkli bir hobi bu arada pompalar fiatları 350 450 tl arasında scuba tüpleride300 1200 tl arasında

soylencek hersey soylenmıss her kelımesıne katılıyorum
Akhisar/Manisa-1982

Çevrimdışı Ali BABAYİĞİT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 28 Mart 2012, 01:01:13 »
teşekkür ediyorum gerçekten çok sağolun bilgiler için :)
1988 Kayseri

Çevrimdışı Cihan ADANALI

• Yeni Üye
  • *
  • AVCI UMDUĞUNU DEĞİL VURDUĞUNU YER....
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #13 : 11 Nisan 2012, 21:42:45 »
Dostum oncelikle bu tupler 200 bar a kadar doluyor,  scuba tuplerde doldurur ama onlarinda basinci dusunce doldurmaz en iyisi orjinal pompasi ,zaten  oyle siradan kompresor ne de hava pompolari bunu sikistiracak kadar doldurmaz,
Cihan ADANALI - 1986 - ANKARA

Çevrimdışı Cihan ADANALI

• Yeni Üye
  • *
  • AVCI UMDUĞUNU DEĞİL VURDUĞUNU YER....
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #14 : 11 Nisan 2012, 21:50:21 »
Ayrica yukarida bahsedilmis olsada tekrar yazayim ozellikle yaz aylarinda pompa fazla isinirsa oring contalar erime ve gevseme yapip bozuluyor gerci garantisi varsa muhim degil hemen yapiyor hatsan, ben iki kere pompa yaktim tavsiyem dinlenerek dolum yapiniz pompa isininca birakip biraz bekleyip tekrar basmaya baslayin ve kapasitenin ustune sakin cikmayin basinc inanilmaz derecede tehlikeli..
Cihan ADANALI - 1986 - ANKARA

Çevrimdışı Ali BABAYİĞİT

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #15 : 08 Ağustos 2012, 01:30:16 »
eyvallah çok sağolun çok teşekkürler
[/b]
1988 Kayseri

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
    • Emar Pazarlama Store Is Guvenligi Malzemeleri
  • Yer: Bornova/Izmir
« Yanıtla #16 : 08 Ağustos 2012, 11:56:11 »
Merhaba,

Havalı tüfek güzel bir hobidir.Pekçok olumlu tarafı olduğunu düşünüyorum.Güzel bir adım atmışsınız.Size benim önereceğim PCP tüfek Hatsan AT-44 ile başlamanızdır.

peki neyle doldurulur?
+1
Faber gibi bir markanın scuba tüpü olabilir.Dolum hortumu ve aldığınız tüfeğe göre de dolum aparatı almak gerekecektir.Tabi ki 5,5 olmalı ve kullanmanızı önerdiğim pelet ise JSB 18 grain olmalıdır.Dürbünzüz kullanılmayacağını unutmayın.Tüfekle gelen dürbün ilk zamanlarda işinizi görecektir.
Bu şartlar altında havalının zevkini yaşarsınız.

Sayg.
Mustafa GüR - 1974 - İzmir
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Akın ÇOLAK

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #17 : 03 Mayıs 2013, 12:44:39 »
konu biraz eski ama belki yazmamda faydası olur belkide daha onceden bılen yapan vardır ,ben scuba tup yerıne 10 lt 230 barlık azot tupu kullanıyorum hatsanın 155tl ye sattıgı reguletorunu 50 tl ye mal ettım,bankadan once basınclı tup ureten fırmada yangın sondurmecıydım ,10 lt 230  barlık tupude 150 tl ye mal edıyorsunuz habas gıbı yerler bu 10 lt lık yupe en fazla 150 bar basıyor tabı 230 bar ve 345 bar test basınlı olduguna daır uygnluk belgesı olan tupe 200-215 bar basıyor aksı halde 150 den fazla basmaz hatsanın aparatı 200 bar dayanıklı hortumdan benım yaptırdıgım 400 bara dayanıklı tupu gazı aparatları 200 -250 mal edersınız tupu de aracınızda rahatlıkla tasırsınız kunu ıle ılgılı resım ve vıdeoları paylasır ılgılenenlere yarar umarım
Type-r 52
Gsm: 0 507 640 50 52 1985İstanbul

Çevrimdışı Veysel AÇARI

• Sabit Üye
  • Yer: AkhisAr- mAnisA
« Yanıtla #18 : 03 Mayıs 2013, 14:29:09 »
akın bey her ne kadar  tam anlamasamda anlatmak ıstedıgınızı benım ışıme yarayabılır bıraz daha acarsnız cok faydalı olucak
Akhisar/Manisa-1982

Çevrimdışı Akın ÇOLAK

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #19 : 21 Mayıs 2013, 21:13:53 »
veysel bey pcp tufeklere hava basma olayını nettekı sıtelerden daha uyguna kendımız yapa bılırız demek ıstedım pcp için tüp ve dolum aparatı yaklasık 200 tl ye yapabılıyoruz gıdıpte scuba tup almaya gerek yok hazır aparata gerek yok ben 10 lt lık tuple su ana kadar 16 defa 200 bar bastım ve tam 200 olarak bi 7 daha basar sonrası yavas yavas dusuk basmaya devam eder yanı okadar paraları vermeye gerek yok ısteyen arkadaslar olursa tuplerı ucuza mal edebılırım aparatlarıda yaptırabılırım numaram 0 507 640 50 52
Type-r 52
Gsm: 0 507 640 50 52 1985İstanbul

Seo4Smf Tagleri: hava konusunda basma 

Avclk