Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: YENİ TÜFEĞİM ÇATÜS 36 CAL .410 GA TEK KURŞUN VE DOMUZ İÇİN  (Okunma sayısı 47041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
    • Emar Pazarlama Store Is Guvenligi Malzemeleri
  • Yer: Bornova/Izmir
Merhaba Arkadaşlar ;

Yeni gelen tüfeğimi sizlere tanıtmak istedim.Habib Usta'nın kendi elinden çıkmış bir tüfek.Eski Ustalara iş yaptırmak zordur ve çalışmak zordur , onların birşey yapması zaman alır ama yaptılar mı tam yaparlar.Ama sonunda gönderdi sağolsun , kendisine teşekkür ederim.Alım süreci biraz uzun sürdü.
Bu kalibre havalının bir üstü olduğu için tek kurşun atışlarında ideal olacağını düşünüyorum.Avcılıkla birlikte tek kurşun atışları benim için ayrı bir zevk.Daha önce de balistik hesaplar konusunda başka bir forumda yazdığım (bu foruma üye olmadan önce) yazıyı da ekledim.Umarım faydası olur.53 cm ve 65 cm iki namlulu ve iki şarjörlü olarak geldi.(7+1)
Üzerindeki dürbün 4-16x50. 120 m ye kadar tek kurşunun sahip olduğu enerji yeterli düşmesi için.Ama tek değil , birkaç tane isabet gerektirir :)Bunun zevki de burda bence.

Öncelikle 12,16,20,28 ga ve 36 cal için hesaplamaların rahatça ulaşaılcağı bir atış programı ve kullanılması hakkında bilgiyi aktarmak isterim:

"
Merhaba;
Aşağıdaki sayfadan

http://www.federalpremium.com/resources/...ation.aspx

programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra , çalıştırıp "slug" tıklayın.Gerekirse yukardan tekrar slug ı seçin.
En altta .410 (F412S ) yazan bölümü görürsünüz.Aynı satırda sırasıyla sürat,enerji,rüzgar sapması , uçuş hattı, ve namlu uzunluğu (en sonda) verileri bulunmaktadır.Buraları incelemeden önce , yukarıdaki kutucuklarda yükseklik,sıcaklık,rüzgar hızı,artış metre olarak ,mesafe ,sıfırlama mesafesi bölümlerini sırasıyla doldurun.REfresh yaptığınızda yeni girdilerle , ilgili cal. nin satırında bilgilerini göreceksiniz.Aynı şekilde , Federal'in av fişekleri ile (Slug&rifled) , kaval namludan 12,16,20 ga ve .410 için değerleri görebilirsiniz. .410 için 65 cm namlu ve 2,3 cm yükseklikte nişangah ile yapılan ölçümlerdir.
570 m rakım,15 derece hararet,10 mps rüzgar , 50 m artış aralıklı , 50 m sıfırlama , istenilen max. atış mesafesi 200 m olarak girince bu değerleri verdi.
Aynı programın bir benzerini de PCP ile uğraşan hawkeoptics.com da chairgunpro'da da bir arkadaşım denedi ve aynı rakamları bulmuş.
Diğer sorunuz hakkında bildiğim kadarı ile ;namlu çapı ve mermi çapı , istikrar konunda en önemli etken.Konunun iki maddesi olan namlu çapı ve çekirdek çapı olarak açıklanabilir.PCP ile daha ziyade uğraştığım için , yerli bir üreticinin belirttiğine göre , 5,5 yani .22 bir namlu için , 5,48 ile 5,52'nin standartlar dahilinde olduğunu belirttiği idi.Demek ki , her durumda üreticiler farklı namlular çıkartabiliyor.Bununla birlikte peletlerde namlu ölçülerine ve kendi çaplarına göre de +/- %2 lik bir oynama da sözkonusu.Dolayısı ile aynı seriden alınması durumunda aynı basınçla ve aynı ağırlıkta ve aynı çapta atılan peletler , benzer şartlarda daha küçük grupmanlar yapıyor(50 , 100 veya 150 m ).Buna dayanarak da AT44 LW için 5,52 , Mod 125 ve PAtriot için 5,51 pelet alıyorum.6,35 AirRanger için 31 grain Baracuda alıyorum.Bu tüfek ise bu calibrede dünyanın en güçlü havalası.Hiç ölçmemiş olmakla birlikte (gerek yok diye düşündüm çünkü farklı tüfekler olmasına rağmen , girişte , peletin namluya ne zorlayarak ne de sallanmamasını görüp , ona göre aldım ve farklı markaları deneyerek , her tüfek için en uygun peleti seçtim ).Peletin ya da merminin , namlu içinde hareketi esnasında , namlu içinde , hareketinin sabit olması gerekmekte ve yalpalalaması veya sürtünemyi de çok arttırıp , kurşunu içerde bırakmaması dolayıs ile namluyu aşırı kirletip , ilerki atışlar istikrarın bozmaması önemli doğal olarak.Bir başka üstadın da beyanı ise , Yivlilerde , sona doğru , yivset periyodunun arttığını (bunu yapabilen firma sayısı dünyada sayılı imiş bir Avusturya Firması diye hatırlıyorum ) ve çok az da bir sona doğru daralma olduğu yönündeydi.Ama bu konuda bir çalışmam olmamakla birlikte bu güvendiğim iki üstadın bilgilerini paylaşabilirim sadece.
Konu hakkında daha çok detaya sahip olan ustalarımızın yorumları da önemli tabi ki.
12 ga da ise hep aynı marka alaraktan , hangi mesafede nereye düşeceğini öngörebiliyorum.
.410 için ise , aynı mesafede ör:50 m ye sıfırlamınız durumunda , 100 m de en küçük grupmanı yapan marka , sizin tüfeğiniz için en iedal fişek olacaktır.Deneyip yanılma yöntemi ile bulunacaktır.Ekonomik olarak .410 için YAF'ın olmasını isterim kendi adıma. Smile
Sayg. "

Bunlar da resimleri:

Çok teşekkür ederim değerli avcı büyüklerim , dostlarım ve biraderim/lerim. ( sonuncu Mahmuçyus Usta'dan :) )
Yaklaşık bir koli YAF vb. muhimmat attıım.100 m de grupman vs ile çok hoşuma gidiyor.Küçük kalibrelerin yeri bir başka.12 ile atınca saçma ile güzel ama tek kurşunda bu ayrı bir zevk.Küçük kalibre dediğime bakmayın 10.4 mm yani G3 7,62 mm çapında.Tabi ki kulvarlar farklı ama tek kurşun ve yivsiz grupmanları için bu tüfek çok hoşuma gidiyor.Yeni dürbün ve lazer montajı halini de yayınlayacağım.Bu tüfeklerde şok namlu içindedir.
Aşağıda ise kronograf ile ölçüm değerleri var.

Bu arada çarşamba günü av dönüşü YAF ( 7,5 gram )115 grain tek kurşun ile yaptığım atışların Kronograf değerleri aşağıdadır.Aynı günü dürbünle laseri de birlikte 65 m'ye  sıfırladım.
Tutukluk olcak mı diye kokteyl yaptım:Jet , Züber ve Yaf tek kurşun , Sterling ,Züber ve Mirage Saçma ve tekrar YAF olarak tek kurşun koydum.
Problem yok , sınavı geçti.:)
Rakım   :   571 m
Hararet: ~17 derece
Rüzgar : ~5 km/h
Mesafe :  65 m

Grupman : Havalıya ve diğer grupmana göre o kadar başarılı gelmediği için yayınlamadım.Sabah 04:00'te kalktım , sanırım yorgunluktan da olabilir.Ama hepsi A4 'te toplandı.

-1557 fps
-1581 fps
-1576 fps
-1581 fps
-1600 fps
-1608 fps
-1583 fps
-1563 fps
-1559 fps
-1610 fps
-1566 fps
-1589 fps
-1596 fps
-1577 fps
-1608 fps
-1574 fps
-1572 fps
-1568 fps
-1577 fps
-1606 fps
-1610 pfs

En düşük enerji miktarı  : 619 ft-lbs @ 1557 fps
En yüksek enerji miktarı : 662 ft-lbs @ 1610 fps

Sayg.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 23:57:00 Gönderen: Mahmut LİMNİLİ »
Mustafa GüR - 1974 - İzmir
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Mustafa Bey hayırlı olsun güle güle kullanın yeni tüfeğinizi...

daha önce bir haberde okumuştum sonrasında firmanın sitesine girip incelemiştim kendi sitelerinden TÜRKİYE'NİN İLK YARIOTOMATİK AV TÜFEĞİ ÜRETİCİSİ olduklarını öğrenmiş ve bahsedilen tüfeğin videolarını izlemiştim fakat ben videoları indirip paylaşamadan videolar kaldırıldı ...İlerleyen zamanda yeni tüfeğinizle ilgili atış tecrübelerinizide paylaşırsanız bir çok arkadaşımıza yardımcı olacaktır...iyi günlerde kullanın...

« Son Düzenleme: 17 Eylül 2011, 08:55:14 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Sayın Kılınç,
Çok teşekkürler.Tek kurşun grupman çalışması ve krono ile sürat çalışması yapıp yayınlamayı düşünüyorum.Sonuçları merak ediyorum kendi adıma.Alırken de Usta'ya danışmıştım ,sağolsun yardımcı oldu. :)
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2011, 10:17:59 Gönderen: Mustafa GÜR »
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Mahmut LİMNİLİ

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
  • Yer: Foça - 1964
Hayırlı olsun güle güle kullan Mustafa...
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

Çevrimdışı Öner PEKŞİRİN

• Öner PEKŞİRİN
  • Teknik Admin
  • Avcı avını iyi tanıyandır...
  • Yer: İZMİR/Balçova
Hayırlısı olsun abicim kazasız belasız kullanmak nasip olsun...
Öner PEKŞİRİN - 1983 - İzmir/Balçova 
Tel : 0506 587 42 87

opeksirin@hotmail.com

Çevrimdışı Arif ALTINYOLLAR

• Moderator
  • ANKARA
Hayırlı olsun Mustafa bey Allah(cc) kazasız belasız kullanmayı nasip etsin...
Arif ALTINYOLLAR - 1972 - ANKARA
Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça avcı hikayelerine inanmak zorundasınız.

Çevrimdışı Hasan MUMCUOĞLU

• Sabit Üye
  • PİCASSO SAKİN ADAMDI AMA İYİ FIRÇA ATARDI.
  • Yer: ESKiŞEHİR -SAKARYA
HAYIRLI OLSUN GÜLE GÜLE KULLANIN İNŞALLAH.
Eskişehir - Sakarya - 1981

Çevrimdışı Osman KURT

• Administrator
  • Yer: İzmir-Eskişehir
Mustafa abi Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin...
Osman KURT
İzmir-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Merhaba;
7+1 ,Şarjörlü , yarı otomatik,53 cm namlu,üzerinde 4-16x50 dürbün(şimdi 3-9x44 var ,hem mekanik hem de dürbünle nişan imkanı),BKL yüksek ayak ve dovetail riser , dürbünün sağında 532 nm (yanlış hatırlamıyorsam) kırmızı lazer var.Sağ tarafa ise 4x fener (egepil'den hunter model ) dürbün takıyorum.YAF tek kurşun kullanıyorum.Casio EX-100H alıp(Şu an SONY DSC var) Seben'den DK2 ayakla ağır çekim atışları da yayınlayacağım.

Sayg.
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 20:43:35 Gönderen: Mustafa GÜR »
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Sami TİRYAKİ

• Aktif Üye
  • **
  • Spartakus
  • Yer: Babaeski
Hayırlı Uğurlu Olsun Güle Güle Kullanın...
« Son Düzenleme: 22 Kasım 2011, 21:33:43 Gönderen: Sami TİRYAKİ »
Babaeski/Kırklareli-1989 - 544 950 10 81

Çevrimdışı Süleyman YILDIZ

• Sabit Üye
hayırlısı olsun. guzel makınaymış iyi gunlerde kullanın.
Süleyman - YILDIZ- 1977 - MANİSA

Çevrimdışı Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
Mustafa Bey bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler...
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Çok teşekkürler arkadaşlar.Tek kurşun atış zevki için ideal bir kalibre.
Sayg.
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Murat BAHÇECİ

• Sabit Üye
Mustafa tebrik ederim hayırlı uğurlu olsun.. Oldukça yakışıklı bir tüfek olmuş...
Murat BAHÇECİ  / SAKARYA / 1978 

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Sağolasın Murat , uğraştırdı ama sonunda bu çıktı ortaya.
Syg.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2011, 15:02:16 Gönderen: Mustafa GÜR »
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Mustafa KÜÇÜK

• Sabit Üye
Mustafa abi Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin...
Mustafa KÜÇÜK - 1981 - Çanakkale İkamet Kayseri

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Ynt: YENİ TÜFEĞİM ÇATÜS 36 CAL .410 GA TEK KURŞUN VE DOMUZ İÇİN
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2011, 01:22:48 »
Çok teşekkürler.
En önemlisi herşeyin hayırlısı ve kazasız belasız kullanabilmek...
Sayg.
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Gökhan İŞNAS

• Aktif Üye
  • **
  • Yer: Samsun
« Yanıtla #17 : 18 Aralık 2011, 13:23:04 »
Öncelikle hayırlı olsun Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin..
Bu tüfekten bir arkadaşımda da var biraz tek kurşun atmıştık gayet başarılı ve zevkli bir tüfek..
Samsun-1991

Çevrimdışı Kemal KIRCI

• Sabit Üye
  • Yer: TRABZON
« Yanıtla #18 : 18 Aralık 2011, 14:17:41 »
hayırlı olsun kazasız belasız avlar dilerim.
Trabzon-1981
Tel: 0538 568 58 71

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
« Yanıtla #19 : 19 Aralık 2011, 10:03:04 »
hayırlı olsun abi..güzel ve değişik bir tüfek....
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
« Yanıtla #20 : 19 Aralık 2011, 13:06:36 »
Çok teşekkürler arkadaşlar , daha iyileri sizlerin olsun.
Saygılarımla;
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Kenan PAZARLI

• Sabit Üye
« Yanıtla #21 : 19 Aralık 2011, 13:11:52 »
hayırlı olsun güle güle kullan mustafa...
Kenan PAZARLI  1967 - İstanbul - b.çekmece

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
« Yanıtla #22 : 19 Aralık 2011, 13:23:39 »
Çok teşekkürler abi , Toplu Konutlar'da (Atakent) 6 yıl oturdum.Selamlar İstanbul'a.
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Taner MERCAN

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: rize gneysu
slm merhaba  tüfegin hayirli olsun bende de  çatüs 36 cal var  resimde iki tane namlu vardi yedek namlu almak istiyorum da bende yedek namlu alini yormu
Taner MERCAN -1988 - Rize Güneysu

Çevrimdışı Mustafa GÜR

• Sabit Üye
Merhaba ,

Satınalma belgesi sonrasında iki namlu ile alıp ruhsata işletmiştim.Fabrikasına telefon ederseniz sanırım size yol gösterirler ya da bayiye gidip ikinci namlu için seri numarası basılı olarak almanız gerekiyor.Bir de ruhsata ikinci namluyu işletmeniz gerekiyor bildiğim kadarı ile ama emin değilim...
SAyg.
www.emarpazarlama.com.tr
www.emarav.com

Çevrimdışı Ahmet KERMAN

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: AFYON
mustafa bey bu tüfek benimde çok ilgimi çekti SAFİR T 14 ile kıyaslıyabilirmisin dürbünün ve tüfegin özelliklerinden bahsedebilirmisin 53 cm 65 cm namlunun arasındaki menzil farkı ne firmanın beyan ettigi gibi 200 m ye nokta atışı yapabiliyormu?
1965 AFYON

Çevrimdışı Cihan ADANALI

• Yeni Üye
  • *
  • AVCI UMDUĞUNU DEĞİL VURDUĞUNU YER....
  • Yer: ANKARA
Herkese selamlar forumda daha yeniyim Allah herkese kazasız belası günler nasip etsin... gecen hafta safir incelemeye gitmiştim pek hoşuma gitmedi, şarjörünün malzemesi yeterli oldu fikir sahibi olmama insallah daha iyi ürün piyasaya sürerler millet parayı sokakta bulmuyor ! sonra çatüs 36 cal. gözüme ilişti inceledim fena değil çalışma sistemi kanas , kaleşten esinlenme sanırım hosuma gitti birde kaba degil, 3   5 fişek denettirdikten sonra kafama yattı aldım ama şimdilik etkisi ne isabeti ne bilmiyorum  kaç metreden ne etki yapar denemek gerek...  bir tane de havalı var bende 100 metreden kutu kola vurma potansiyeline sahip HATSAN AT 44 LONG ... Eger havalı  gibi isabetli atısı varsa benım için parasına göre güzel bir tüfek...   bende orantı budur iyi yada kötü demem malı parasına göre orantılarım :)
Cihan ADANALI - 1986 - ANKARA

Çevrimdışı Cihan ADANALI

• Yeni Üye
  • *
  • AVCI UMDUĞUNU DEĞİL VURDUĞUNU YER....
  • Yer: ANKARA
resim nasıl yüklenir vakti olan varsa yardımcı olursanız iyi olur  . tesekkur ederim
Cihan ADANALI - 1986 - ANKARA

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar
Ahmet ve Cihan arkadaşlar sizleri bugün bu konu altında tanıdık hoşgeldiniz.
Şayet KENDİMİZİ TANITALIM bölümüne kısaca yazarsanız seviniriz...
Mahmut Limnili - FOÇA -1964 - 0.532.4422170   www.kurzhaarmahmut64.com   www.mahmut64.com 

• Mahmut Limnili
  • Administrator
    • Kurzhaar

Seo4Smf Tagleri: yenİ İÇİn domuz KURŞUN TÜFEĞİM ÇATÜS 

Avclk