Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: ŞOKLAR-SAÇMA DAĞILIMI-MENZİLLERİ  (Okunma sayısı 17330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
ŞOKLAR-SAÇMA DAĞILIMI-MENZİLLERİ
« : 22 Mayıs 2010, 16:40:06 »
Dominant veya Hakim Göz

Nasıl ki sürekli olarak kullandığımız bir elimiz varsa(sağ ve ya solla yazı yazmak gibi),sürekli olarak ta kullandığımız bir gözümüz vardır.
En doğru ve isabetli atışların dominant ve ya hakim gözümüzü kullanmakla olacağı bir gerçektir.Genellikle hakim göz her zaman bizim hakim elimizle aynı olmayabilir.

Baskın gözünüzü belirlemek için;
1.Her iki elinizin parmaklarını kullanarak başparmaklarınızı ve işaret parmaklarınızı kullanarak resimde görüldüğü gibi bir üçgen oluşturunuz.
2-Meydana getirdiğiniz üçgeni bozmadan her iki kolunuzu dişa doğru esnetin.
3-Oluşturulan bu üçgenden uzaktaki bir nesneye üçgen içinden tek gözle odaklanmaya çalışırken diğer gözde açık olmalıdır.
4-Ellerinizi havaşça yüzünüze getirin.Parmaklarımızdan oluşturduğumuz üçgenden nesneyi görmeye çalışın.Bakmaya çalıştığınız delik sizin baskın göze doğal gelecektir.

Baktığınız gözden eğer emin değilseniz,bir anda diğer göze geçin bu arada zayıf göz elinizin arkasını görecek.Değiştirdiğiniz göz üçgen içinde güçlü ve net bir şekilde nesneyi görüyorsanız hakim gözünüz o gözdür.

[size=10pt]
AV TÜFEKLERİ ÇAPLARI
[/size][/size]
Tüfek Şokları ve Saçma Yolu
[/color]
Bir fişek av tüfeğinden ateşlendiği zaman, saçmalar namludan çıkarken yayılmaya ve dağılmaya başlar.Saçmalar namludan uzaklaşmaya başlar, atışın uzunluğu ve kullanılan çap saçmaların daha az veya daha çok yayılmasını dağılmasını sağlar.Bu yayılma atış diğer bir tabirle saçma yoludur. Bu yayılımın kontrolü için tüfek şokları kullanılır,ki saçmanın izlediği yolla hedefe vurduğu zaman hedefin üzerindeki dağılımı etkiler..
•   Gideceğimiz av bizim kullanacağımız şoku belirler.. Bir av tüfeğinde şok saçmanın namludan sonraki dağılımının nasıl olacağını kontrol eder.Burada kullanılan fişeğin hızı ve atılan mesafa çok önemlidir.Şoklar av tüfeğinin gücünü değiştirmez—sadece saçmanın belirli mesafelerde dağılımının farklı olmasını sağlarlar.

•   Yukarıda ki resimde aynı şokla atılan farklı çaplarda saçmaların ortak yayılımını göstermek te olup Çeşitli mesafelerde atış çizgisinde kaç tane saçmanın hedef üzerinde nasıl bir dağılım yapacağını göstermektedir

Fişek Kullanılan Çelik Saçmalar
[/color][/b]
Çelik saçmalar kurşundan yapılmış saçmalara oranla daha az hafif olup aynı çaplarda üretilmişlerdir.Bu nedenla hızları ve mesafeleri daha azdır. Çelik saçmalar kurşun saçmalardan daha sert olup,kurşundan yapılan saçmalara oranla yüzleri daha düzgün imal edilmiş ve bu düzgünlük onlara kurşun saçmalar kadar olmasa da atılan mesafelere hedef üzerinde pekte kötü bir dağılım yapmamaktadır.
Bundan dolayıdır ki avcılar çelik saçmalı fişekler kullanırken saçma boyutunu normal kurşundan yapılmış saçma boyutundan bir ve ya iki numara daha büyük kullanırlar.Kurşundan yapılmış bir saçmayla aynı boyutta yapılmış bir çelik saçmaya oranla hedefte daha iyi bir dağılım göstermektedir.  Su kuşlarının avında kullanılan çelik saçmalar eğer daha evvel kullanılmadıysa hedef üzerindeki dağılımına baktıktan sonra avda kullanılmalıdır.
Hedef üzerinde etkili bir dağılım avın anahtarıdır olmazsa olmazıdır.Gidilecek ava göre seçilebilecek en küçük saçma boyutunun 30 inç bir daire içerisinde  yapacağı düzenli bir yayılım en ideal yayılımdır.Bu şu demektir.Bıldırcın avında 8-9-10-11 numaralı saçmaları kullanıyoruz.30 inç bir daire içine belirli bir mesafeden atılacak olan saçmaların hedefteki dağılımına bakıp en idealini kullanmak demektir.Burada da çıkacak sonuç kanaatimce 10 ve ya 11 numaradır.Full şokla atılan çelik saçmalar genellikle hedef üzerinde yoksul(vasat) bir dağılım meydana getirmektedir.
[size=10pt]Av Tüfeğinde Saçma Dağılımı[/size]
[/b][/size][/color]
Hiçbir zaman için iki ayrı tüfek aynı gramaj ve aynı mesafede ve aynı saçma numarasıyla hedefte aynı saçma dağılımını yapmaz.Bazı olaylardan dolayı saçma dağılımının merkezi hedef üzerindeki dağılımı kötü olacaktır. Yaşanmış bazı örneklerde hedefteki dağılımda saçmalar arasında aralıklar olabilir.Bunların değişmesinin sebebleri olarak tüfeğin ateşleme mekanizması,kullandığınız fişek markası,attığınız hedefin boyutu ve uzaklığı ile beraber yaptığınız atış tipi hedef üzerindeki dağılımı belirler.

30 inç çemberinin içindeki saçma dağılımı uygun olmalıdır.Düzenli ve temiz bir dağılım avı garanti eder.dağılım fişekte bulunan saçma adedinin yeterli bir yüzdesini içermelidir.Bu en azından %55-%60 olmalıdır.

Bu deneye değişik fişek ve değişik şoklarla devam edebilirsiniz.Ta ki 30 inç çemberinin içindeki saçma adedini yani yoğunluğunun kullandığınız fişeğin saçma adediyle bağlantılı olarak düzenli bir yüzde ve yoğunluk sağlayıncaya kadar.Bu da sizin avda daha istikrarlı olmanızı ve eve avla dönmenizi avı kaçırmamanızı en önemlisi de vurulan avın yaralı gitmemesini sağlayacaktır.
Aşağıda ki tabloda aynı fişek,aynı tüfek ve farklı şoklarla  yapılan atışların  şok değerlerine göre hangi mesafelerde eşit olarak açıldığını gösteren bir tablodur.
1 yard   0,9144 m

KULLANDIĞIMIZ SİLAHLARIN MENZİLLERİ
[/size]
Arkadaşlar birçoğumuz değişik silahlar kullanıyoruz.Kimimiz av tüfeği kimimiz yivli tüfek kimimizde tabanca kullanıyoruz.Bu kullandığımız silahlarla yaptığımız atışlarda mermilerin ve ya saçmaların ne kadar uzağa yani mesafeye gittiğini acaba kaç kişimiz biliyor ?Atış yaparken lütfen sadece ava odaklanmak yerine avın gerisinde bulunan canlıları da düşünmek gerekiyor. Silahın ateşlendiğinde merminin gideceği mesafeği her avcının bilmesi gereken kritik bir konudur.Merminin gideceği maksimum mesafeği bilmeden ateşleyen bir avcı avının dışında diğer canlılara hatta insanlara zarar verebilmekte ve bu durum karşısında bilmediğinden ‘’Benim attığım mermi bu kadar gitmez’’demektedir.
Etkili ve temiz bir ölüm için silahının etkili menzilini bilen bir avcı her zaman muvaffak olur.Etkili menzil her zaman merminin gideceği menzilden daha azdır.
Mesafelerin tahminini iyi yapmak ve ya yapamıyorsa bunun yerine uzaklık ölçerleri kullanmak,silahının attığı merminin azami gidiş ve etkili menzilini bilmek avlanmanın önemli kurallarındandır.
Aşağıda ki tabloyu lütfen inceleyin.İncelediğinizde kullandığımız silahların ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz.

1 FEET 30,48cm ve 1 MİL 1609 m olduğuna göre mermilerin ve saçmaların gittikleri mesafe pek küçümsenecek bir mesafeler değil.Bu yüzden Değerli arkadaşlarım ilk önce lütfen ve lütfen EMNİYET.

Umarım arkadaşlar faydalı bir bilgi olmuştur.
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2010, 17:04:13 Gönderen: GAZİ SUBARİ »
AV BAHANE SPORU ŞAHANE Gazi SUBARİ - 1969 -İSTANBUL

[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Ynt: ŞOKLAR-SAÇMA DAĞILIMI-MENZİLLERİ
« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2010, 16:52:28 »
gazi bey bu yararlı bilgiler için teşekkürler
tercüme ederken çok zorlanmadınız umarım
arkadaşlar buradaki bazi bilgiler direkt biryerden alınma değil
gazi bey onları kendisi tercüme ediyor metin haline dönüştürüp bizlerle paylaşıyor o yüzden bu bilgilerin kıymetini bilin (tabiki bende)
tekrar tşk gazi bey
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2010, 16:59:55 »
gazi bey bu yararlı bilgiler için teşekkürler
tercüme ederken çok zorlanmadınız umarım
arkadaşlar buradaki bazi bilgiler direkt biryerden alınma değil
gazi bey onları kendisi tercüme ediyor metin haline dönüştürüp bizlerle paylaşıyor o yüzden bu bilgilerin kıymetini bilin (tabiki bende)
tekrar tşk gazi bey
Teşekkür ederim Hacı Hüseyin Bey.1 aydır çalışıyordum üstünde.Yanlış tercüme olur sonra arkadaşlara yanlış aktarmış oluruz diye biraz daha titiz davranıyor insan.
Umarım arkadaşlarımızın işine yarayan bilgiler vardır.

[[ AKLIMIZIN VE KALBİMİZİN BİR KENARINDA BİZ YAŞADIKÇA YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN ]]

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2010, 17:04:29 »
Gazi abi eline emeklerine sağlık paylaşım için teşekkürler.
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Necip ÖZTEN

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2010, 17:16:38 »
teşekkürler gazi  çok saolasın çok faydalı bilgiler.
Necip ÖZTEN - 1971 - DENİZLİ

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2010, 18:36:16 »
Hikmet Abi çok sağol.Abi atabiliyorsa devam etsin derim.Ama beceremiyorsa sol omuzla atmaya çalışacak.Kendini sol omuza alıştıracak.Başka yoluda yok gibi abi.

Çevrimdışı Tarık TOKATLI

• Moderator
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2010, 18:50:21 »
           Gazi abicim değerli bilgilerin için çok teşekkürler.Sitemizin araştırmacı bir abisi olduğu içinde
   çok mutluyum.Gazi abicim bu değerli bilgilerinin devamını bekliyoruz
16/10/1973 Güzelbahçe-Yelki/İZMİR İkamet:Karşıyaka/İZMİR Tel:0536 8614009

photo hosting

Çevrimdışı Ali KAVAS

• Moderator
« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2010, 19:06:04 »
paylaşım için teşekkürler.
ALİ KAVAS  1981 - KKTC LEFKOŞA

Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

• Öner PEKŞİRİN
  • Teknik Admin
  • Avcı avını iyi tanıyandır...
  • Yer: İZMİR-Balçova
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2010, 21:50:25 »
Gazi Abi çok güzel bir paylaşım ellerine sağlık
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir-Balçova   0506 587 42 87
opeksirin@hotmail.com

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2010, 22:54:34 »
  Abim bu araştırmayı 1 aydır yapıyormuşsun ve bana bunu yayınlamadan 1 hafta önce açıklıyorsun görürsün sen :) Abi bu mükemmel paylaşım için çok teşekkürler...
  Bu yukarıdaki tabloları incelediğimde bir kez daha babamdan bolca duyduğum şu söz aklıma geliyor "SAÇMANIN MENZİLİ YOK"...Gerçektende çok doğru bir laf,hiç beklenmedik mesafelere gidiyor gerçekten...Şahsi tabancamla uzun menzil atışı yaptığımda babama da aynı şeyi tabanca mermisi için söylemiştim :) (Bu sayede benimle iddiaya giren arkadaştan hala bir 70'lik rakı alacağım var :))
  Elimizdeki silah ve mühimmatın ne kadar etkili olduğunu şimdi bir kez daha iyi anladığımızı umuyorum...Oraya saçma gitmez diyerek hedefin arkasındakini de göz önüne almak lazım ve tabi bunu söylerkende etkili menzili dikkate alarak yaralı gitmemesi için uygun mesafedeki av hayvanlarına atış yapmak lazım. ;)
  Eeee her zaman söylerim silah ve mühimmat çok bilinmeyenli denklem gibidir.Şok,gramaj,rakım,hava şartları da göz önüne alarak en uygum mühimmatı ve şok kullanmak en iyi sonuçları verecektir...

« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2010, 22:55:47 Gönderen: OSMAN KURT »
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
« Yanıtla #10 : 22 Mayıs 2010, 23:14:56 »
Hikmet Abi çok sağol.Abi atabiliyorsa devam etsin derim.Ama beceremiyorsa sol omuzla atmaya çalışacak.Kendini sol omuza alıştıracak.Başka yoluda yok gibi abi.
Ben bir şey önerebilirim;1-Sol gözünü kapatacak.2-Sağ gözünü çalıştıracak.İkinci şıkta baskın göz bantla kapatılırsa ve günde iki saat öyle kalırsa göz tembelliğini kaybettirebilirsiniz...
Hikmet abi ben bunu bilmiyordum.Güzel bir teknik.Teşekkürler abi.
Osmanım bir aksilik olur diye söylemek istemedim.Biliyorsun bizim işleri.Bu yazıyı ilk okuduğumda bende şaşırdım.Özellikle 7 mm Rem.Mag.Bu kadar uzağa gidebileceğini hiç ummazdım.
Saçma menzili ise beni çok hayrete düşürdü.Sonra düşününce ki bazılarımızın başına gelmiştir.70m-80m den tavşanı indirdim diyen arkadaşlara biraz atıyor gözüyle bakarız.Bence doğru özellikle bizlerim klavuz saçmalar diye tarif ettiğimiz saçmaların menzili yok.Bu yüzden tekrar tekrar söylemekte fayda var İLK ÖNCE EMNİYET

Çevrimdışı Ertan ACAR

• Sabit Üye
« Yanıtla #11 : 22 Mayıs 2010, 23:22:26 »
          Gazi abicim değerli bilgilerin için çok teşekkürler.Sitemizin araştırmacı bir abisi olduğu içinde
   çok mutluyum.Gazi abicim bu değerli bilgilerinin devamını bekliyoruz
ERTAN ACAR  1982  BALÇOVA-İZMİR

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2010, 00:05:50 »
Gazi abi eline emeğine sağlık.Ordudonatım sınıfı branşından olduğum için bahsettiğin konular tanıdık geldi ama senden öğreneceğimiz daha çok şeyler var üstadım.Dostlarımda bu işin bilincedirler ama kullandığımız ekipmanlar bilincsizce kullanıldıklarında çok tehlikeli olabiliyorlar seninde dediğin gibi önce emniyet üstadım hayırlı akşamlar...
Mustafa KÜÇÜK - 1981 - Çanakkale İkamet Kayseri

Çevrimdışı İsmail GÜMÜŞ

• Sabit Üye
  • Yer: Konya/Bey?ehir
« Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2010, 00:59:06 »
Yararlı bilgiler için teşekkürler.
İsmail GÜMÜŞ
BEYŞEHİR - 1984
Beden eğitimi öğretmeni
05077376005

Çevrimdışı Uğur KEKLİK

• Paylaşımcı Üye
« Yanıtla #14 : 24 Mayıs 2010, 17:21:50 »
Abicim eline emeğine sağlık,güzel bir çalışma olmuş.

Yukarıdaki tabloya göre,3No saçma ortalama 300metre yol alıyormuş.sanırım verilen tablo,saçmanın 0(sıfır) hıza indiği,yani durup yere düştüğü nokta olsa gerek.
Önceki tecrübelerime göre,Hızın sıfıra düştüğü mesafenin ortalama 1/3 etkili menzil oluyor.Yani buda ortalama 100metre diyebiliriz.
Uğur Keklik-1973 Ödemiş/İZMİR 0 532 521 96 91

Çevrimdışı Gazi SUBARİ

• Moderator
  • Mekanın Cennet Olsun
« Yanıtla #15 : 24 Mayıs 2010, 17:55:29 »
Uğur dostum yukarıda da yazdım hani bazı arkadaşlar derler avda şu kadar mesafeden tavşanı vurdum ve ya ördeği vurdum.İnanıyorum ki bu vurulan avlar kılavuz saçmalarının hedefe vurmasıyla elde edilen avlar.
Bu yüzden ilk önce EMNİYET

Çevrimdışı Gürhan ZOR

• Teknik Admin
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #16 : 14 Haziran 2010, 01:16:05 »
Çok güzel bir çalışma.Eline emeğine sağlık.Araştırmacı ruhun sayesinde avcı olmaya aday (benim gibi) tüm arkadaşlara eğitici öğretici bir çalışma olmuş.Tekrar teşekkürler..
Şevket Gürhan ZOR - 1972  - Batıkent/Ankara 
0 Rh (-) Negatif

Çevrimdışı Onur UYSAL

• Moderator
  • Yer: izmir/selcuk
« Yanıtla #17 : 28 Kasım 2010, 13:22:32 »
bilgilendirme icin tesekkurler . . .
Onur UYSAL
1986
İzmir/Selcuk
0 rh (+)
0551 420 48 61

Çevrimdışı Veli AKŞİT

• Sabit Üye
  • Rasgele....! www.durustavci.com
  • Yer: BURDUR
« Yanıtla #18 : 28 Kasım 2010, 13:46:54 »
Gazi abi eline emeklerine sağlık paylaşım için teşekkürler.
Dünyada Tedevisi Mümkün Olmayan Tek Hastalık
AVCILIKTIR...    BURDUR  1985   A rh (+)  Veli AKŞİT   

Seo4Smf Tagleri: saÇma Şoklar daĞilimi menzİllerİ 

Avclk