Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Yivsiz av tüfeklerinde İDEAL namlu boyu sizce kaç olmalıdır ?  (Okunma sayısı 6967 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kartal KAFADAR

• Aktif Üye
  • **
  • Yer: istanbul
Bu soru herkezin kafasını karıştıran bir sorudur genelde . namlu boyu uzun olunca dahamı uzaga atar ? bu soru bir cok kişinin kafasını karıştırıyor . ve genelde av tüfegi alıcak kişiler acaba 76cm yoksa 71 cm alalım diye arada kalıyorlar. sizce ideal namlu boyu günümüz avlarında kaç olmalıdır ?
1985 İstanbul
HUĞLU AV TÜFEKLERİ KOOPERATİFİ...

Çevrimdışı Melih KONURALP

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: giresun
abim öncelikle hayırlı günler dilerim.bu yazacaklarım tamamen şahsi düşüncelerim ve fikirlerim.
yaşım itibari ile çok bir tecrübem olmasa da yine de bir kaç şahsi görüşümü dile getirmek istiyorum.
çevremdeki tecrübeli ağabeylerimden gözlemlerim ve az da olsa tecrübem ile her ava mahsus namlu boyları ve çapları günümüzde mevcut.örneğin bıldırcın avlarında 58 namlu kullanıyoruz.ördek ve kaz avlarında ise 71-76 namlu kullanıyoruz.bunların yanı sıra ava göre şok da kullanıyoruz.
namlu boyu ile menzili karşılaştıracak olursak eğer,bence namlu boyu önemli bir faktör.bu düşüncemi ise altta açıklayacağım düz mantıkla destekliyorum;
hepimiz küçükken kağıttan yaptığımız gogilleri bir boru içine koyup,nefesimiz vasıtasıyla fırlatırdık.şimdi hatırlayınız,borunun boyunu uzattığımız zaman az bir nefesle de olsa gogilimiz uzak mesafelere yol alırdı.lakin aynı işlemi kısa boruda yaptığımızda gogilimiz daha az mesafe alırdı.
şimdi fişeğimizi gogil olarak,nefesimizle yarattığımız itme kuvvetini barutun sağladığı itme basıncı olarak ve boruyu da namlu olarak düşünürsek;
aynı özellikteki kısa ve uzun namluyu menzil olarak karşılaştıracak olursak elbette uzun namlu menzilde daha etkilidir diye düşünüyorum.
bunların yanı sıra barutun da yanma işlemi önemli bir faktör.uzun namluda barutun örneğin 10/9 u yanerken bu kısa namluda 10/6-7 civarındadır.
ama çevremdeki ağabeylerimden aldığım ortak görüş 71 cm mobil şoklu bir namlu.
umarım bir ukalalık etmeden,haddimi aşmadan yardım amacıma ulaşmış olarak bu düşüncelerimi aktarmışımdır.

saygılarımla..

Melih Orhan KONURALP
1993 Giresun

• Aktif Üye
  • **
yorumun ve görüşlerini paylaştıgın için tşkrler . genelde 71cm namlu ideal gibi gözüküyor . sanırım artık 76cm namlu tercih edilmiyor. sanırım mobil şoklar ile 71cm namlu bir tüfek ile istenilen ördek ve kaz avında başarı elde edilebiliyor gibi. diger avcı arkadaşlarında görüşlerini duymak isteriz.
1985 İstanbul

Çevrimdışı Melih KONURALP

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: giresun
şahsen kendim 71 namlu ve mobil şoklu kinetik sistem yarı otomatik vursan tüfek kullanıyorum.bıldırcın zamanı 5 numara şok ile,kaz ve ördekte 1 numara şok ile ve keklik avında 3 numara şok ile gayet verimli sonuçlar alıyorum.
1993 Giresun

Çevrimdışı Mustafa BÜYÜKKARDEŞ

• Sabit Üye
  • Kurzhaar ile avlanmak ayrıcalıktır
    • www.fencimustafahoca.tr.gg
  • Yer: ESKİŞEHİR
66 olmalı, her yere uyar.
Eskişehirli oldum artık...
Fenci Mustafa hoca-1957-Bursa
İçteki hainlere, dışarıdaki düşmanlara bu vatan topraklarını çiğnetme yarabbi. amin.

/a/img820/6817/eskieh

• Aktif Üye
  • **
evet genelde şuan 71 namlu tercih edilsede mustafa beyin söyledigi gibi biraz 61 ve 66 namluya yönemle gözüküyor .
bir kaç araştırmama göre 61 ve 66 namlu tüfeklerde mobil şok ile 71 namlunun göstermiş oldugu performansı yakalayabiliyor ve gayet verimli avlar yapılabiliyor gibi duyumlar duyuyorum.
1985 İstanbul

Çevrimdışı Serkan ARKOÇ

• Sabit Üye
  • Yer: KONYA
Bence de 71 olmalı 71 namluda silah daha dengelidir. Tetik mekanizmasının ordan bir yerden parmağınla kaldırdınmı 71 de tam durur 66 - 61 de dipçik ağır basar uzun olanlarda da namlu ağır basar. Ayrıca saçma dağılımın da da 71 çok daha başarılıdır. Sadece bıldırcın avı yapacaksan kısa namlu hafif bir silah tercih edilebilir. Ama hiç bir avcı sadece bıldırcın avlamaz tüm avlara gidilecekse 71 en uygunudur. Lakin namlu boyundan önce silahta bence dipçik boyu daha önemlidir. Kol boyuna uymayan bir silah yanlış atmaya ve vurmaya mahkumdur. Silah alırken kol boyuna uyan silahı almalı yada beğendiğiniz aldığınız silaha dipçik yaptırılmalıdır.
Konya-1977

• Aktif Üye
  • **
yorum için tşkrler serkan abi . bende şahsen huglu 103DE süperpoze 71cm namlu kullanıyorum 1 ve 2 no mobil şok ile uzak avlarda başarılı oluyor.
önceden 76cm namluya insanlar yöneliyordu etrafımda tanıdıgım bir cok avcının elinde 76cm namlu var . ve şikayetciler 71cm yada 66 cm geciş yapmışlar.söyledigin gibi 76cm de hem tüfek agır oluyor hedefe cevirmen zaman kaybı yaşatıyor hemde yakın avlarda baya yol vermen gerekiyor avı vurman için aksi halde avı parcalıyor buda avcılık olmuyor acıkcası. şuan 76cm unutuldu gibi tüfek alırken ilk önerilen namlu boyu hemen hemen bir coknamlu ava uydugu için 71cm oluyor . sadece biraz araştırma yaptıgımda 61 ve 66 namlu tüfek kullanan kişilerin 76cm kullananlara göre şikayet oranı cok düşük hatta yok denilebilecek kadar az. 61 ve 66 namlu tüfek kullanan avcı arkadaşlar yorum yaparlarsa dahada aydınlatıcı olur.
1985 İstanbul

Çevrimdışı Özkan BAKIR

• Özkan Bakır
  • Moderator
  • Yer: Akhisar/Manisa
Bu konuyu daha önce çok gündeme getirdik ama olsun yazalım ve yorumluyalım hep birlikte....
  ilk önce Serkan arkadaşımızın yazısı dikkatimi çekti..en önemli bir konuya parmak basmış tebrik ederim ,yalnız bir şeye katılmıyorum. Denge olayına.. (kısa namluda dipçik ,uzun namluda namlu ağır basar) bu her silahta olmaz olsa olsa ucuz diye tabir ettiğimiz kalitesi iyi olmayan silahlarda görülebilir....
   Aslında sorunuz çok kişinin kafasına falan takıldığı yok..eskilerden kalma bilinçsiz avcıların çıkardığı söylemler bunlar.. (30 gr. fişektemi ,yoksa 34 gr fişektemi barut fazladır sorusuna benziyor bu) 
    Şimdi ideal namlu boyu nedir dedinizmi..bende size hangi av için diye sorarım.  Malesef ülkemizde çok avcıda bu olay var bir tüfekle tüm avlara gitme olayı...Ben bu görüşe karşıyım avın türüne göre silah ve namlu boyu tercih ederim.  (yani birden fazla namlu farklı silahımızın olması lazım)
    Bu uzun namlu boylarının tercihinide bir türlü anlamıyorum. 71 76 cm silahla bir bıldırcın avınıda düşünemem şahsen..
     Çulluk avında ise en kısa namlular tercih edilmeli. Orman içersinde hareket yeteneğinizi uzun namlular kısıtlar,hedefle buluşmanız daha geç olur.
    En kabul edemediğim ise 76 cm namlu ile vatandaş bir çektim 90 metreden düşürdüm , 61 cm namlu 40 metrede bile öldürmüyo   lafları.....  :D  benimde cevabım hemen hazırdır ( dikil bakalım karşıma benim 55 namlu ile bir ateş edeyim sana 50 metreden ..sonra ben dikilirim senin karşına 100 metreye sende vur beni hadi  aynı saçma nolu fişekler ile ) ;D   
     Genelde bariz bir fark yoktur tesir olarak namlu boylarında .. saçma dağılımı ve grupman olayı vardır ki bu biraz daha uzun ve ayrı bir konudur...
      Sonuç olarak benim cevabım ; önce ne tür avda kullanacaksınız birde boyunuz kaç cm bunları cevaplarsanız size en yakın namlu boyunu vermeye çalışabilirim. ( boy olayını yanlış anlamayın, boy ve kol uzunluğu bile etkendir bu seçim işinde )  ( 1.50 boyunda bir avcının elinde ben hiç 76 cm namlulu silah görmedimde :D )
Özkan BAKIR - 1958 - Akhisar Avcılık,Atıcılık ve Amatör Balıkcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği  genel sekreteri

• Aktif Üye
  • **
özkan abi döktürmüşün  :D sana katılıyorum ava göre degişir ama şunuda düşünmek gerekiyor maddiyat yani herkez her av için bir kaç tüfek alamıyor . onuda düşünerek bir yorum yaparsan sevinirim  :)
1985 İstanbul

Çevrimiçi Tuncay KAHRAMAN

• Paylaşımcı Üye
  • Yer: Tavşanlı
Ynt: Yivsiz av tüfeklerinde İDEAL namlu boyu sizce kaç olmalıdır ?
« Yanıtla #10 : 02 Şubat 2013, 14:14:14 »
Sayın Kafadar,
İdeal Namlu Boyu diye bir kavram yoktur..
Bugün hindi avı için yapılan tüfeklerde bile 21-24-26-28-30 inchlik namlu versiyonları mevcuttur..Bu tamamen sizin av şekliniz (Örneğin kapalı bir gümede avlananların çoğu 21-24 inchlik namlu boylarını tercih ederken çayır atışlarında 28-30 inchlik tüfekler tercih ediliyor) ile ilgili bireysel tercihinizdir.
Modern bilim 4 inchlik namlu boyu artışının şok sabit olmak kaydıyla 30 inchlik boya kadar patterni %10 namlu çıkış hızını da barut yanma hızına göre 3-7 m/s /inch pozitif olarak etkildeğini ispat etmiştir..
30 İnch lik bir namlunun Full Choke Çıkış hızını sağlamak için 28 inchlik bir tüfeğe XXFULL bir Hindi şoku takmanız gerekmektedir..Pattern farkını da aşmış olabilirsiniz rahatlıkla..
Ve yalnız tüm dünyada avcılar daha uzun namluları uzak atışların yapıldığı GEÇİT avlarına uygun SWİNG ve ÖNLEME için tercih ederler..Yerden havalanan kuş avlarında anlık ve kısa Swinglerde 26 inchlik bir namlu herişinizi görürken Ördek ve Kaz avlarında daha itinalı bir Swing ve önleme için 28-30 inchlik namlular popülerdir..
Hatta modern Şok Ve Fişek teknolojileri okadar ilerlediki 32 ve 30 inchlik namlu boylarına olan talep tüm dünyada düşmektedir..
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2013, 14:15:50 Gönderen: Tuncay KAHRAMAN »
1976 Tavşanlı/Kütahya

Çevrimdışı Ahmet OĞUL

• Sabit Üye
  • Yer: ANAMUR
« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2013, 18:30:06 »
ben de hem 66cm hem de 71 cm var. ben ava göre değişirim. bizm buralar sık çalılık olunca kuş avlarına 66cmle giderim zira hareket etmesi daha kolay ve rahat oluyor. 71cm e gelince de tavşan avına gidrken açık alanlarda kullanırım ve dar şoku bile takmıyorum ya orta ya da en geniş şok kullanınırım. namlu boyunda vuruş mesafesine gelirsek şunu söylemek isterim yaylada duran hedefe her iki tüfekle de atışlar yaptım ve aynı saçma ve gramzlarda idi. mesafe de az değildi.66cm süper pozeyle 12 saçma dokandı. aynı yerde aynı saçma ile 71cm otamatikle 22 tane şaçma saydım bu arada şoklar ise aynı numaralarda idi. aynı mesafelerde aynı avları vurabilse de demekki 71cm de ava daha çok saçma varacak diye düşündüm haliyle aynı zamnda uçar avların da da 71cm 66ya göre daha geç dağıtıyor öyleyse aynı mesafede aynı ölçüde aynı şekilde nasıl vuracak bn anlamadım. avı aynı metrede vursa bile varan saçma sayısı değişiyor en azından ben denediğim de böleydi ondan sonra da bn dar şoku bi daha da takmadım en geniş şokla avlanıyorum havalar daha soğuk olursa orta şoka dönünce 71cm de oldukça ideal oluyor. tabi kısa mesafe ve dar çalılıklı yerde 66cm daha etkili o kesin. benim kendi fikirlerimdir tabi aksni düşünen de olabilir. zira yüksek ve uzaktan uçan avlar için ördek kaz gibi avlarda nie 66 değilde 71 tercih edilsin ki bi fark yoksa... tekrar altını çizmek isterim avı aynı yerde vursa bile varan saçmalar değişiyor haliyle az saçma dokanan hayvanın yaralı kalma riski de artmış oluyor çünkü bn bunu 66cm de uzak mesafelerde yaşadım.. ama şunu da söylemek lazım kuş avlarında uçara 66cm daha zevk verici oluyor.. o yüzden imkan olursa iki tüfek olmasa da çift namlu alıp ava göre değişik kullanılabilir diye düşünüyorum... bnm kendi şahsi düşüncendir herkese saygı duyarım saygılar...
1989

Çevrimiçi Osman KURT

• Administrator
  • Yer: Diyarbakır-Eskişehir
« Yanıtla #12 : 02 Şubat 2013, 21:50:40 »
Dünya artık 66 namluya döndü, önemli olan namlu boyundan çok ucundaki şokun özelliği ve en uygun mühimmat ;)
Osman KURT
Diyarbakır-Eskişehir
1981- B Rh (+)
kurt.osman26@gmail.com

Çevrimdışı Tevfik Uğur ÖZCAN

• Sabit Üye
  • Yer: ESKİŞEHİR
« Yanıtla #13 : 03 Şubat 2013, 01:00:05 »
Özkan Hocam ve Beraberinde değerli arkadaşım Tuncay'ın görüş ve fikirlerine katılıyorum.Olayı onlar özetlemiş benim eklemek istediğim sadece eğer maddi acıdan sadece bir tüfek kullanmak gerekiyor ise bence biraz daha fazla verilip yedek namlu boyu alternatif olarak alınmalıdır.İkinci bir namlu ikinci bir silah demektir...

En çok tercih edilen namlu boyu nedir sorusunda ise bende Osman la aynı fikirdeyim
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2013, 01:03:03 Gönderen: Tevfik Uğur ÖZCAN »
Tevfik Uğur ÖZCAN - 1975 - ESKİŞEHİR

adult image hosting

Çevrimiçi Mehmet Doğan KIVRAK

• Moderator
  • ''Avcı,doğaya değer veren insandır''
  • Yer: balikesir edremit
« Yanıtla #14 : 03 Şubat 2013, 09:14:47 »
Dünya artık 66 namluya döndü, önemli olan namlu boyundan çok ucundaki şokun özelliği ve en uygun mühimmat ;)

katılıyorum her ava uygun soku tak fişk seçimi ve devam...
MEHMET DOĞAN KIVRAK
EDREMİT/1986 
0532 784 0019 
dogan.tekel@hotmail.com

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #15 : 03 Şubat 2013, 13:32:00 »
bu yorumlardan sonra yeni tüfek alıcak arkadaşların namlu boyu konusunda secim yapmaları daha kolay olucagına inanıyorum .
1985 İstanbul

Çevrimiçi Hacı Hüseyin KILINÇ

• Administrator
  • AŞK-I ŞEHİR ESKİŞEHİR
« Yanıtla #16 : 03 Şubat 2013, 19:09:45 »
Bu konuyu daha önce çok gündeme getirdik ama olsun yazalım ve yorumluyalım hep birlikte....
  ilk önce Serkan arkadaşımızın yazısı dikkatimi çekti..en önemli bir konuya parmak basmış tebrik ederim ,yalnız bir şeye katılmıyorum. Denge olayına.. (kısa namluda dipçik ,uzun namluda namlu ağır basar) bu her silahta olmaz olsa olsa ucuz diye tabir ettiğimiz kalitesi iyi olmayan silahlarda görülebilir....
   Aslında sorunuz çok kişinin kafasına falan takıldığı yok..eskilerden kalma bilinçsiz avcıların çıkardığı söylemler bunlar.. (30 gr. fişektemi ,yoksa 34 gr fişektemi barut fazladır sorusuna benziyor bu) 
    Şimdi ideal namlu boyu nedir dedinizmi..bende size hangi av için diye sorarım.  Malesef ülkemizde çok avcıda bu olay var bir tüfekle tüm avlara gitme olayı...Ben bu görüşe karşıyım avın türüne göre silah ve namlu boyu tercih ederim.  (yani birden fazla namlu farklı silahımızın olması lazım)
    Bu uzun namlu boylarının tercihinide bir türlü anlamıyorum. 71 76 cm silahla bir bıldırcın avınıda düşünemem şahsen..
     Çulluk avında ise en kısa namlular tercih edilmeli. Orman içersinde hareket yeteneğinizi uzun namlular kısıtlar,hedefle buluşmanız daha geç olur.
    En kabul edemediğim ise 76 cm namlu ile vatandaş bir çektim 90 metreden düşürdüm , 61 cm namlu 40 metrede bile öldürmüyo   lafları.....  :D  benimde cevabım hemen hazırdır ( dikil bakalım karşıma benim 55 namlu ile bir ateş edeyim sana 50 metreden ..sonra ben dikilirim senin karşına 100 metreye sende vur beni hadi  aynı saçma nolu fişekler ile ) ;D   
     Genelde bariz bir fark yoktur tesir olarak namlu boylarında .. saçma dağılımı ve grupman olayı vardır ki bu biraz daha uzun ve ayrı bir konudur...
      Sonuç olarak benim cevabım ; önce ne tür avda kullanacaksınız birde boyunuz kaç cm bunları cevaplarsanız size en yakın namlu boyunu vermeye çalışabilirim. ( boy olayını yanlış anlamayın, boy ve kol uzunluğu bile etkendir bu seçim işinde )  ( 1.50 boyunda bir avcının elinde ben hiç 76 cm namlulu silah görmedimde :D )
Sayın Kafadar,
İdeal Namlu Boyu diye bir kavram yoktur..
Bugün hindi avı için yapılan tüfeklerde bile 21-24-26-28-30 inchlik namlu versiyonları mevcuttur..Bu tamamen sizin av şekliniz (Örneğin kapalı bir gümede avlananların çoğu 21-24 inchlik namlu boylarını tercih ederken çayır atışlarında 28-30 inchlik tüfekler tercih ediliyor) ile ilgili bireysel tercihinizdir.
Modern bilim 4 inchlik namlu boyu artışının şok sabit olmak kaydıyla 30 inchlik boya kadar patterni %10 namlu çıkış hızını da barut yanma hızına göre 3-7 m/s /inch pozitif olarak etkildeğini ispat etmiştir..
30 İnch lik bir namlunun Full Choke Çıkış hızını sağlamak için 28 inchlik bir tüfeğe XXFULL bir Hindi şoku takmanız gerekmektedir..Pattern farkını da aşmış olabilirsiniz rahatlıkla..
Ve yalnız tüm dünyada avcılar daha uzun namluları uzak atışların yapıldığı GEÇİT avlarına uygun SWİNG ve ÖNLEME için tercih ederler..Yerden havalanan kuş avlarında anlık ve kısa Swinglerde 26 inchlik bir namlu herişinizi görürken Ördek ve Kaz avlarında daha itinalı bir Swing ve önleme için 28-30 inchlik namlular popülerdir..
Hatta modern Şok Ve Fişek teknolojileri okadar ilerlediki 32 ve 30 inchlik namlu boylarına olan talep tüm dünyada düşmektedir..
Özkan Hocam ve Beraberinde değerli arkadaşım Tuncay'ın görüş ve fikirlerine katılıyorum.Olayı onlar özetlemiş benim eklemek istediğim sadece eğer maddi acıdan sadece bir tüfek kullanmak gerekiyor ise bence biraz daha fazla verilip yedek namlu boyu alternatif olarak alınmalıdır.İkinci bir namlu ikinci bir silah demektir...

En çok tercih edilen namlu boyu nedir sorusunda ise bende Osman la aynı fikirdeyim

Arkadaşlarım çok güzel anlatmış onlarla aynı fikirdeyim Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler...

Artık

namlu boyu yerine  fişek ve şok konuşmamız lazım...
;)
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2013, 19:10:16 Gönderen: Hacı Hüseyin KILINÇ »
İnsanları Hayvanları Doğayı Sevelim Sevdirelim
Hacı Hüseyin KILINÇ - 1975 - Eskişehir

Çevrimdışı Abdullah ARSLANTAŞ

• Yeni Üye
  • *
  • Yer: mersin
« Yanıtla #17 : 11 Şubat 2013, 23:25:23 »
iyi günler. bende bu konuda internette biraz araştırdım ve 65 cm namlulu mobil şoklu bir tüfeği benim gibi acemi avcıların her avda kullanabileceği kanaatine vardım ve 65 cm namlu diye mobil şoklu ejektörlü bir poze aldım yaklaşık 8 ay oldu ama yakın zamanda tüfeği temizlerken namluyu ölçmek aklıma geldi ve ölçtüğümde fişek yatağıyla birlikte namlu 71,5 cm geldi bende 76 mm si fişek yatağı diye geri kalan 63,9 cm si ise namlu diye düşünüyodum meğerse fişek yatağı namlu boyuna dahilmiş yani benim tüfek 71 cm namlulu imiş bende yeni öğrendim bu durumu. ama çokta sıkıntı olmadığını düşünüyorum. yinede 65 cm olsun isterdim doğrusu.
Abdullah ARSLANTAS 1981 MERSİN
arslantas-@hotmail.com

Çevrimdışı Ali KALEMCİ

• Sabit Üye
  • kurzhaarı olan avcının tüfeye ihtiyacı yoktur
  • Yer: RiZE
« Yanıtla #18 : 12 Şubat 2013, 08:48:07 »

osman abime katılıyorum  66 cm möbil şoklu bi tüfeyi istediyiniz avda kullanabilirsin
Ali KALEMCİ 1985 Çağlayan vadisi viçe Fındıklı/RİZE 0506 244 69 37 alidurmaz_53@hotmail.com

• Aktif Üye
  • **
« Yanıtla #19 : 13 Şubat 2013, 22:22:26 »
iyi günler. bende bu konuda internette biraz araştırdım ve 65 cm namlulu mobil şoklu bir tüfeği benim gibi acemi avcıların her avda kullanabileceği kanaatine vardım ve 65 cm namlu diye mobil şoklu ejektörlü bir poze aldım yaklaşık 8 ay oldu ama yakın zamanda tüfeği temizlerken namluyu ölçmek aklıma geldi ve ölçtüğümde fişek yatağıyla birlikte namlu 71,5 cm geldi bende 76 mm si fişek yatağı diye geri kalan 63,9 cm si ise namlu diye düşünüyodum meğerse fişek yatağı namlu boyuna dahilmiş yani benim tüfek 71 cm namlulu imiş bende yeni öğrendim bu durumu. ama çokta sıkıntı olmadığını düşünüyorum. yinede 65 cm olsun isterdim doğrusu.

hayırlısı olsun . benimde poze 71 namlu memnunum .
1985 İstanbul

Avclk