Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Seter'im Av Yapmıyor  (Okunma sayısı 3260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sadık Mehmet ÇİFTÇİ

• Aktif Üye
  • **
  • Yer: Mersin
Seter'im Av Yapmıyor
« : 06 Eylül 2012, 10:21:42 »
Hepinize selam,kazasız belasız keyifli avlar dilerim sayın avcı dostlarım ve ustalarım.
Geçen sene 13 eylülde doğan setterimi tüm eğitimlerden sonra bu yıl ava sokmaya başladım,fakat bazı sorunlar ile karşı karşıyayım,köpeğim erkek çevremdeki herkes 2 yaşından sonra av yapacağını söylüyor ama ben buna pek katılmıyorum hayvan ne kadar av görürse o kadar ustalaşacak kanaatindeyim.Maalesef köpeğimin avla hiç alakası yok gibi,önümde geziyor ama doğru dürüst arama yapmıyor,geçen hafta konyada avlandım,  6 av günün son 2 gününde kuş kaldırabildi o da ferma durmadan direk üstlerine gitti,önünden kalkan birkaç kuşu vurdum,herşeyi bir komutumla bana getiren hayvan kuşu ağzına almak istemedi,sonraları zorla zorla 1-2 kuş getirttirdik ödül felan verdik,pancar içine düşen kanat kırığı kuşları bulamadı,arazide ne kadar kırlangıç,tarla kuşu,v.s kuş varsa kovaladı,bazen başına buyruk kendi halinde dolaştı ne bileyim hani köpek kuş bulamaz ama hırslıdır dolaşır aranır bunda o da yok,haliyle 1 yıl boyunca bu kadar emek verdikten sonra hayvanın böyle tavırları beni gerdi,hata belki ama açık konuşmak gerek sinirlerime engel olamadım bir kaç kerede canını yakacak şekilde vurdum.Acaba bundan sonrası ne olur,avda kendi haline bırakıp görmezden mi geleyim,bu hayvan av yaparmı beklemek mi gerek,yorumlarınızı bekliyorum.Saygılar
1977 MERSİN

ÖMER ALBAYRAK

• Ziyaretçi
Ynt: Seter'im Av Yapmıyor
« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2012, 11:43:03 »
selam sadık mehmet bey.aynı yazdıkların benim 11 aylık pointer dişim içinde geçerli yaklaşık 6 sefer ava götürdüm dediğin gibi arazide ne kadar kırlangıç ve değişik kuşlar peşinde koşuyor.bıldırcın vurdum önünde olmasada buldu getirdi yani bıldırcın kokusuna alışıyor.2 sefer getirdi ise 4 sefer getirmedi.neyse esas tavsiye edeceğim yere gelelim.   
 ikimizin köpeğide yeni sezonda ilk defa ava çıkarıyoruz yabancı kuşların peşinde gitmesi normal gidecek ama senin o kuşlarla ilgilenmediğini görünce o kuşlarla oynamasının bırakacak zamanla tabi hemen değil.bıldırcın vurduğunda köpeği heycanlandır yani hadi oğlum aferim vs.arazide gezerken yaralı vurduğun kuşu köpek görmeden sakla ve tekrar kuşun üzerine köpeği götür.giderkende köpeği heycanlandır kusa doğru küçük taş parçası falan at ara,ara oğlum aferin gibi kuşu buluncada aferim de heycanlı ve sevinçli şekilde köpeğe arkanı dön ve 4  5  adım at gel buraya diye yada hangi kelime ile yanına çağırıyorsan çağır.gelincede sevinçli bir şekilde aferim de 1  2  dakika sev.benim poiter gözüme girmeye başladı tabi kızdırdığı taraflarda çok ama erken tam randımana girmesi için çooooook ava gitmesi ve çok kuş görmesi sahibinin hangi hareketlerine sevindiğini hangi hareketlerine kızdığını bilmesi lazım.ebnce bu sezon ikimizin köpeğide avda herşeyi yapmasada bizi tatmin edecek ama dediğim gibi zaman lazım.bence 2 veya 3 yaşında randımanlı olacaktır.aksilik bu yıl bıldırcında yok denecek kadar az her ava gittiğimiz gün ya 4 yada 5 bıldırcın görüyor bence buda yetersiz bizim köpekler için.

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2012, 12:45:22 »
Vallahi Ömer Bey bilmiyorum çok karamsar olmaya başlamıştım,birde dediğiniz doğru av çok az köpeklere doğru düzgün av gösteremiyoruz haliyle hayvanın öğrenmesi gecikiyor,artık fermasını felan da geçtimde bari dağda yaralı kalanı bulsa vurupta kaybettiğim hayvan olunca çok morelim bozuluyor keşke vurmasaydıma kadar düşünüyorum
1977 MERSİN

Çevrimdışı İsmail VAROĞLU

• Sabit Üye
  • VATAN MİLLET SAKARYA
  • Yer: sakarya
« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2012, 15:12:10 »
sabır en buyuk erdemdır.arkadaslar lutfen cezalandırmak ıcın kopege vurmayın..bazı kopekler boyledır..ava alısması zaman alabılır..tabıkı bızlrın tutumlarıda cok onemlı bu konuda..ksu dustugu zaman gıtmeyın.önune gecmeyın arkasından yuruyun bırakın o bulsun hem kokusu saglamlasıronu heyecanlandırın ne aradıgını bılmesını saglayın.herkes mısyonunu bılsın..sen bulacaksın ben vuracagım seklınde..bu iş aşam aşamadır..benım kopegım erkek kurzhaar bu sezon ılk avı..pazar gunu 9 uveyk vurdum.aycıcegının ıcınden sandalyeden hıc kalkmadım.hepsını ayagıma getırdı..her seferınde onu sewıp heyecanlandırdım.illa bişey vermenıze gerek yok.basını gıdısını oksamanız yeterlı..o getırdıgı avdan bişey beklemıyor.sızden beklıyor..mutlaka duzlecektır..kopegını begenmeyıp her sezon kopek degıstıren avcılardan olmayın..selamlar
ismail VAROĞLU
05333729275
A Rh+ 1972 SAKARYA
ÇAĞIRAMAZSAN.! VURAMAZSIN!

fuzulitabar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2012, 16:33:47 »
Biraz sabır arkadaşlar sizin köpeğiniz 6 yaşında bir çocuk olarak düşünün. Biraz daha büyüsün göreceksiniz sizi mutlu edecek çok güzel hareketleri olacak. Getirme olayını çok önemsemeyin bazı köpekler getirmez. Önemli olan ferma arkadaşlar. Ferması bol avlar dilerim.

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2012, 18:15:40 »
Biraz sabırlı olun herşey düzelecektir verdiğim linki incelemeniz faydalı olacaktır...

http://www.durustavci.com/forum/empty-t7395.0.html;msg107420#msg107420
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2012, 19:02:01 »
Biraz sabırlı olun herşey düzelecektir verdiğim linki incelemeniz faydalı olacaktır...

http://www.durustavci.com/forum/empty-t7395.0.html;msg107420#msg107420
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Serkan ZEYBEK

• Sabit Üye
  • Yer: izmir buca
« Yanıtla #7 : 06 Eylül 2012, 21:52:38 »
sadık kardeşim bu tip şeyleri internette yazmak yada yorum okumak çözüm değildir .. ( ben setter ve pointer hastasıyım ) başkada köpek beslemem ve avlanmam .. bu işler canlı tecrübeye bağlıdır .. ben 24 saat köpeklerle yaşar hatalarını ve kusurlarını analiz eder ona göre hareket ederim ...    sorun köpekte değil bence sende .. önce kendin gelişeceksin sonra köpek senden ögrenecek .. 2 tip avcı vardır biri acemi avcı  diğer köpek ise akıllı ( buda onun şansına olur )  avcılığı köpek sahibine öğretir .. 2. si ise sahibi iyi avcıdır köpeğe avı ögretir ...   sen hangi kısımdasın ona bak önce derim kardeşim ... ( bak sana örnek millet ayıya bisiklet bindiriyor .. aslanı ateş içinden geçiriyor ... vs.. vs...  millet aşmış olayı yani   ;)   sen kendin muhassebe yap önce .. ve yaşı köpeğin çok genç daha ... benim anladığım kadarı ile açık yazayım senin av arkadaşlarında olan aynı yaşta köpekler var ve av yapıyorlar .. ( ama senin köpeğin o randımanda olmadığı için sabırsızlanıyor ve kızıyorsun ...       aslında bence kahpe köpek en iyi mamayı alıyom sana ve millet kuru ekmekle bakıyor köpeğiyle av  yapıyor dermiş gibisin  köpeğine .!! ( ve bence diyorsun )   ama inan bu iş kuşun çok yada  az olmasıylada alakası yok ...  sabredecen ve bu işi bilen iyi usta kendine tayin edip ögrenecen ..  ha klavuzun karga olursa o zaman yandın ..  :)   bu işin en büyük rolü köpek ile iletişimin ben ona aşk derim eger köpeğini kendine aşık edersen yapamayacağın hiç bir şey yok ...  ve sabretmeyide ögren ... sonra pişman olursun .. inşallah köpeğin süper bir avcı olurda seni utandırır..  tek temennimiz budur kardeşim rastgele ...  (  iyi köpek kuşun az olduğu yerde uzman olur  ;) ) gerisi avcı yalanı  ;D ;D  SAYGILAR
İzmir- buca  0537 657 72 14

Uploaded with ImageShack.us

Çevrimdışı Mustafa BÜYÜKKARDEŞ

• Sabit Üye
  • Kurzhaar ile avlanmak ayrıcalıktır
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
  • Yer: ESKİŞEHİR
« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2012, 22:34:59 »
şimdi toprağın kızgın olduğu bu dönemde, ne usta köpekler iş yapmıyor, vurulmuş bıldırcının üstüne basıp geçiyor
bence sabırla devam, o daha birinci sınıfı giden çocuk, zamanla sınıf atlayacaktır
sık ava çıkarın, ama sıcakta değil, sabah saat 7-9 arası, 1-2 saat.
Eskişehirli oldum artık...
Fenci Mustafa hoca-1957-Bursa
İçteki hainlere, dışarıdaki düşmanlara bu vatan topraklarını çiğnetme yarabbi. amin.

Eskişehir

Çevrimdışı M.Kemal KESKİN

• Sabit Üye
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #9 : 07 Eylül 2012, 01:25:15 »
Senin köpek bütün yavru köpeklerin yaptıklarını sergiliyor. Avı bazen getirmemesi benim tahminim yorulduğundandır. Kırlangıç, tarlakuşu vb. kovalaması av yapacağının bir işaretidir. Sen yine de böyle davrandığında hayır de zamanla neyi avlanacağını öğrenecektir. Zamanla kolay yorulmayacak, ferma da edecektir. Köpeğin güzel olduğunu düşünüyorum. Biraz sabır etmen gerek, köpek kolay yetişmez.

M.Kemal KESKİN - 1957 -İSKENDERUN
0 505 4577838

Çevrimdışı Ali Osman ŞAHİN

• Sabit Üye
  • avcılık ve vicdan ikisi birlikte olsun
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2012, 09:05:25 »
bendede aralık 2011 doğumlu kurzhaar var tarık abiden izmirden aldım bıldırcınla başladık il gittiğimde ne arama yapıyor ne av alakasız gezdik dolaştık bir iki bıldırcın gördü bu böyle üç defa devam etti ama şimdi fermalar olsun bıldırcın bulma olsun inanılmaz ilk avlarda bende vurduğum 5-6 bıldırcını arazide bulamadık hiç kızmadım ama şimdi maşaallah hiç bişey kalmıyor hele fermaları falan mükemmel hayret ediyoruz. sabırla oluyor valla tarık abi ve mahmut usta Allah razı olsun sizden bu köpekle ben nezaman ava gitsem boş dönmem inanılmaz bir arama hırsı var hepinize teşekkürler....
1979-Çanakkale

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2012, 09:07:54 »
Tüm yanıtlar ve tavsiyeler için teşekkür eder, kazasız belasız keyifli avlar dilerim.
1977 MERSİN

Çevrimdışı Selim KERİMOV

• Sabit Üye
  • Yer: Bakü
« Yanıtla #12 : 18 Eylül 2012, 13:34:31 »
deyerli biilgiler  teshekurler
1984 Azerbaycan Bakü

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2012, 16:17:07 »
Önünde 30 kuş vurdum bu zamana kadar hala ferma yok.13 aylık oldu koku süper arama süper ama kuşu buldumu bodoslama dalıyor ,acaba artık önünden kalkana atmasammı diyorum,diğer kuşlara felan dalıyor hiç sesimi çıkarmıyorum kovalayınca belki akıllanır diyorum ama yok adam tarla kuşlarını,kırlangıçları kovalayıp duruyor,sabırla bekliyoruz.
1977 MERSİN

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
« Yanıtla #14 : 01 Ekim 2012, 17:13:45 »
Sadık abi acele etme ;)
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı HasanGÜZEL

• Sabit Üye
  • Yer: k mara?
« Yanıtla #15 : 01 Ekim 2012, 18:57:09 »
Biraz sabırlı olun herşey düzelecektir

"Arkandan konuşanlardan daima bir adım öndesindir"

Çevrimdışı Osman Hanzade TANFER

• Aktif Üye
  • **
  • Yer: Manisa/Salihli
« Yanıtla #16 : 01 Ekim 2012, 23:17:40 »
Setter çok nazik ama bir o kadar da inatci dominant bir kopektir... Getirmesi fermasi oturması kalkması ustalıkla ve sabırla öğretilmesi gereken dünya güzeli bir irktir... Eğer köpeğinizde yapısal fizyolojik bir sorun yoksa ( özellikle koku alma ) size de ki setter heran sahibini yanında görmek isteyen bir irktir av yapmaması mümkün değildir... Setter  sert sözü dayağı sevmez eğer bunları zamanında yaptıysanız onu sizden daha çok sevecek birine verin, sizi ömrünce affetmez...  Sorun belki de bu olabilir.
Osman Hanzade - 1978 - Manisa - Salihli

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #17 : 11 Ekim 2012, 14:33:45 »
Evet beklediğimiz fermalar nihayet gelmeye başladı,fakat buradan değişik tecrübeler edindim.Bunları sizlerle paylaşmak isterim.Geçen cuma köy merasında köpeğimle antrenmana çıktım zira oraya kuş iniyordu,fakat silah almadım av günü dışında diye,maaşallah orayada bi güzel kuş inmiş,köpek 7-8 kuşu bodoslama uçurduktan sonra 9 .kuşta nihayet fermayı çaktı,sonrasında 5 ferma daha verdi,dün yine meraya antrenmana götürdüm 3 ferma verdi.Benim buradan çıkardığım sonuç
1-Erkek köpek şu yaştan sonra av yapar,şu aydan sonra av yapar olayı bence doğru değil,çünkü av sezonunda 4 aylık bir köpek ava girdiğinde 7-8 aylıkken bıldırcını öğreniyor fakat köpek bıldırcın sezonunun ortasından dünyaya geldiyse ve av yapmadıysa ancak yaşına geldiğinde av yapıyor ve bir köpeğe ne kadar çok av gösterirseniz işi o kadar çabuk öğreniyor,yoksa sahada sürekli 3-5 kuş bulursanız hayvan zorlanıyor(şu ana kadar vurduğum veya vurmadığım önünden 50 kuş kalkmıştır).Ayrıca tarla kuşlarını,kırlangıçları v.s kuşları kovalamasını kesinlikle engellemeyin,koşsun dursun peşinden, en sonunda anlıyor.
2-Köpeği 2.5 aylık iken sahiplenmiş iseniz aranızda yaşanmış olan ufak tefek problemlerde hayvan size kısa süreli küsüyor,kindarlık yapmıyor,yani yok efendim seter şöyle nazikmiş te kızarsan av yapmazmış ta efendim kin tutarmış ta böyle genellemeler doğru değil,insan karakterleri gibi karakterleri var köpeklerinde,önemli olan sizin onun karakterini iyi analiz etmeniz.
3-Kesinlikle köpeğe iyi mama yedirmeli zeka gelişimi ve iskelet kas gelişimi için bu son derece önemli
4-Son olarak Mahmut Usta'nın da dediği gibi köpek 1 yaşına kadar fiziksel olarak çok zorlanmamalı,ben böyle yaptım ve şu an köpeğim çok uzun süreli av yapabiliyor.Herkese Saygılar
1977 MERSİN

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
« Yanıtla #18 : 11 Ekim 2012, 19:24:47 »
Evet beklediğimiz fermalar nihayet gelmeye başladı,fakat buradan değişik tecrübeler edindim.Bunları sizlerle paylaşmak isterim.Geçen cuma köy merasında köpeğimle antrenmana çıktım zira oraya kuş iniyordu,fakat silah almadım av günü dışında diye,maaşallah orayada bi güzel kuş inmiş,köpek 7-8 kuşu bodoslama uçurduktan sonra 9 .kuşta nihayet fermayı çaktı,sonrasında 5 ferma daha verdi,dün yine meraya antrenmana götürdüm 3 ferma verdi.Benim buradan çıkardığım sonuç
1-Erkek köpek şu yaştan sonra av yapar,şu aydan sonra av yapar olayı bence doğru değil,çünkü av sezonunda 4 aylık bir köpek ava girdiğinde 7-8 aylıkken bıldırcını öğreniyor fakat köpek bıldırcın sezonunun ortasından dünyaya geldiyse ve av yapmadıysa ancak yaşına geldiğinde av yapıyor ve bir köpeğe ne kadar çok av gösterirseniz işi o kadar çabuk öğreniyor,yoksa sahada sürekli 3-5 kuş bulursanız hayvan zorlanıyor(şu ana kadar vurduğum veya vurmadığım önünden 50 kuş kalkmıştır).Ayrıca tarla kuşlarını,kırlangıçları v.s kuşları kovalamasını kesinlikle engellemeyin,koşsun dursun peşinden, en sonunda anlıyor.
2-Köpeği 2.5 aylık iken sahiplenmiş iseniz aranızda yaşanmış olan ufak tefek problemlerde hayvan size kısa süreli küsüyor,kindarlık yapmıyor,yani yok efendim seter şöyle nazikmiş te kızarsan av yapmazmış ta efendim kin tutarmış ta böyle genellemeler doğru değil,insan karakterleri gibi karakterleri var köpeklerinde,önemli olan sizin onun karakterini iyi analiz etmeniz.
3-Kesinlikle köpeğe iyi mama yedirmeli zeka gelişimi ve iskelet kas gelişimi için bu son derece önemli
4-Son olarak Mahmut Usta'nın da dediği gibi köpek 1 yaşına kadar fiziksel olarak çok zorlanmamalı,ben böyle yaptım ve şu an köpeğim çok uzun süreli av yapabiliyor.Herkese Saygılar

Sadık abi köpeğinin istediği gibi olmasına sevindim,nasıl insan ne kadar çok tecrübe ettiğinde o işi en iyi şekilde çözüyorsa hayvanlarda da bu aynı ;) Gözünaydın...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #19 : 11 Ekim 2012, 22:00:19 »
Sağolasın Osman kardeşim valla baya uğraştırdı beni kerata ama şimdi fermalar şakır şakır geliyor,kimisi boş çıkıyor fermaların ama olsun önemli değil zamanla alışacak,ayırt edecek,önemli olan kokuya ferma veriyor olması görerek ferma vermiyor,inşallah yıllarca güzel avlar yaparım kendisi ile zira av yapsada yapmasada ölünceye kadar bende kalacaktı,eğer av yapmasaydı içimde biraz burukluk olacaktı bunuda atlattık şükür.Tüm avcı dostlara selam
1977 MERSİN

Çevrimdışı Onur ŞEREFHANOĞLU

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #20 : 17 Ekim 2012, 15:00:52 »
Bir süre daha ferma vermeden kuş uçurursa atma bence.Son avlarda tüfek götürmemen isabet olmuş.
Bolu-mudurnu 1978

Seo4Smf Tagleri:

Avclk