Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yavru Köpeklerde Koku Duyusu ve Yerden-Havadan Kokulu Olması?????  (Okunma sayısı 1423 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur KEKLİK

• Paylaşımcı Üye
Yavru köpekler,doğumdan sonraki geçen her haftada Görme,İşitme ve Koklama duyularını geliştiriyorlar.Bunu zaten tahmin ediyoruz.
Örneğin 2-3 aylık bir yavru çok keskin olmayan bir kokuyu 1mt'den alıyorsa,büyüdükçe bu mesafe gittikçe artacaktır.İlk başlarda kafasını neredeyse yere gömecek olan yavru köpek,ileride koku duyusu arttıkça kafasını biraz daha havaya kaldırıpta avını arayacaktır.
Makbule geçeni herhalde havadan kokuyu alabilmesidir.

Köpeğin bu şekilde yani havadan koku alabilmesi için bizim yapabileceğimiz birşey varmı??
Bunu geliştirebilirmiyiz?
İşin özü eğitimmidir,alşkanlıkmıdır? Yoksa köpeğin cinsi,DNAsı ile alakalı birşeymidir??????
Uğur Keklik-1973 Ödemiş/İZMİR 0 532 521 96 91

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
Serkanım ben köpekten çok fazla anlamam ama yerden kokulu veya havadan kokulu köpek tercihi yapan avcıda gördüm; ama ne kadar doğrudur bilemem.Cinsine göre değişebilir belki...
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
  Uğur abi ustadan öğrendiğim kadarıyla köpeğin mamasını yere değil boyunun rahat ulaşabileceği yüksekliğe asarak ve büyüdükçede köpeğin boyuna göre yükselterek verdiğimiz takdirde köpeğimiz havadan kokulu köpek haline gelecektir...
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Mustafa BÜYÜKKARDEŞ

• Sabit Üye
  • Kurzhaar ile avlanmak ayrıcalıktır
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
  • Yer: ESKİŞEHİR
bazı kısa kokulu köpekler adeta burnu yerde soya yapıyorlar ve avı bulup kıstırmalarıda zaman alıyor, böyle bir kukır ım vardı, bir bıldırcını neredeyse 40 dakika burnu yerde izlerdi, bıktırmıştı beni,
şimdi ise Limnili ustanın klasiğinden çok beklentim var yeni sezonda, tina ile kendimi şanslı görüyorum.
Eskişehirli oldum artık...
Fenci Mustafa hoca-1957-Bursa
İçteki hainlere, dışarıdaki düşmanlara bu vatan topraklarını çiğnetme yarabbi. amin.

/a/img820/6817/eskieh

Çevrimdışı Uğur KEKLİK

• Paylaşımcı Üye
        Av köpeklerinin,güzel,yakışıklı,itaatkar,başına buyruk,safkan,kırma,yani ne olursa olsun,bize yarayacak en büyük özelliği Koku Duyuları.
Dolayısiyle üzerinde durulması gereken en önemli konu olduğunu düşünüyorum.Köpeklerimizin bu yeteneğine eğer katkımız olursa çok daha fazla randıman alırız diye düşünüyorum.Sonuçta çoban köpeği bile biz insanlardan kat ve kat daha iyi koku alıyor.
         Bu sebepten dolayı konu açma gereği duydum.Bakıyorumda güzel noktaya parmak basmışım.Zira Mustafa gibi eğitilmiş köpeğimizi avdan ayırmak zorunda kalabiliriz.

bazı kısa kokulu köpekler adeta burnu yerde soya yapıyorlar ve avı bulup kıstırmalarıda zaman alıyor, böyle bir kukır ım vardı, bir bıldırcını neredeyse 40 dakika burnu yerde izlerdi, bıktırmıştı beni,
şimdi ise Limnili ustanın klasiğinden çok beklentim var yeni sezonda, tina ile kendimi şanslı görüyorum.
Benim deneyimlerime göre köpek av esnasında zaman zaman burnunu havaya kaldırıp belirli bir yöne doğru koşuyor.Demekki havadan koku alması avın bulunmasını hızlandırıyor.

Uğur abi ustadan öğrendiğim kadarıyla köpeğin mamasını yere değil boyunun rahat ulaşabileceği yüksekliğe asarak ve büyüdükçede köpeğin boyuna göre yükselterek verdiğimiz takdirde köpeğimiz havadan kokulu köpek haline gelecektir...

Teşekkürler Osmanım.Çok güzel bir tüyo,demekki köpeğimizin bazı davranışlarını geliştirebiliriz.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2010, 19:25:13 Gönderen: Uğur Keklik »

Çevrimdışı Uğur KEKLİK

• Paylaşımcı Üye
Bu sebepten dolayı konu açma gereği duydum.Bakıyorumda güzel noktaya parmak basmışım.Zira Serkan gibi, eğitilmiş köpeğimizi avdan ayırmak zorunda kalabiliriz.

Uğur abi demek istediğini pek anlayamadım.''Zira Serkan gibi, eğitilmiş köpeğimizi avdan ayırmak zorunda kalabiliriz.'' Kim bu Serkan ?

Serkanım kusura bakma,dalgınlıkla Mustafa Kardeş yazacağıma,senin adını yazmışım.
Bir önceki mesajıma bakarsan Mustafa b. Kardeş'in mesajından alıntı yaparak yazmıştım.O alıntıya göre yazdığım bir cümleydi.Alıntı doğru,isim yanlış yazmışım.Doğal olarak seninde bu da nerden çıktı demen normaldir. :)

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964

DOĞRUDUR VE AVRUPA DAN BİLGİDİR.BÜYÜDÜKÇE BOYNUNUN UZANDIĞI YERDEN YEMEK ALIP SU İÇMELİDİR...
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2010, 19:37:38 Gönderen: mahmut limnili »
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Seo4Smf Tagleri: yavru köpeklerde kokulu koku olması duyusu yerden havadan 

Avclk